Budi dio naše mreže
Izbornik

PRIOPĆENJE SA SUSRETA GENERALNIH TAJNIKA EUROPSKIH BISKUPSKIH KONFERENCIJA

St. Gallen

Susret je priredilo Vijeće europskih biskupskih konferencija na poziv mons. Karela Simandla, generalnog tajnika Češke biskupske konferencije, a sudjelovao novi potpredsjednik CCEE-a nadbiskup Bozanić te generalni tajnik HBK Vjekoslav Huzjak.

St. Gallen, 26. 6. 2001. (IKA) – U Pragu je jučer završen godišnji susret generalnih tajnika europskih biskupskih konferencija koji se održavao od 21. lipnja. Na susretu su se okupila 34 generalna tajnika europskih biskupskih konferencija. Susret je priredilo Vijeće europskih biskupskih konferencija na poziv mons. Karela Simandla, generalnog tajnika Češke biskupske konferencije. Na susretu su sudjelovali i članovi staroga predsjedništva CCEE-a: praški kardinal Miloslav Vlk, münchenski kardinal Karl Lehman te nadbiskup Egera u Mađarskoj István Seregély, te novo predsjedništvo izabrano 18. travnja ove godine u Strasbourgu: biskup Coire u Švicarskoj Amédée Grab, nadbiskup Westminstera u Velikoj Britaniji kardinal Cormac Murphy O’Connor te zagrebački nadbiskup Josip Bozanić. Kako je danas priopćeno iz sjedišta Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE-a) u St. Gallenu u Švicarskoj iz opširne rasprave članova dvaju predsjedništva i otvorenog razgovora generalnih tajnika proistekli su prioriteti za budući rad CCEE-a: produbljivanje kolegijaliteta među biskupskim konferencijama, osobito surađujući s Vijećem europskih Crkva (KEK), naviještanje Evanđelja u pluralnoj Europi, davanje prinosa procesu europskog ujedinjenja, osnažujući suradnju s ComECE-om (Vijećem biskupskih konferencija Europske unije) i Svetom Stolicom.
Jedno od najvažnijih pitanja kojemu su generalni tajnici posvetili veliku pozornost bila je etika. U Njemačkoj se tamošnja biskupska konferencija spremno uključila u burnu raspravu o pitanjima biomedicine i biotehnologije. Prema njemačkim biskupima postoji podudarnost i nerazdvojivost između početka života, početka ljudskog dostojanstva i početka prava na zaštitu života.
U Belgiji, uoči izglasavanja najliberalnijeg zakona na svijetu o eutanaziji, Crkva snažno predlaže kao alternativu liječenje bolesnika na samrtnoj postelji, lijekove za ublažavanje bolova i isticanje smisla života u svim njegovim fazama.
Vijeće za društveni nauk Francuske biskupske konferencije objavilo je izjavu o ropstvu prostitucije žena i djece. Posljednjih godina ta pojava u Europi bilježi alarmantni porast. Treba izvršiti pritisak na europske institucije da se prostitucija ne smatra “običnim” zanimanjem. Neka u XXI. stoljeću ta rana nestane!
Pojam obitelji u nekim zemljama proširio se do toga stupnja da uključuje brojne proturječnosti. U Nizozemskoj homoseksualni parovi imaju pravo na usvajanje djece ako su ona iz Nizozemske. Ti se problemi šire u svakoj državi i počinju se javljati također u srednjoistočnoj Europi. Svjesni da o tim pitanjima ovisi budućnost Europe i čovječanstva biskupske konferencije se osjećaju odgovornima biti “zvijezde zornice života” i djelovati na razini, kulture, pastorala kao i na planu zakonodavstava. Važno je djelovanje ComECE-a koji pozorno prati raspravu o tim pitanjima pri europskim institucijama.
Drugo pitanje koje su generalni tajnici iscrpno obrađivali bilo je stanje Crkava u tranzicijskim zemljama koje su bile pod komunističkom ideologijom. Prema opširnim istraživanjima Pastoralnog foruma u Beču u tim se zemljama bilježi rastuće zanimanje za vjeru ali i raširena “nostalgija za komunizmom”, osobito zbog gospodarskih prilika i zaboravljanja progona iz komunističkog doba. Uvelike se cijeni prinos Crkve, osobito glede pitanja solidarnosti i slobode. Trenutno stanje zahtijeva traženje “repozicioniranje” Crkve, evangelizaciju označenu novom kvalitetom, uosobljenje vjere, ozbiljni odgoj, zauzimanje laika. Taj novi hod Crkava srednjoistočne Europe imat će upliva i na Zapad.
Ekumenizam je još jedno od pitanja koje se tiče svih zemalja, premda na različiti i složen način. Generalni su tajnici poveli živu raspravu o Ekumenskoj povelji (Charta oecumenica), potpisanoj u Strasbourgu 22. travnja ove godine, koja sadrži temeljne smjernice za rast suradnje među Crkvama u Europi. To je prvi takav dokument u povijesti, ali je još uvijek plod koji mora sazrijevati ponajviše putem razmišljanja, odlučivanja i djelovanja na mjesnoj razini. Povelja se sada tek susreće sa životom. Za tri godine će se izvršiti procjena “zdravstvenog stanja” Povelje na europskoj razini.
Važni pothvat CCEE-a koji je još uvijek u pripremi je simpozij europskih biskupa koji će se održati u Rimu od 24. do 28. travnja iduće godine na temu “Mladež Europe koja se mijenja. Radionica vjere”. Uz stotinu biskupa i ostalih gostiju na simpoziju će sudjelovati i po jedan mladić ili djevojka iz europskih zemalja. Simpozij će se bazirati na hipotezi: svijet mladih je povlašteno mjesto za razumijevanje kulturalne promjene koja se danas događa u Europi, ali je i povlašteno mjesto za prijem već postojećih znakova nove povijesne dionice evangelizacije i inkulturacije vjere u Europi. Biskupske su konferencije izravno uključene i u razmišljanje koje pripravlja simpozij, stoji u priopćenju sa susreta generalnih tajnike europskih biskupskih konferencija upućenom iz sjedišta CCEE-a u St. Gallenu u Švicarskoj.
Vijeće europskih biskupskih konferencija okuplja sve europske biskupske konferencije. Trenutno su članice CCEE-a 34 biskupske konferencije. Predsjednik CCEE-a je biskup Coire Amédée Grab, potpredsjednici su zagrebački nadbiskup Josip Bozanić i westminsterski nadbiskup kardinal Cormac Murphy O#!Connor. Generalni tajnik CCEE-a je don Aldo Giordano. (i06511sa)