Predavanje dr. Irene Krumes u Nadbiskupijskom vikarijatu u Osijeku
Foto: D. Smajić//Predavanje dr. sc. Irene Krumes u Nadbiskupijskom vikarijatu u Osijeku
Osijek (IKA/TU)
Odjel za kulturu hrvatskoga jezika Hrvatskoga filološkoga društva pokrenuo je krug predavanja „Jezikom do kulture“ i u četvrtak 6. lipnja 2024., u prostoru Nadbiskupijskoga vikarijata u Osijeku, u suradnji s osječkom Udrugom katoličkih intelektualaca, upriličio drugo predavanje.
Dr. sc. Irena Krumes, docentica na Odjelu društveno-humanističkih znanosti Sveučilišta u Slavonskome Brodu, održala je izlaganje pod naslovom Zašto su arhaizmi potrebni današnjem čitatelju – o jeziku Ivane Brlić-Mažuranić.
Nazočne je u ime UKI-ja pozdravila predsjednica prof. dr. Ružica Pšihistal, a voditeljica Odjela za kulturu hrvatskoga jezika HFD-a izv. prof. dr. Dubravka Smajić predstavila je život i rad predavačice.
Doc. dr. Krumes živi i radi u Slavonskome Brodu. Svoj je znanstveni rad usmjerila prema ranom učenju i podučavanju hrvatskoga kao materinskoga jezika te lingvodidaktici, a bavi se i poviješću jezika, leksikologijom, leksikografijom i terminologijom. Autorica je više od šezdeset stručnih i znanstvenih radova, koje je izlagala u zemlji i inozemstvu.
U izlaganju je pojasnila ulogu i vrste arhaizama u književnoumjetničkim djelima, problematizirala je pitanje koliko su arhaizmi obilježje jezičnoga identiteta i koliko zasićenost teksta arhaizmima utječe na razumijevanje književnoga djela – a sve to na primjeru proze Ivane Brlić-Mažuranić. Slušateljstvo je posebno zanimalo pridonose li arhaizmi leksičkoj kompetenciji najmanjih čitatelja.