Budi dio naše mreže
Izbornik

Potrebno je globalizirati solidarnost

Papina propovijed na misi u rimskom predgrađu Tor Vergati na središnjoj proslavi Jubileja radnika 1. svibnja 2000.

1. Na završetku ovoga jubilejskog susreta želim svima vama još jednom uputiti svoj najsrdačniji pozdrav. Hvala onima koji su priredili ovu važnu svečanost na ovome mjestu, na kojem će se u tijeku Jubileja održati i drugi skupovi, poglavito u prigodi Svjetskog dana mladeži.
Posebnu zahvaljujem generalnom direktoru Međunarodne organizacije rada gospodinu Juanu Somaviji te nacionalnoj predsjednici Talijanske katoličke akcije dr. Paoli Bignardi na ljubaznim i dubokim riječima koje su mi uputili u ime svih. Pozdravljam sve predstavnike vlasti među kojima predsjednika talijanske Vlade prof. Giuliana Amata. Po vama, ovdje nazočnima želim uputiti svoj srdačni pozdrav cijelome svijetu rada.
2. Praznik rada podsjeća na radinost ljudi koji žele, po zapovijedi Gospodara života, biti graditelji budućnosti nade, pravde i solidarnosti za cijelo čovječanstvo. Danas na ovome putu civilizacije, zahvaljujući novim tehnologijama i telekomunikaciji, javljaju se nove mogućnosti napretka. Ne nedostaju ipak novi problemi, koji se pridružuju prijašnjima i koji pobuđuju opravdanu zabrinutost. U nekim dijelovima svijeta traju i katkad se pogoršavaju pojave poput nezaposlenosti, izrabljivanja maloljetnika, nedostatne zarade. Potrebno je uvidjeti kako organizacija rada ne poštuje uvijek dostojanstvo ljudske osobe, niti se u dovoljnoj mjeri vodi računa o općoj upravljenosti dobara.
Zauzetost da se u svim dijelovima svijeta riješe ti problemi tiče se svih. Tiče se vas, poduzetnika i upravitelja; vas financijera i vas zanatlija, trgovaca i uposlenika. Moramo svi poraditi na tome da gospodarski sustav u kojem živimo ne poremeti temeljni poredak prvenstva rada nad kapitalom, zajedničkog dobra nad privatnim. Kao nikada prije nužno je da se, kao što je maloprije podsjetio gospodin Juan Somavia, u svijetu uspostavi globalni savez u prilog “dostojnog rada”. Globalizacija danas predstavlja pojavu koja je prisutna u svakom području ljudskog života, no prema njoj se treba vladati razborito. Potrebno je globalizirati solidarnost.
3. Jubilej pruža povlaštenu prigodu da se otvore oči za siromaštva i isključenosti, ne samo pojedinih osoba već i zajednica i naroda. U buli proglašenja Jubileja podsjetio sam da su “brojni narodi, osobito najsiromašniji, potlačeni dugom koji je poprimio takve razmjere da ga je praktički nemoguće otplatiti” (Incarnationis mysterium, 12). Smanjenje ili čak opraštanje tog duga: evo jubilejske geste koja bi bila poželjna više no ikada prije!
Ovaj je poziv upućen bogatim i razvijenim narodima; jednako tako onima koji imaju veliki kapital i onima koji mogu potaknuti solidarnost među narodima.
Neka taj poziv nanovo odjekne na ovome povijesnom susretu na kojem su ujedinjeni u istome naporu radnici vjernici i svjetovne radne organizacije.
Dragi radnici, poduzetnici, suradnici, djelatnici u financijskim ustanovama, trgovci, ujedinite vaše ruke, vaše umove i vaša srca kako biste pridonijeli izgradnji društva u kojem će se poštivati čovjek i njegov rad. Čovjek više vrijedi zbog onoga što jest nego zbog onoga što ima. Ono što se ostvari u službi većoj pravednosti, širem bratstvu i humanijem poretku u društvenim odnosima više vrijedi od svakog napretka na području tehnike.
Predraga braćo i sestre Papa ima pred sobom vaše probleme, vaše zabrinutosti, vaša očekivanja i nade. On cijeni vaš napor, vašu privrženost obitelji, vašu profesionalnu svijest. Blizu vam je u vašim zauzimanjima za pravednije i solidarnije društvo, hrabri vas i blagoslivlja.