Budi dio naše mreže
Izbornik

Poruka pape Ivana Pavla II. Sestrama Klanjateljicama Krvi Kristove

Fil 2,5

Poruka pape Ivana Pavla II. Sestrama Klanjateljicama Krvi Kristove u prigodi održavanja Vrhovnog sabora u Rimu od 26. lipnja do 28. srpnja 1999.

Drage Sestre Klanjateljice Krvi Kristove!
1. Radostan sam da mogu svakoj od vas izraziti svoju srdačnu dobrodošlicu. Zahvaljujem vam za ovaj posjet, kojim, prigodom održavanja vašeg Vrhovnog Sabora i obilježavanja 165 godina postojanja Družbe, želite posvjedočiti svoju vjernost Petrovu nasljedniku. Želim vam izraziti koliko cijenim sve ono dobro što ste učinile i još uvijek činite u raznim krajevima svijeta u službi Evanđelja, a posebno za ljubav kojom prihvaćate u svom životu posvećenih osoba očekivanja i potrebe braće i sestara, onih najmanjih i onih najsiromašnijih.
Sabor je prava prigoda za razmišljanje o posebnom poslanju koje vam Gospodin povjerava, kako bi iskustvo koje je u družbi sazrelo u tijeku godina, na pragu jednoga novog kršćanskog tisućljeća, bilo radosno polazište za obnovljeno služenje i širenje Evanđelja u svijetu. Vaša Družba je nastala iz neustrašive vjere i misionarske gorljivosti dviju velikih duša, koje su, uzevši za uzor Onoga koji je ostvario pomirenje između Boga i ljudskog roda “postavši poslušan sve… do smrti na križu” (Fil 2,5-11), shvatile da se u duhovnosti Krvi Kristovoj nalazi pravi put kojim se braća i sestre mogu privesti Bogu i po kojem se u njima može probuditi intenzivnija svijest nadnaravne krvne srodnosti među otkupljenim ljudima.
Pred pojavom raznih nauka i običaja koji su ugrožavali vjerski i moralni život tadašnjeg svijeta, Sveti Gašpar del Bufalo i Blažena Marija De Mattias riječima su i djelima željeli posvjedočiti da za ljude nema drugog spasenja, osim u Onom koji je iz ljubavi darovao svoju Krv. Ta sigurnost ih je potakla na neumorno naviještanje Evanđelja, odgajanje savjesti i služenje siromasima.
Vaša Utemeljiteljica, kojoj su riječi i primjer Svetog Gašpara otvorili nove i nepredviđene mogućnosti posvete Bogu, osjetila je na osobit način poziv da bogatstvom ženstvenog genija podrži radosni navještaj otkupljujuće djelotvornosti Krvi Kristove. Djelujući u tom smjeru, ona je osnovala novu redovničku zajednicu, koja i imenom i stilom života odražava težnju za univerzalnim spasenjem, pomirenjem i solidarnošću, koja se rađa u kontemplaciji Krvi, koju je Otkupitelj prolio na križu.
Gorljiva mističarka i zanosna žena akcije, Blažena Marija De Mattias je svojim neumornim djelovanjem na području odgoja i evangelizacije, otvorila nove putove nazočnosti žene u Crkvi i ponudila izvorne uzore služenja Evanđelju.
2. U želji da budete vjerne karizmi Utemeljiteljice, vi ste odlučile iskoristiti prigodu Vrhovnog Sabora, da preispitate temelje duhovnosti družbe i bolje shvatite svoje poslanje u svjetlu plodnog načela koji baštinite od nje: svetost svake osobe otkupljene Krvlju Kristovom. To vas je dovelo do toga da gledate očima vjere potrebe i probleme koji se pojavljuju u raznim teškim okruženjima, u kojima ste nazočne i u kojima uočavate providnosne “znakove vremena”, po kojima vas Gospodin poziva na obnovljenu vjernost izvornoj karizmi u novim uvjetima života Crkve i svijeta.
Vi proučavate sadašnjost da biste mogle planirati budućnost, ali uvijek svjesne svoje prošlosti, za koju zahvaljujete Gospodinu. Naraštaji vaših sestara velikodušno su naviještale i svjedočile ljubav Božju prema siromasima, potlačenima, odbačenima. Zalagale su se za ostvarenje jedinstva u raznolikosti po slušanju i dijalogu, za njegovanje sabranosti i kontemplacije, koja pastoralnome i zajedničkom životu daje ton radosnog sudjelovanja u Križu Kristovom, po kojem se izgrađuje Crkva, Kristovo mistično Tijelo.
