Budi dio naše mreže
Izbornik

PREDSTAVLJANJE CRKVENIH LAIČKIH POKRETA U SLAVONSKOM BRODU

Slavonski Brod (IKA )

"Crkveni laički pokreti i znakovi vremena" naziv je tribine održane 21. veljače u Katehetsko-pastoralnom centru župe Gospe od Brze Pomoći u Slavonskom Brodu.

Slavonski Brod, 22. 2. 2000. (IKA) – “Crkveni laički pokreti i znakovi vremena” naziv je tribine održane 21. veljače u Katehetsko-pastoralnom centru župe Gospe od Brze Pomoći u Slavonskom Brodu. Tribinu je priredio slavonskobrodski dekanat u suradnji s tamošnjim ogrankom Hrvatskoga katoličkog društva prosvjetnih djelatnika. U tijeku susreta predstavilo se sedam crkvenih pokreta i duhovno-odgojnih organizacija koje djeluju u Slavonskom Brodu i zapadnoj Slavoniji: Djelo Marijino-Pokret fokolara, Zajednica “Molitva i Riječ”, Hrvatska šenštatska obitelj, Mali tečaj – Kursiljo, neokatekumeni, Franjevački svjetovni red i FRAMA. Predstavljanju koje su vodili fra Zvjezdan Linić, voditelj tribine župnik iz Oprisavaca Stjepan Sokolović i voditelj Biskupijskog centra za duhovne obnove “Marijin dom” u Brodskom Vinogorju mons. Ivan Šešo, bilo je nazočno više od 300 sudionika.
U uvodnom dijelu skupa sociolog prof. dr. Stipe Tadić govorio je o nastanku crkvenih pokreta sa sociološkog stajališta. “Pojava novih crkvenih pokreta fenomen je novijeg datuma. Oni nastaju kao radikalna reakcija na nekršćanski život kršćana. Sociolozi ih vežu uz dva područja: sekularizaciju svijeta, odnosno postajanje svijeta autonomnim od Crkve kao vjerske institucije. Zanimljivo je da se u svim tim pokretima ističe autentično traženje Boga, traženje vjerničkog iskustva”, kazao je dr. Tadić. Istaknuo je, također, kako društvo samo po sebi ne može počivati na temeljima svjetovnog, nego u temeljima društva uvijek mora stajati nešto čvrsto, neupitno, sveto. Uz autentično traženje svetoga, novi crkveni pokreti ističu čitanje Sv. pisma, misticizam i ekumensko djelovanje.
Predstavnici Djela Marijina Željko Marić i Marko Knežević iznijeli su podatak da se u Slavonskom Brodu okuplja oko 30 članova pokreta godinu i pol. Oni su, kao i ostali sudionici, iznijeli osobna vjernička iskustva. Voditelj podružnice Zajednice “Molitva i Riječ” Silva i Ivo Vrdoljak izvijestili su o evangelizacijskome i hagioterapijskom radu Zajednice te o djelatnosti na duhovnoj obnovi društva. Zajednica “Molitva i Riječ” u Slavonskom Brodu okuplja se od 1996. godine, a ima 70 članova u Sl. Brodu i 40 u Novoj Gradiški. “Da bi čovjek došao do svoga unutrašnjeg središta, a to je Isus Krist, smislili smo hod, strukturu, trodnevni tečaj d 20-30 sudionika, koje vode 2 svećenika i 4-5 laika”, rekla je dr. Đurđica Fućak, predstavnica Kursilja. Svoje vjerničko iskustvo iznio je i kursiljist Vjekoslav Martinko. Uime Hrvatske šenštatske obitelji, čiji se članovi okupljaju na molitvo oko putujućeg svetišta, govorili su Goranka Čajkovac iz Đakova, Teuta Mustapić iz Vinkovaca te Tomislav i Rozalija Đambić iz Širokog Polja. Don Šime Doljan i Zlatko Zadelj iznijeli su svoja iskustva glede neokatekumena. Don Šime istaknuo je da se među pripadnicima crkvenih pokreta rađa jedinstvo koje nadilazi spol, dob, socijalni status ili bilo koju drugu različitost i ljubav prema drugome preko dimenzije križa. O Franjevačkome svjetovnom redu i njegovoj tradiciji u Slavonskom Brodu govorila je Dragica Sabo, dok je framaš Krešimir predstavio Franjevačku mladež.