Budi dio naše mreže
Izbornik

Posveta nove crkve u Škabrnji

Škabrnja (IKA )

Mi znamo da je praštanje zalog slobode i novog početka i izgradnje novoga čovjeka i novoga društva koje je kršćanin pozvan graditi i u svojoj Hrvatskoj i u zajednici naroda stare Europe u kojoj smo vjerom i kulturom od našeg iskona", istaknuo je nadbiskup Prenđa

Škabrnja, (IKA) – Nakon četverogodišnje gradnje, zadarski nadbiskup Ivan Prenđa posvetio je u nedjelju 8. kolovoza crkvu Uznesenja BDM u Škabrnji, koja je bila do temelja srušena 1992. g. u Domovinskom ratu. Misnom slavlju, koje je nadbiskup Prenđa predvodio zajedno s 50 svećenika, nazočili su i predsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks, ministri Božidar Kalmeta i Marijan Mlinarić, zadarski župan i gradonačelnica Ivo Grbić i Ana Lovrin, saborski zastupnici te ostali predstavnici općinskih, županijskih i gradskih vlasti.

Škabrnjski župnik don Zdenko Dundović smatra znakom nove nade i budućnosti to zdanje, tridesetu posvećenu crkvu u nadbiskupiji “izranjenu u teškim godinama Domovinskog rata”. Nadbiskup Prenđa pozvao je “živu Crkvu ponosne Škabrnje” na radost, jer je na zgarištu stare crkve niknula “nova, veća i ljepša, znak vjernosti Bogu i Mariji na nebo uznesenoj, koja je u obnovljenoj Škabrnji još više srce župe i središte mjesta. Svojom arhitekturom dominira panoramom mjesta, a duhovnim značenjem je majka koja nosi sav duhovni život župljana”. Krist je jamstvo trajanja Crkve, njene vitalnosti i sposobnosti stalne obnove kroz stoljeća. On je čuva i brani od svih nastraja i uništenja.

Povijest poznaje pokušaje moćnika da joj onemoguće život i djelovanje, no nikad zbog toga nije postajala manja i slabija, jer je njen utemeljitelj Otac i Gospodar povijesti. U Božjem hramu se naviješta da i neprijatelje treba ljubiti, usprkos ranama koje još nisu zacijelile i pretrpljenim poniženjima. “Mi smo s apostolom Pavlom duboko uvjereni da se zlu ne uzvraća zlom, jer znamo da je počinjeno zlo najpogubnije u svome izvorištu, te mu ne treba dodavati i drugo”, rekao je nadbiskup, dodavši da se ne slavi pobjeda ni nad kime, nego pobjeda ljubavi nad mržnjom. “Radujemo se ostvarenim nadama koje su nadvladale beznađe i pustoš koja nas je bila snašla. Mi znamo da je praštanje zalog slobode i novog početka i izgradnje novoga čovjeka i novoga društva koje je kršćanin pozvan graditi i u svojoj Hrvatskoj i u zajednici naroda stare Europe u kojoj smo vjerom i kulturom od našeg iskona”, istaknuo je zadarski nadbiskup, predavši Majci Crkve bdjenje na tim pukom riječima: “Zaliječi mu rane. Ravnaj njegovim koracima”.

Slavlju je nazočio i gvardijan franjevačkog samostana u Vukovaru fra Zlatko Špehar. “Vi ste prešli prag nade, a Vukovar je još uvijek na Križnom putu”, rekao je o. Špehar na kraju mise, istaknuvši sjedinjenost Vukovara i Škabrnje u mučeništvu, čije su žrtve i križ u temelju oslobođenog hrvatskog stijega. Zahvalio je Zadarskoj nadbiskupiji na Korizmenoj akciji namijenjenoj za pomoć Vukovaru. Nadbiskup Prenđa, koji je prije 40 godina svoju svećeničku službu započeo upravo u Škabrnji, rekao je da se početak života mogao početi graditi samo u slobodi i dostojanstvu, a kršćani su ljudi križa pozvani na praštanje. “Uvijek smo gradili svoj opstanak uz Boga, tako će biti i ubuduće”, istaknuo je.

Misno slavlje pjevanjem je pratio domaći župni zbor i župni zbor iz Zemunika pod vodstvom s. Vladislave Terzić. Među brojnim donatorima iz Domovine i inozemstva, crkveno posuđe stradaloj župi darovale su brojne župe Zadarske nadbiskupije.
Projektant crkve je Igor Pedišić, a projektnu dokumentaciju, koju je izradio projektni biro “AB Forum” iz Zadra, za gradnju koja je počela 1999. g., u teškim ratnim godinama, ishodio je don Tomislav Sikirić, nekadašnji župnik Škabrnje, sadašnji dekan Biogradskog dekanata. Izvoditelji građevinskih radova su “Beti Građenje” i “Congama” iz Zagreba te “Duca” iz Zadra. Troškovi izgradnje i djelomičnog opremanja crkve iznose 10,300.000 kn, a podmirili su ih Vlada RH, Zadarska nadbiskupija i župa Škabrnja. Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka sudjelovat će još u podmirenju troškova završnih radova s 1,500.000 kn.