Predstavljena monografija „Baština samostana Svetog Duha franjevaca konventualaca"
FOTO: DARIO ZÜRCHAUER/ PREDSTAVLJANJE MONOGRAFIJE "BAŠTINA SAMOSTANA SVETOGA DUHA FRANJEVACA KONVENTUALACA"/2024.
Zagreb (IKA)
Monografija „Baština samostana Svetog Duha franjevaca konventualaca” autora dr. sc. Dragana Damjanovića predstavljena je u ponedjeljak 2. prosinca u Dvorani sv. Franje Samostana Svetog Duha u Zagrebu.
Uvodni pozdrav uputili su provincijal hrvatskih konventualaca fra Miljenko Hontić i stručna savjetnica za odnose s vjerskim zajednicama u Odjelu za promicanje ljudskih prava i civilnog društva Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Ana Jurić, a o knjizi u izdanju Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca uz autora su govorili recenzenti dr. sc. Milan Pelc, dr. Zlatko Karač, fra Ljudevit Maračić te fra Tomislav Glavnik, inicijator projekta i stručni suradnik.
„Svetoduška braća su kroz jedno stoljeće i kroz vidljive povijesne tragove pokazala svoj franjevački identitet prepoznatljiv u cijelom svijetu. Uvijek je to želja za životom u malenosti, u blizini ljudi, među ljudima. Dakle, ne samo da su poslani ljudima, nego žele s ljudima dijeliti njihovu sudbinu. A konventualci su kroz sto godina oblikovali poseban dio Zagreba o kojem monografija priča nevjerojatno bogatu priču o marljivom radu ‘crnih fratara’ na Svetom Duhu“, rekla je uvodeći u predstavljanje knjige moderatorica mr.sc. Tanja Maleš.
Govoreći o monografiji fra Tomislav Glavnik, ravnatelj Hrvatskog Caritasa i nekadašnji gvardijan samostana na Svetom Duhu, a ujedno i inicijator izrade monografije istaknuo je, među ostalim, da je „zajednica na Svetom Duhu zajednički gradila svoju povijest, vjerovala i našla se spletom okolnosti na Svetom Duhu, kako je Providnost htjela. Od tada do danas – 102 godine gradi se zajednica i dalje, uz puno nevolja i križeva, ali zanimljivo je da je uvijek nakon nekog križa i nevolje nastalo jako veliko dobro. To svjedoči da se fratri nisu predavali nego da su vjerovali, da su se ufali uvijek u dobar ishod.” Pojasnio je da monografija nije samo povijest već se u njoj opisuje razlog nastanka zgrada, samostana, pučke kuhinje i vremena progonstva. „Kada sve to čujete, ne možete zaboraviti na križ koji su fratri donijeli s Cresa, također u vremenu progonstva. Posebno bih u ovom vremenu došašća to istaknuo, da kada nam se dogode križevi, a događaju nam se iz raznih razloga, da hodimo i dalje u nadi protiv nade i vjerujemo”, zaključio je fra Tomislav zahvalivši svima koji su doprinijeli u stvaranju monografije.
Drugi recenzent fra Ljudevit Maračić je istaknuti pisac s područja duhovnosti, redovništva, crkvene povijesti, osobito Istre i franjevaca u Istri, ali i povijesti Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca u kojoj je više puta bio i provincijal. Velik dio života djelovao je u „Veritasu“, više od 25 godina kao urednik, a suradnik od prvog broja nekoć samo Glasnika sv. Antuna i mogao je izvući brojne crtice o razvoju ovog kompleksa zabilježene novinarskim perom. Hrvatsko društvo katoličkih novinara 2007. godine dodijelilo mu je nagradu za životno djelo.
Fra Ljudevit Maračić govorio je o povijesti Župe sv. Antuna Padovanskoga prisjećajući se raznih događaja iz ranoga djetinjstva kada je kao desetogodišnjak stigao u samostan i tijekom boravka na Svetom Duhu. „Ova monografija svojevrsni je podsjetnik vremena koje sam proživio. Podsjetnik vremena koje pamtimo po zlu, ali i po dobru”, rekao je fra Ljudevit.
Dr. sc. Zlatko Karač je redoviti profesor na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, stručnjak za zaštitu urbanističkoga i arhitektonskog naslijeđa te povijest hrvatske arhitekture i urbanizma. Objavio je više od 400 znanstvenih, stručnih i popularizacijskih radova. Projekti su mu nagrađivani i otkupljeni na javnim natječajima. Vodeći je stručnjak za konzervatorsko urbanističku dionicu Plana upravljanja zaštićenom spomeničkom cjelinom grada Dubrovnika pod zaštitom UNESCO- a. Tajnik je Znanstvenoga vijeća za arhitekturu, urbanizam i uređenje prostora HAZU-a. Dobitnik je Godišnje nagrade za popularizaciju i promidžbu znanosti.
