Petrinjska Župa sv. Ivana Pavla II. proslavila nebeskog zaštitnika
FOTO: Sisačka biskupija//Proslava nebeskog zaštitnika u Župi sv. Ivana Pavla II. u Petrinji
Petrinja (IKA)
Petrinjska župa sv. Ivana Pavla II. svečano je u nedjelju 22. listopada proslavila nebeskog zaštitnika. Središnje misno slavlje na mjestu buduće župne crkve predvodio je sisački biskup Vlado Košić u zajedništvu sa župnikom fra Antunom Radovanićem, predsjednikom odbora za gradnju crkve fra Matom Bašićem i više svećenika.
U homiliji biskup je rekao kako ova 29. nedjelja kroz godinu svojim čitanjima upućuje na odnos vjernika prema civilnim vlastima. „Isus u evanđelju pitan od licemjernih farizeja, treba li caru plaćati porez, mudro odgovara: Podajte caru carevo a Bogu Božje! Farizeji su ga željeli dovesti u stupicu, naime da odgovori bilo što – tj. treba li ili ne treba plaćati porez caru – oni su ga mogli proglasiti da je na krivoj strani. Znamo u to vrijeme Isusova je domovina bila okupirana od Rimljana i rimski su carevi ubirali porez. Židovi su se bunili, ali su morali to vršiti. Reći da car ima pravo na svoj porez, značilo bi biti na strani okupacijskih vlasti, a reći da nema pravo, značilo bi pozivati na pobunu. Stoga Isus to prozire i daje da mu se donese novac na čijoj je jednoj strani careva slika i na drugoj natpis. Međutim, Isus svojim dodatkom podajte Bogu Božje želi reći: car nije Bog i on nema pravo na to da mu se ljudi klanjaju, što trebaju činiti samo Bogu. I naš je odnos prema državi i civilnim vlastima nekada u takvoj zamci, te nas prosuđuju oni koji bi željeli licemjerno manipulirati Crkvom. Ako Crkva surađuje s vlastima, a to mora činiti za dobro građana koji su vjernici, onda ju se naziva podaničkom (osobito kad se komentira koliko novaca prima od države, što nisu ničiji novci nego samih građana vjernika i na što ima pravo!) i proziva ju se da šutke odobrava kriminal, pljačke i odustajanje od istine koji se često zbog političkih nagodbi i kompromisa pojavljuje u političkoj zajednici. Ako pak ne surađuje, tada ju se optužuje za opstrukciju i da je faktor nestabilnosti društva, dapače izazivač pobune, a neki ju optužuju i zato što misle da time propušta iskoristiti priliku da nešto dobro učini za svoje vjernike. Međutim, Crkva nije nikada – pa to ne čini ni danas – držala stranu ni jednoj političkoj stranci i nije se miješala u njihove programe i djelovanje, ali je oštro osuđivala svaku nepravdu, krađe, nemoral u društvu i sve ono što ima pravo ne samo kritizirati nego i zašto uopće postoji. A Crkva postoji prvenstveno zato da naviješta Evanđelje svakom stvorenju, da upozorava na svaku pojavu grijeha i odstupanja od Božje volje. I u tome je snaga Crkve: ona s Kristom i danas poziva da se vjernici, ali i svi drugi, ne klanjaju ni kojem vođi ni političkoj skupini, da se klanjaju samo Bogu, da Bogu daju jedinom ono što samo njemu pripada“, rekao je mons. Košić.
U nastavku biskup se osvrnuo i na slavlje blagdana svetog Ivana Pavla II., pape kojemu je posvećena ova petrinjska župa i kojem će biti posvećena nova crkva koja se ima upravo ovdje sagraditi. „Naš dragi sveti papa Ivan Pavao II. jako je volio nas Hrvate i sigurno je da bez njega ne bismo bili ostvarili našu neovisnost u teškom ratu koji nam je bio nametnut. On je stao na našu stranu i Sveta Stolica priznala je državu Hrvatsku dva dana prije ostalih država tadašnje Europske zajednice. Papa je nadalje i osobno posjetio našu zemlju još dok je bila u ratu i dao snažne poruke međunarodnoj zajednici i našim neprijateljima u ratu da Hrvatska ima pravo na svoju samostalnu državu i spominjao je još tada, kad je bila trećina zemlje okupirana, da su naše granice na Dunavu i Savi… Nezaboravni su njegovi posjeti našoj Domovini: 1994., zatim 1998., kada je prije 25 godina u Mariji Bistrici proglasio našeg nadbiskupa i metropolitu kardinala Alojzija Stepinca blaženikom Svete Crkve, te 2003. kad je obišao gotovo cijelu našu Domovinu: od Dubrovnika, Zadra i Rijeke do Đakova i Osijeka te kad je proglasio blaženom s. Mariju od Propetog Petković. Još je dvaput posjetio naše hrvatske katolike i u Bosni i Hercegovini: u Sarajevu 1997. i u Banjoj Luci 2003., kad je proglasio blaženim Ivana Merza. Pamtit ćemo njegove riječi: Dragi moji Hrvati, Papa vas voli, Papa vas grli i prima, Papa vas blagoslivlja. Kao i: Zemljo Hrvatska, Bog te blagoslovio! Papi Ivanu Pavlu II. posebice je bila važna obitelj koja treba biti u fokusu cijele Katoličke Crkve. Tako je papa Franjo prilikom proglašavanja svetim poljskog Pape naglasio kako je on upamćen u povijesti Crkve kao Papa obitelji. Sveti papa Ivan Pavao II. bit će upamćen, mogli bismo reći, kao dio naše hrvatske obitelji“, ustvrdio je biskup Košić te podsjetivši na Misijsku nedjelju pozvao je okupljene na molitvu za misionare.
Na kraju biskup je rekao kako je ovih dana dobivena građevinska dozvola te bi trebali i započeti radovi na gradnji nove crkve. „Molim Božji blagoslov za sve graditelje, za župnika fra Antuna i za fra Matu, predsjednika Odbora za gradnju. Zahvalni smo svakom dobročinitelju da se sagradi ova crkva, za koju sam lani rekao da će ju graditi samo ljubav. Doista, svaki taj pa i najmanji dar, neka bude darovan s ljubavlju pa će i crkva izrasti kao simbol naše ljubavi i prema papi Ivanu Pavlu II. i prema našem narodu koji se ovdje okuplja u Ul. Gromova i treba veći prostor i prikladne župne zgrade. Neka nas sve čuva i za nas moli naš voljeni sveti papa Ivan Pavao II.“, potaknuo je biskup Košić.