Istina je prava novost.

Predstavljanje Zbornika "Gregur Kapucin i njegovo djelo" u Krapini

U sklopu manifestacije "Tjedan kajkavske kulture" u Krapini je u ponedjeljak 9. rujna održan 23. znanstveni skup pod nazivom "Kajkavski jezik, književnost i kultura kroz stoljeća". Skup je otvoren predstavljanjem Zbornika "Gregur Kapucin i njegovo djelo (1734.-1812.)".

Skup “Kajkavski jezik, književnost i kultura kroz stoljeća” posvećen 450. obljetnici prve tiskane kajkavske knjige “Decretum” Ivanuša Pergošića (1574.) okupio je prominentne znanstvenike i stručnjake iz područja kajkavskog jezika i književnosti.

U ime organizatora, Hrvatske udruge “Muži zagorskog srca”, predsjednik prof. dr. Rajko Fureš pozdravio je sudionike skupa, eminentne stručnjake i dobre poznavatelje kajkavskog jezika i kulture i najavio predstavljanje recentnih izdanja kajkavske književnosti.

Među brojnim gostima i sudionicima nazočili su prof. emeritus dr. sc. Alojz Jembrih, predsjednik Organizacijskog odbora, Ivan Zvonar, prof. emeritus Stjepan Hranjec, dr. sc. Marijana Božić,  fra Juro Šimić OFMCap, dr. sc. Krunoslav Puškar, dr. sc. Ivana Kresnik, dr. sc Martina Horvat, doc. dr. sc. Tanja Baran i dr. sc. Kristina Jug, Hrvatica koja živi i radi u Irskoj, a izlagala je o Olgi Šojat i njezinom opusu u istraživanju kajkavske književnosti.

Skup je otvoren predstavljanjem Zbornika pod nazivom “Gregur Kapucin i njegovo djelo (1734.-1812.)” koji je tiskom izašao u travnju o. g. a čiji je izdavač Hrvatska kapucinska provincija sv. Leopolda Bogdana Mandića u suradnji sa Slovenskom kapucinskom provincijom.

O tom vrijednom autoru i njegovim književnim ostvarenjima na kajkavskom jeziku govorili su fra Juro Šimić te prof. dr. Alojz Jembrih. U svojem obraćanju fra Juro je istaknuo da je zbornik zapravo plod predavanja 15-ak profesora iz Hrvatske i Slovenije koji su nastupili na Međunarodnom simpoziju 28. listopada 2022. godine u prostorijama Matice Hrvatske u Zagrebu u povodu 210. obljetnice smrti Gregura Kapucina, svjetovnog imena Juraj Maljevec. Među ostalim fra Juro je zahvalio prof. Jembrihu za dugogodišnju suradnju sa hrvatskim kapucinima te brojnim izdanjima koja je upravo priredio prof. Jembrih te je time istaknut i važan doprinos kapucina hrvatskoj kulturi i književnosti. U svojem izlaganju je pak prof. Jembrih u kratkim crtama predstavio sam sadržaj pojedinih izlaganja ukoričenih u ovom zborniku na gotovo 700 stranica te njihov doprinos boljem poznavanju ovog, pomalo, nepravedno zapostavljenog i zaboravljenog kajkavskog pregaoca.

Organizatori uz Hrvatsku udrugu “Muži zagorskoga srca” iz Zaboka su bili i Društvo za kajkavsko kulturno stvaralaštvo iz Krapine, a pokrovitelji Ministarstvo kulture i medija RH, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa RH, KZ Županija i Grad Krapina. Značaj ovoga skupa je i u kontinuitetu  kako bi se kajkavski jezik, književnost i  kultura kroz stoljeća nanovo vrednovali i prikazali sve  svoje vrijednosti kroz povijest i da se u svijesti današnjice kajkavski jezik i kultura što više približe mladim naraštajima.