3. Potreba da na pragu trećeg tisućljeća još življe izrazite božansku ljubav, kojoj je Krv Kristova znak, izraz, mjera i jamstvo, poziva vas da od svojih zajednica učinite žive znakove Božje vjerne ljubavi. To od svake od vas zahtjeva da u svakodnevnim odnosima dopusti da je vodi jedan nadnaravni pogled nježnosti prema svakoj sestri i prema svima koje susreće na svom putu. Jedino kontemplativni stav, koji se hrani meditacijom riječi Božje i trajnom molitvom, može vam zajamčiti takav pristup ljudskoj stvarnosti koja vas okružuje i dovesti vas do prihvaćanja osobnih i uljudbenih razlika kao mogućnosti obogaćenja izvorne karizme, kako bi vaša apostolska aktivnost bila sve djelotvornija u današnjem svijetu. Gledani tako i organizacijski vidovi redovničkog života, kao i svakodnevni život, pokazuju mnoge mogućnosti za obnavljanje osobne i zajedničke vjernosti Kristu. U tom vidu će biti moguće osnivati multikulturalne zajednice, koje će biti utemeljene na karizmi družbe i nastaviti ići stopama Utemeljiteljice, te obogaćene originalnim i velikodušnim izborima.
U sadašnjemu povijesnom kontekstu, obilježenom zabrinjavajućim podjelama i razlikama, od izvanredne je važnosti da svaka vaša zajednica postane promicateljica pomiriteljske djelatnosti koja se očituje u solidarnosti i obrani života, gdje god je on ugrožen ili doveden u opasnost, kako bi donijele nadu tamo gdje su razdori dublji, gdje su prava osoba pogažena, gdje se uzdiže nečujni krik odbačenih.
4. Bit će, također, potrebno posvetiti posebnu pažnju početnoj i trajnoj formaciji redovnica, kako bi na odgovarajući način bile pripremljene da mognu dati odgovor na izazove našeg vremena, te učinile time plodnim duhovno blago družbe.
Svijest o zajedničkom pozivu Klanjateljica Krvi Kristove vodit će vas u življenju evanđeoske poslušnosti u vašim međusobnim odnosima, koji će tako postajati autentični i sestrinski, usmjereni na trajno istraživanje volje Božje. Plod tog zalaganja bit će porast suodgovornosti i sudjelovanja u zajedničkom životu, što će vam omogućiti da sve bolje služite potrebama Kristova Kraljevstva.
Taj kontekst će, osim toga, omogućiti i učiniti djelotvornim sudjelovanje laika ne samo u različitim službama, nego i u duhovnosti družbe, te će njihova suradnja postati zauzeto i djelatno sudjelovanje na jedinstvenom poslanju.
5. Predrage Sestre, poziv da budete Klanjateljice Krvi Kristove smatrajte dragocjenim darom za cijelu Crkvu i nastojte živjeti u trajnom skladu s njenim evangelizatorskim poslanjem. Znajte da ste privilegirana sredstva Saveza koji je ostvaren po dragocjenoj Krvi Kristovoj, te s uvijek novom revnošću svjedočite velike vrednote pomirenja i mira posvuda, gdje god vas providnost poziva da djelujete, posebno među mladima i udaljenima. Neka vaše zajednice budu konkretni navještaj civilizacije ljubavi, koja u Kristu raspetom i uskrslom ima svoj temelj i svoju nadu.
Upravljam svoju misao posebno starijim i bolesnim sestrama, koje družbi daju nezamjenjivu duhovnu podršku. Predrage, znajte da je vaše stanje dragocjena pomoć za apostolat sestara i život cijele Crkve.
Mislim, također, s izrazima priznanja i ljubavi na sestre koje se u prvim redovima zalažu za misije u udaljenim krajevima, kao i na one koje djeluju u područjima gdje vlada rat, tlačenje i nasilje. Želim da do njih dođe moja posebna poruka priznanja, koja će im donijeti ohrabrenje u njihovom nastojanju i poticaj da ustraju unatoč poteškoća i kušnja, koje u svjetlu vjere gledamo kao nastavak Kristove muke.
6. Ljubav i pobožnost Krvi Kristovoj, koje su obasjale i preobrazile život Blažene Marije De Mattias, neka budu za svaku od vas, drage sestre, trajna uporišna točka za vašu molitvu i djelovanje, kako biste mogle djelotvorno doprinijeti poslanju Crkve, kojoj je jedini cilj privući Kristu muškarce i žene svakog vremena.
Povjeravam vašu družbu nebeskoj zaštiti Presvete Djevice. Neka ona učini plodnima radove Vrhovnog Sabora i preobrazi vas svojom majčinskom nježnošću u mudre, vjerne i velikodušne žene.
S tim željama, rado upućujem svoj apostolski blagoslov Majki Generalici, svim sudionicama Sabora i svim Sestrama. Blagoslivljam i mnogovrsne inicijative kojima izražavate svoju revnost Klanjateljica Krvi Kristove.
U Vatikanu, 5. srpnja 1999. godine