Budi dio naše mreže
Izbornik

POKOPAN UBIJENI HAITSKI SVEĆENIK Teške gospodarske i političke prilike u Haitiju

Port au Prince (Havaji)

Port au Prince (Havaji), 11. 8. 1998. (IKA) - Mnoštvo je vjernika sudjelovalo u ponedjeljak, 10. kolovoza, na pogrebu haitskog svećenika o. Lean-Pierrea Louisa, kojeg su prije tjedan dana u Port-au-Princeu ubila dvojica nepoznatih napadača hicima iz vat

Port au Prince (Havaji), 11. 8. 1998. (IKA) – Mnoštvo je vjernika sudjelovalo u ponedjeljak, 10. kolovoza, na pogrebu haitskog svećenika o. Lean-Pierrea Louisa, kojeg su prije tjedan dana u Port-au-Princeu ubila dvojica nepoznatih napadača hicima iz vatrenog oružja. “O. Louis je odlučio živjeti među najsiromašnijima ne samo riječju već i djelom”, rekao je biskup koadjutor i apostolski upravitelj biskupije Port-au-Prince u Haitiju u tijeku pogreba, podsjećajući na lik o. Louisa. Na pokopu u glavnome gradu sudjelovalo je oko 2.000 osoba duboko ganutih smrću o. Louisa. U tijeku pogrebnih obreda došlo je i do napetosti među mnoštvom koje je izvikivalo parole protiv tamošnjih vlasti.
Među najsiromašnijim zemljama svijeta, Haiti proživljava snažne političke napetosti: vlada je već 14 mjeseci “paralizirana” zbog ostavke predsjednika vlade Rosnyja Smatha, a parlament je već u tri navrata odbio imenovanje novog predsjednika izvršne vlasti. O teškim društveno-političkim prilikama u toj zemlji ovih je dana u Ženevi raspravljalo Vijeće UN-a za borbu protiv rasne diskriminacije (CERD). Prema Vijeću u toj srednjoameričkoj državi još uvijek je na snazi rasna diskriminacija, političko nasilje ostaje nekažnjeno, a gotovo 300.000 djece je prisiljeno na rad u ropskim uvjetima. Analizirajući probleme u toj zemlji CERD je upozorio na odsutnost na skupu “predstavnika iz Haitija, unatoč opetovanim pozivima, te nedostatak izvješća haitske vlade” (posljednje je upućeno još g. 1990) kao jedne od 150 potpisnica međunarodne konvencije o rasnoj diskriminaciji. Prema jednom od izlagača na skupu stanje ljudskih prava u toj je državi “sve drugo nego zadovoljavajuće. Država je s političkoga i gospodarskog stanovišta nestabilna. Nikakvi napori se ne poduzimaju kako bi se smanjila nepismenost kojom je obuhvaćeno 60% od 7 milijuna stanovnika, a tek 1% pučanstva uživa 41% nacionalnog bogatstva”.Premda je 95% pučanstva crnačko, istaknuo je predavač, Ustav iz g. 1987 nije zabranio diskriminaciju i “bijelci upravljaju gospodarstvom, prepuštajući ostale bijedi”.