Budi dio naše mreže
Izbornik

Predstavljena notna edicija „Zdrava Kraljice - pučko crkveno i glagoljaško pjevanje“ Krešimira Magdića

Dubrovnik (IKA)

U sklopu manifestacije Kršćansko lice kulture u katedrali Gospe Velike u Dubrovniku u ponedjeljak 4. travnja predstavljena je notna edicija „Zdrava Kraljice - pučko crkveno i glagoljaško pjevanje“ autora skladatelja Krešimira Magdića.

Uime izdavača okupljenima se obratio ravnatelj Folklornog ansambla Linđo Vlaho Kljunak koji je istaknuo da je suradnja sa skladateljem Magdićem iznjedrila već četvrtu notnu ediciju. Vrijedna djela koja su se dogodila svoju puninu će doživjeti kad budu što više u primjeni kroz pjevanje klapa, crkvenih zborova i sl. Ravnatelj Kljunak izrazio je nadu da će se tom edicijom sačuvati jedan takav oblik pjevanja od zaborava. Kazao je da je to jedna velika vrijednost iz koje proizlazi i obaveza da se širi takva tema.

Okupljenima se putem video veze obratio i Jakša Primorac s Odsjeka za etnologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti koji je i recenzirao notnu ediciju. Kazao je da je riječ o vrlo vrijednoj knjizi od 82 notne pjesme te istaknuo da je to jedan od rijetkih pokušaja stvaranja cjelovite crkvene pjesmarice koja počiva na pučkom, crkvenom i glagoljaškom pjevanju.

Temelj edicije je pučko liturgijsko i neliturgijsko pjevanje, u regionalnom smislu prevladavaju Dalmacija, Boka kotorska, sjeverna Hrvatska iz kajkavskih krajeva te ponešto iz raznoraznih drugih hrvatskih krajeva. Knjiga je prvenstveno posvećena mješovitim crkvenim zborovima koji djela mogu izvoditi širom Hrvatske.

Autor i skladatelj Magdić pojasnio je da notna edicija „Zdrava Kraljice“ osim marijanskih napjeva donosi i niz baštinjenih bisera sadržajno vezanih uz druge dijelove crkvene godine. Pjesme u čast Blažene Djevice Marije zauzimaju posebno mjesto u njegovom glazbenom stvaralaštvu, istaknuo je.

Skladatelj Magdić prisjetio se polnoćke 1970. godine kada je napisao tekst i glazbu za svoju prvu sakralnu skladbu „Siđi k nama, Majko naša“, a tu pjesmu preradio je za ženski zbor.
Na predstavljanju su pušteni različiti napjevi iz notne edicije. Napjev „Zdravo Morska Zvizdo“ uživo je izvela klapa Amfora, a napjev „Zdrava Kraljice“, koji je skladatelj pronašao na koru dubrovačke crkve Domino, izveo je Mješoviti katedralni zbor pod ravnanjem voditeljice Petre Potrebice.

Na kraju je autor Magdić zahvalio Dubrovačkoj biskupiji koja mu je omogućila da u okviru manifestacije Kršćansko lice kulture predstavi notnu ediciju, posebnu zahvalu uputio je dr. sc. Viniciju Lupisu i dr. sc. fra Stipi Nosiću koji su mu dali svu traženu arhivsku građu. Zahvalu je uputio i katedralnom župniku don Marinu Lučiću koji mu je omogućio uvid u glazbeni arhiv dubrovačke katedrale, a zahvalio je i izdavaču Folklornom ansamblu Linđo.

S nadom da će sadržaj ove notne edicije biti na korist svim budućim izvođačima, zborovođama i štovateljima crkvene pučke i glagoljaške glazbe maestro Magdić završio je svoje predstavljanje.

Moderator večeri bio je Ivan Viđen, član Vijeća za kulturu i znanost Dubrovačke biskupije koje je organizator cjelokupne manifestacije.