„Ova velika monografija sadrži 450 stranica s 250 bibliografskih jedinica i ‘bezbroj’ prekrasnih ilustracija od autorskih fotografija koje su snimljene posebno za ovu knjigu do arhivskih i nikad viđenih fotografija pa sve do originalnih nacrta nabrojenih važnih arhitekata koji također nisu do sada publicirani. Sve je to prof. Dragan Damjanović uspio uvrstiti u ovo veliko znanstveno djelo koje će biti od zavičajne važnosti za sve prijatelje ove župe i ovog prostora. To je iznimno važno znanstveno djelo”, rekao je dr. Karač.
Dr. sc. Milan Pelc je povjesničar umjetnosti, znanstveni savjetnik, naslovni docent na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Studiju dizajna pri Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Do sada je objavio desetak znanstvenih knjiga i više desetaka znanstvenih i stručnih članaka u domaćim i međunarodnim publikacijama. Područja njegova znanstvenoga istraživanja uključuju povijest europske i hrvatske grafike i knjižne ilustracije u razdoblju ranoga novoga vijeka, povijest hrvatske grafike 19. i ranog 20. stoljeća, umjetnost kasnog srednjeg vijeka i renesanse, povijest i teoriju povijesti umjetnosti te povijest knjige i vizualnih medija.
„Hrvatska, a osobito zagrebačka kulturna javnost dobila je ovom knjigom vrijedno djelo koje u velikom sjajnom luku povezuje prošlost i sadašnjost. Međutim, ova monografija zapravo je samo podsjetnik na ono mnogo veće djelo što su ga na duhovnom planu tijekom više od stoljeća ostvarili franjevci konventualci na Svetom Duhu. Iza njega stoji, kako je jednom napisao fra Nikola Mate Roščić, nadrijeta baština čitave provincije. Stoji rad mnogih naraštaja koji su ugradili svoje kamenčiće u duhovni mozaik čiji sjaj, barem djelomice, vidimo na stranicama ove knjige”, rekao je dr. Pelc pritom čestitavši autoru.
Dr. sc. Dragan Damjanović je redoviti profesor i pročelnik Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Zahvalivši svima okupljenima na dolasku, posebno onima koji su svojim marljivim djelom utkali sebe u stvaranje monografije naglasio je da je u ovoj monografiji nastojao minuciozno rekonstruirati, koliko je to bilo moguće, sve epizode vezane za izgradnju crkve sv. Antuna Padovanskog koja je, kako je rekao, bez ikakve sumnje, najkvalitetniji sakralni prostor realiziran u Zagrebu 1930.-tih godina.
„Tko god je zainteresiran za povijest arhitekture, Zagreba, ali i zagrebačku povijest kao takvu u ovoj knjizi naći će mnoštvo ključnih podataka, nositelja kulturnog, društvenog i gospodarskog života međuratnog Zagreba. U ovoj će knjizi svi povjesničari umjetnosti moći naći mnoštvo neobjavljenoga vizualnoga materijala. Na prvome mjestu projekata Jurja Denzlera, Vladimira Potočnjaka i Bernara Bernardija”, rekao je dr. Damjanović.
Svoju zahvalu na kraju predstavljanja monografije uputio je i fra Josip Petonjić, gvardijan samostana Svetoga Duha franjevaca konventualaca. U glazbenom dijelu nastupila je klapa „Sv. Ante“.
Monografija daje opsežan prikaz povijesne, kulturno-graditeljske i liturgijske baštine franjevaca konventualaca na zagrebačkom Svetom Duhu od njihova dolaska 1922. u Zagreb do danas. Urednik monografije je dr. sc. Žorž Draušnik, a monografija sadrži 451 stranicu, formata 32 × 25 cm i otisnuta je u nakladi od 1000 primjeraka.
Na 450 stranica monografija prikazuje relevantne podatke i povijesno utemeljen pogled na stvaranje baštine na Svetom Duhu od dolaska prve braće 1922. do 2022. godine. Sažetak je temeljitog istraživačkog rada po brojnih arhivima, sustavnosti i predanosti samog autora, ali i njegove otvorenosti savjetima poznavatelja duše ovog svetog prostora.
FOTO „Baština samostana Svetog Duha franjevaca konventualaca”