Plaketa Grada Petrinje uručena petrinjskoj Župi Preobraženja Gospodnjeg
Foto: Sisačka biskupija // Plaketa Grada Petrinje uručena Župi Preobraženja Gospodnjeg
Petrinja (IKA)
Gradsko vijeće Grada Petrinje dodijelilo je u petak, 9. kolovoza 2024. u Hrvatskom domu u Petrinji Župi Preobraženja Gospodnjeg Plaketu Grada Petrinje zbog doprinosa u području duhovnog i humanitarnog djelovanja, izvijestio je Ured za odnose s javnošću Sisačke biskupije.
Župa Preobraženja Gospodnjeg, predvođena vlč. Damirom Cekovićem, daje doprinos u području duhovnog djelovanja, a ističe se i višegodišnjim humanitarnim radom. Sam Župni Caritas organiziran je i započeo je s aktivnim djelovanjem 2014. godine, tri godine nakon osnutka Župe Preobraženja Gospodnjeg. Vrhuncu humanitarnog djelovanja Župe i Caritasa svjedočilo se odmah nakon potresa, organizacijom sabirno-distributivnog centra i skladišta humanitarne pomoći unutar prostorija same Župe za stradale na području Petrinje i okolice.
Iako je potres uništio i oštetio domove i gradove, ujedinio je ljude koji su odmah bili spremni pomoći. U tada još nedovršenu župnu crkvu dolazili su šleperi i kombiji s pomoći, a brojni domaći volonteri i navijači pomagali su u njezinu razvrstavanju i podjeli potrebitima. Župni Caritas organizirao je i prijevoz pomoći do najudaljenijih sela, zatim popravljanje krovova i dimnjaka, kao i psihološku i duhovnu pomoć stradalima. Sa svojim humanitarnim djelovanjem nastavili su i nakon potresa.
Prvi voditelj župnog Caritasa bio je, sada već pokojni, Nikola Brnada. Nakon njegove smrti 2017. godine, voditelj župnog Caritasa postao je Renato Komarica. Caritas se već tada angažirao u organizaciji humanitarne pomoći stradalima u poplavama koje su te godine pogodile područje istočne Hrvatske. Krajem 2018. godine, župni Caritas uključio se u projekt „Caritasovi paketi radosti“ koji je trajao do 2021. godine. Unutar tog projekta, župni Caritas sudjelovao je u podjeli paketa sufinanciranih sredstvima Europske unije i Republike Hrvatske. Pomoć se sastojala od tri vrste paketa: prehrambenih, higijenskih i tekstilnih. Prilikom podjele paketa volonteri su ne samo dostavljali paket, već su posjećivali korisnike, uključujući siromašne, starije, bolesne i nemoćne osobe. Volonteri su nastojali educirati korisnike o štednji, kućanskim poslovima i sličnim praktičnim stvarima, kako bi ih osposobili za samostalan svakodnevni život. Godišnje su volonteri više puta obišli oko 140 korisnika.
Od osnutka Caritasa pa do danas, župni Caritas aktivnije se angažirao pred božićno i uskrsno vrijeme, odnosno za vrijeme došašća i korizme, kada je prikupljao i dijelio pakete nekvarljivih namirnica. U tim su razdobljima nastojali oraspoložiti siromašne, starije, bolesne i nemoćne.
Župni Caritas posebno je došao do izražaja tijekom potresa koji je pogodio Petrinju i Sisačko-moslavačku županiju. Iako je potres uništio i oštetio domove i gradove, potres nije uništio, već je ujedinio ljude koji su odmah bili spremna pomoći. U tada još nedovršenu župnu crkvu dolazili su šleperi i kombiji s pomoći, a volonteri su pomagali u razvrstavanju pomoći prema vrsti kako bi dijeljenje bilo što učinkovitije i kako bi se uklonilo ono neadekvatno što je bilo poslano.
Župni Caritas organizirano je pomagao stradalima na što više mogućih načina: uvozom i izvozom robe, prijevozom do najudaljenijih sela, popravljanjem krovova i dimnjaka, improviziranim „trgovinama“ u kojima su stanovnici mogli preuzeti pojedinačne donacije, te „butikom“ s odjećom i obućom gdje su potrebiti mogli pribaviti ono što im je bilo potrebno. Župnom Caritasu pridružilo se nekoliko stotina volontera. Domaćim volonterima pridružili su se i volonteri iz Siska, Ivanić-Grada, Kloštar Ivanića, Volodera, Popovače, Osekova, Samobora, Kostajnice, Stupna, Ludine, Zadra, Zagreba, Čapljine, Splita, Imotskog, Istre i drugih dijelova Hrvatske. Domaći volonteri surađivali su i s navijačkom skupinom „Bad Blue Boys“ iz Zagreba. Volonteri su danima obilazili okolna sela provjeravajući moguće načine kako bi pomogli stradalima. U suradnji sa župnim Caritasom djelovao je i psiholog p. Mijo Nikić, koji je pružao duhovnu i psihološku pomoć. Kasnije se ta inicijativa proširila na razinu Sisačke biskupije. Nakon što se situacija s potresom smirila, Caritas nije prestao sa svojim djelovanjem te je nalazio načine kako pomoći onima kojima je ta pomoć bila potrebna. Tako je župni Caritas pomogao i jednoj obitelji da spoji priključak za struju na svoju novoizgrađenu kuću koju su dobili od Caritasa, izvijestio je Ured za odnose s javnošću Sisačke biskupije.