Budi dio naše mreže
Izbornik

Predbožićna konferencija za novinare kardinala Bozanića

Zagreb

Komentirajući izjavu visokog predstavnika Međunarodnoga monetarnog fonda koji savjetuje ukidanje odluke o zabrani rada trgovina nedjeljom, zagrebački nadbiskup je istaknuo da je to područje poštivanja demokracije u društvu, te da je zakon koji je izglasovao Hrvatski sabor važeći zakon samostalne i neovisne države, odgovorne prema svojih građanima, koja je odgovorno postupila jer je poštivala volju građana

Zagreb, (IKA) – Božićno vrijeme u prvi nam plan stavlja kršćanski optimizam koji bi se trebao očitovati u svim dijelovima kršćanskoga i društvenog života, pa tako i u medijima, poručio je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić na predbožićnoj konferenciji za novinare 18. prosinca u Nadbiskupskome duhovnom stolu u Zagrebu.

Komentirajući izjavu visokog predstavnika Međunarodnoga monetarnog fonda koji savjetuje ukidanje odluke o zabrani rada trgovina nedjeljom, zagrebački nadbiskup je istaknuo da je to područje poštivanja demokracije u društvu, te da je zakon koji je izglasovao Hrvatski sabor važeći zakon samostalne i neovisne države, odgovorne prema svojim građanima, koja je odgovorno postupila jer je poštivala volju građana. Pitanje je tu prava građana, radi se o pravu osoba koje su bile iskorištavane i želio bih da se visoki predstavnik MMF-a više založi za demokraciju kod nas i prava onih koji su iskorištavani, prokomentirao je kardinal. Govori se i o nekim otkazima, a matematika pokazuje da se ostvaruje puno prekovremenih radnih sati, što znači da su potrebni novi ljudi, a ne otkazi, istaknuo je kardinal Bozanić. Pri tome je postavio pitanja: hoćemo li biti u službi čovjeka ili ćemo biti u službi kapitala i podrediti mu sve, pa i čovjeka, te hoće li naša Vlada suradnički i suodgovorno komunicirati s ustanovama međunarodne zajednice ili će to činiti poslušnički.

Na upit očekuje ili od nove vlasti da učinkovitije riješi pitanje povrata crkvene imovine te što Crkva očekuje da joj se prioritetno vrati, kardinal je odgovorio da to pitanje za Crkvu u Hrvatskoj nikad nije bilo prvo i najvažnije, te smatra da su druga pitanja puno važnija. Povrat crkvene imovine je, prema kardinalovima riječima, pitanje preuzete obveze, zatim poštivanje vlasništva, a ukoliko Crkva nešto dobije bit će sposobnija i spremnija provoditi svoju misiju na karitativnom i socijalnom području.
Osvrnuvši se na razgovore o dionicama Croatia osiguranja, kardinal je prokomentirao da je taj prijedlog pokrenut s državne strane, a Crkva nije u pregovorima išla daleko, razmotrila je taj prijedlog i ocijenila da još nije zrelo ići u takvu kooperaciju.

Na konferenciji za novinare bilo je riječi i o potpisanom Protokolu između Vlade i HBK o načinu upisivanja pravnih osoba Katoličke crkve u registar. Kardinal je pojasnio da Katolička crkva još nije započela upis pravnih osoba u registar zbog nekih formalnih teškoća, protokol je potpisan u rujnu 2002. godine i njime je dogovoreno kako treba provesti upis, no do kraja listopada ove godine nisu bili pripremljeni adekvatni formulari. Kardinal je izrazio nadu da će taj upis biti obavljen u roku šest mjeseci, što je, prema njegovim riječima, prvi korak u rješavanju pravnoga statusa pravnih osoba Katoličke crkve.

Osvrnuvši se na ekološka pitanja koja spominje u ovogodišnjoj božićnoj poruci, kardinal je istaknuo da je to važno pitanje sadašnjice i budućnosti te da Crkva promovira zaštitu okoliša. Svjesni smo i ponosni na domovinu i željeli bismo je sačuvati za buduće naraštaje, istaknuo je kardinal.