Budi dio naše mreže
Izbornik

Predstavljena monografija Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Zagreb (IKA)

Na Katoličkome bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u utorak 26. siječnja, u sklopu 61. teološko-pastoralnog tjedna, predstavljena je monografija Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Monografiju su, uz v. d. dekana Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Marija Cifraka, predstavili urednici doc. dr. sc. Vanda Kraft Soić s Katedre povijesti kršćanske literature i kršćanskog nauka, doc. dr. sc. Daniel Patafta s Katedre crkvene povijesti i doc. dr. sc. Davor Šimunec s Katedre dogmatske teologije Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

V. d. dekana Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Mario Cifrak istaknuo je da je monografija izišla u rujnu prošle godine i to povodom 350. godina Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Ona je, kako je rekao, ogledalo tri i pol stoljeća rada Fakulteta.

„Poslanje našega Fakulteta je navijestiti i svjedočiti Isusa Krista. Poslanica Efežanima bi rekla ‘naučiti Krista’. To zahtjeva da teološki fakulteti u pojedinim narodima postanu prava znanstveno-istraživačka žarišta istinske kršćanske misli. Ova monografija svjedoči da je naš Fakultet proživio bogatu povijest koja je bila stalno povezana s historijskim zgodama i nezgodama hrvatskoga naroda”, istaknuo je, između ostaloga, dekan Cifrak.

Doc. dr. sc. Vanda Kraft Soić predstavila je strukturu i sadržaj monografije. Istaknula je da je priloge monografije uredilo 42 autora s Fakulteta, a objavljena je kao dvojezično izdanje koje usporedno donosi hrvatski i engleski tekst. „Nakana je bila prikazati prošlost i sadašnjost Fakulteta, no i njegovu okrenutost i usmjerenost budućnosti”, rekla je doc. Kraft Soić te naglasila da se to očituje i u strukturi monografije i naslovima „Fakultet jučer”, „Fakultet danas” i „Fakultet sutra”.

Doc. dr. sc. Daniel Patafta govorio je o način na koji se izrađivala monografija, ističući da je ona vrijedno znanstveno i stručno djelo jer predstavlja jedan veliki posao objedinjavanja duge povijesti od 350 godina uz osvrt na sadašnjost, ali i daje perspektivu za budućnost. „Ona je monumentalno djelo, utjelovljuje burnu povijest ovoga Fakulteta i ujedno je izazov za budućnost”, rekao je doc. Patafta.

Istaknuo je da je monografija raznolika po strukturi, a pristup pojedinim dijelovima traži različite metodološke i znanstvene pristupe. Ona nije, kako je rekao doc. Patafta, strogo tekstualna, već obiluje fotografijama koje upotpunjavaju određena poglavlja. Ona je svojim opsegom najiscrpnije djelo takve vrste na području hrvatske teologije, rekao je. Osim stručnog, monografija ima i društveno značenje te je vrijedan doprinos hrvatskoj povijesti i to napose hrvatskoj teološkoj povijesti, istaknuo je doc. Patafta.

Doc. dr. sc. Davor Šimunec rekao je da nedvojbeno, bez obzira na kritike da monografija obiluje pomalo suhoparnim faktografskim podacima, da se radi o monumentalnom djelu u kojega je utkan silan naporan svih onih koji su je izrađivali. Ova monografija, rekao je, svjedoči o veličini, žilavosti i snazi Ustanove usprkos svakovrsnim društvenim mijenama, povijesnim trzavicama i otegotnim društvenim okolnostima.

Rekao je i da monografija svjedoči živost i dinamiku, predstavljajući ju kao predvodnicu tumačenja vjere i teologije u Hrvatskoj. Doc. Šimunec je zaključio da je monografija otvorena prema budućnosti te želi poručiti da je Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu prevažna ustanova.