Budi dio naše mreže
Izbornik

PREDAVANJE O KARMELSKOJ POBOŽNOSTI PREMA BDM

Zagreb (IKA )

"Elementi karmelske pobožnosti prema Blaženoj Djevici Mariji" naslov je predavanja karmelićanina dr. Franje Podgorelca koje je održao u nedjelju 13. svibnja u sklopu “Molitvenog svibnja” u svetištu Majke Božje Remetske u Zagrebu.

Zagreb, 14. 5. 2001. (IKA) – “Elementi karmelske pobožnosti prema Blaženoj Djevici Mariji” naslov je predavanja karmelićanina dr. Franje Podgorelca koje je održao u nedjelju 13. svibnja u sklopu “Molitvenog svibnja” u svetištu Majke Božje Remetske u Zagrebu. Predavač je naveo i pojasnio na tekstovima karmelskih autora marijansku duhovnost Reda pod estetskim, mističkim, ekleziološkim vidom, pod vidom Marije kao uzora za nasljedovanje, uzora kontemplativnog života, a bilo je riječi i o duhovnom majčinstvu u euharistijskom vidu karmelske marijanske duhovnosti. Govoreći o karmelićanskoj pobožnosti prema Mariji, dr. Podgorelec je istaknuo kako ona
nije jednooblična niti u nauci, tj. u poimanju Marijine uloge u duhovnom životu vjernika, niti u načinu prakticiranja te pobožnosti, niti u njenom intenzitetu. Prema njegovim riječima, razlog tomu je tipično karmelićanski jer kao što sam karmelićanski Red nema svog utemeljitelja, tako niti karmelska marijanska duhovnost nema svoj temelj u određenoj karizmatskoj osobi koja bi se istakla sa svojom originalnom i sustavno obrađenom pobožnošću prema Djevici Mariji, kao što je to slučaj, na primjer, kod Monfortanaca. Prvi su se karmelićani spontano okupili oko crkvice posvećene BDM, i odatle onda proizlazi marijanska značajka Reda, no svakomu je ostavljena sloboda da razvije vlastiti odnos prema Blaženoj Gospi, sukladno svome pozivu i poslanju. Kako je dalje istaknuo, s obzirom na vanjske pobožne vježbe specifično karmelićansko je jedino pjevana pjesma svake subote na latinskom jeziku “Salve Regina”, dok su sve ostale vanjske forme pobožnosti zapravo iste one općenito prihvaćene i življene od kršćanskog puka: duhovna priprava za njezine blagdane, molitva krunice, hodočašća i slično. “No, specifično karmelićansko jest da se daje prvenstvo unutarnjoj pobožnosti pred vanjskom, da se više ističe pobožnost srca nego li vanjski čini štovanja, više se daje naglasak na obraćanje Mariji u svojoj nutrini: u mislima, čuvstvima, riječima, a napose u predanju volje, želeći činiti ono što se Mariji sviđa, a njezina volja zbog njezinog savršenog sjedinjenja s Bogom, je uvijek volja Božja. Na taj se način želi razviti jedan unutarnji odnos prema Mariji kao sina ili kćeri prema majci, ili pak bratsko sestrinski odnos, budući da se Red zove ‘Braća BDM od Gore Karmela’”, zaključio je predavač. (i05274hr/kj)