Predstavljena knjiga "Bog i evolucija" prof. Matulića u Vijencu
FOTO: DARIO ZÜRCHAUER//IKA//PREDSTAVLJANJE KNJIGE "BOG I EVOLUCIJA"
Zagreb (IKA)
Knjiga moralnog teologa prof. dr. don Tončija Matulića "Bog i evolucija" predstavljena je u utorak 23. travnja 2024. u dvorani Vijenac Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta u Zagrebu.
Pozdravnu riječ na predstavljanju knjige uputio je glavni urednik i direktor Kršćanske sadašnjosti dr. sc. Stjepan Brebrić.
„Drago nam je i počašćeni smo da je ovu svoju knjigu – sada već četvrtu po redu – prof. Matulić objavio u Kršćanskoj sadašnjosti. Ona je po mnogočemu izvanredna, koliko god je takvo što moguće reći gotovo o svakoj knjizi, jer knjige su, poput ljudi, slične, a ipak posebne. Izvanredna je već po tome što je njezin autor prof. Tonči Matulić. Teolog, intelektualac, znanstvenik koji se rezultatima svojega rada odavno već dokazao kao jedan od naših najznačajnijih kršćanskih mislioca. To je nešto što pokazuju sami objektivni kriteriji. Izvanredna je i po tome što se ovom složenom problematikom, kako je samo općenito naslućuje naslov i podnaslov knjige, ovdje bavi jedan hrvatski znanstvenik, na hrvatskome jeziku, ukorijenjen u svemu onome što predstavlja jedno specifično intelektualno i duhovno podneblje. Osim toga, problematikom se autor bavi gotovo tridesetak godina. Praktično, od početka svojega znanstvenoga rada. S pravom možemo očekivati fructus auctumnales – zrele plodove njegova istraživačkoga rada, kad je u pitanju ova i s njom povezane teme. Prof. Tonči Matulić kao teolog i znanstvenik će nas u svojim djelima najprije pouzdano i svestrano informirati, ali će nas zasigurno potaknuti i na vlastito promišljanje i na razgovor o temama koje su važne za našu vjeru. Vjeru, koja pri tom nije lišena stvarnoga životnoga konteksta, poput ovdje tretirane prirodoznanstvene paradigme shvaćanja stvorenoga svijeta, odnosno prirode i čovjeka. Samim tim primijetit ćemo i onaj doprinos plodova njegova rada, kojim se naizgledna pitanje vjere prokazuju upravo takvima“, rekao je dr.sc. Stjepan Brebrić
O knjizi je govorio i dr. sc. Krunoslav Brčić-Kostić, viši znanstveni suradnik s Instituta Ruđer Bošković.
Dr. sc. Krunoslav Brčić-Kostić u svojem je izlaganju rekao da „autor u knjizi temeljito argumentira zašto dolazi do nesklada između teologije i znanosti te daje odgovore kako to spriječiti. Znanost i teologija nemaju oruđa da kritiziraju ili negiraju jedna drugu. Nitko ne može osporavati znanstvena dostignuća koja su nastala primjenom rigorozne znanstvene metode. Ta se dostignuća kontinuirano nadopunjavaju i mijenjaju kako znanost napreduje. S druge strane, teologija je samo nadgradnja koja na višoj razini posredstvom učenja o kontinuiranom stvaranju daje svoj pogled na temeljne probleme na koje znanost nema odgovora“ i „zato ona nije u suprotnosti s neodarvinizmom kao isključivo znanstvenom teorijom. Ova je knjiga važan doprinos cjelovitom pogledu na znanost I teologiju. lako cilj znanosti nije biti lijepa i nekome se svidjeti, nego spoznati istinu, Ipak je istina izražena preko znanstvenih teorija i prirodnih zakona lijepa te ima I estetsku vrijednost. Ona nam govori o skladu prirode koji jednostavno reflektira sklad Božjega stvaranja“.
Prof. dr. sc. Nenad Malović istaknuo je u svojem predstavljanju analizirao ukratko poglavljima knjige “Bog i evolucija” ističući pritom za svako poglavlje ključne teme i naglaske. Naposljetku je Malović zaključio da „ova knjiga, bez sumnje, barem sljedećih nekoliko godina (ovisno o daljnjem razvoju prirodnih znanosti, filozofije i teologije), može biti vademecum svima onima koji se zanimaju za teme odnosa vjere i znanosti općenito, ali i za specifične teme teologije i filozofije s obzirom na iznašašća evolucijske biologije. Čak i kad pojedine sada važeće spoznaje izgube svoj stupanj važenja, u ovoj će se knjizi pronaći dobar primjer metode (tj. puta) kojom valja ići svima onima kojima je stalo prije svega do traženja cjelovite istine. Posebna očekivanja – i to se pokazuje u svim poglavljima-autor ima od filozofije. S pravom, Filozofija, naime, kreira I artikulira alate i Jezik koji mogu osigurati jasniju komunikaciju između teologije i prirodnih znanosti. Međutim, njena uloga time se ne svodi samo na posrednicu, nego, štoviše, predstavlja gotovo uvjet mogućnosti plodnoga dijaloga. Ako bi autora ove knjige trebalo meta-opisati jednom jedinom – i to kratkom rečenicom, ona bi glasila: um i srce otvoreni za dijalog.“
Doc. dr. sc. Branko Murić naglasio je u svojem izlaganju o knjizi da knjiga obiluje temama i sadržajima.
„Knjiga je logički dobro raspoređena, tako da onaj koji se tek upoznaje s problematikom može lako slijediti njen tijek. Za one koji su već upoznati s nekim vidovima problematike, knjiga pruža dodatni oslonac, daje daljnja produbljenja, osobito to vrijedi za poglavlja koja vrlo detaljno osvjetljuju suvremeni stav Crkve o pitanju evolucije gdje se autor nije zadržavao tek na površnim i sažetim ukazima, nego je veliku pažnju posvetio kritičkoj analizi teksta pojedinih izričaja, njihovoj genezi i kontekstu, te je time pružio solidne temelje za daljnja istraživanja. Polazeći od pozitivnih pomaka koji su se dogodili u Crkvi, osobito s Drugim vatikanskim koncilom u vezi s otvaranjem suvremenom svijetu, općem poticaju na dijalog sa svim ljudima, a posebno na dijalog i suradnju Crkve i teologije s prirodnim znanostima i društvom u njegovu napretku općenito, autor donosi vrijedne analize i teološko vrednovanje, prosuđujemo bez oklijevanja Iznimno uravnoteženo, nekih vidova Darwinovog doprinosa objašnjenjima podrijetla čovjeka. Svojom erudicijom i služenjem stručnim nazivljima autor pokazuje vještinu jasnoga i preciznog argumentiranja. Stilom pisanja i rasporedom grade, knjiga je didaktički poželjna i primjerena za podučavanje filozofsko-teoloških predmeta.“
Naposljetku, okupljenima se obratio prof. dr. don Tonči Matulić zahvalivši Bogu prije svega na svojem životu, na životu i otvorenosti njegovih roditelja i braće, te svima okupljenima na podršci. Pritom je naglasio da znanost iscrpljuje i odmara, potiče i stvara, upravo zato jer je „znanost zanimljiva“, i „kakvog bi smisla bilo pisati knjige kada ne bi bilo očiju koje bi ih čitale?“
Predstavljanje je moderirala zamjenica glavnog urednika Kršćanske sadašnjosti – Maja Petranović.