Budi dio naše mreže
Izbornik

Proslava blagdana sv. Krševana

Zadar (IKA )

Krševan je smetao, jer je drugačije vjerovao. Remetio je javni red i mir, jer je drugačije živio. Takav lik i primjer ostvarenog kršćana prihvatio je naš grad od davnih vremena za svoga zaštitnika, kao model svoga življenog kršćanstva, istaknuo je nadbiskup Prenđa

Zadar, (IKA) – Svečanim pjevanjem Večernje, koju je u petak 22. studenoga u crkvi Sv. Krševana predvodio zadarski nadbiskup Ivan Prenđa, započela je liturgijska proslava blagdana sv. Krševana, zaštitnika grada Zadra, čiji je lik utisnut u grb grada Zadra, a blagdan se još slavi i kao Dan grada Zadra.
Svečanu blagdansku koncelebriranu misu u svečevoj crkvi zajedno s dvanaestoricom svećenika predvodio je 23. studenoga nadbiskup Prenđa. Na toj su misi uz sudjelovanje brojnih vjernika nazočili i članovi Gradskog vijeća i Poglavarstva.
Obraćajući se vjernicima, predvoditelj euharistijskog slavlja istaknuo je da grad Zadar slavi svoga svetog zaštitnika, mučenika Krševana, koji je bio vojni časnik, ali je postao svetac, štoviše, mučenik: “Nije bilo dovoljno što je vjeran i savjestan časnik. Krivica mu je bila što je s tolikom braćom i sestrama svoga vremena prepoznao i prihvatio novi stil života koji je Krist otkrio i donio svijetu”.
Razlažući kršćanski pogled na mučeničko svjedočenje jednog vjernika, nadbiskup Prenđa kazao je kako nikada u moćnika ovoga svijeta nema tolerancije, nema ni koegzistencije, ni suživota, a niti ideje drugačije od njihovih nemaju pravo na život, jer zakon moći presuđuje. Treba, istaknuo je propovjednik, ukloniti zapreke napretku. “Uvijek su bili prepoznatljivi slogani, u vrijeme rimskih careva kao i u doba totalitarnih suvremenih ideologija i režima, koji su povijesnim promjenama u naše vrijeme, nadamo se, sahranjeni na mjesto koje im pripada. Krševan je smetao, jer je drugačije vjerovao. Remetio je javni red i mir, jer je drugačije živio. Takav lik i primjer ostvarenog kršćana prihvatio je naš grad od davnih vremena za svoga zaštitnika, kao model svoga življenog kršćanstva”.
Primjenjujući Krševana kao ostvareni lik Kristova učenika i mučeničkog svjedoka evanđelja, propovjednik se upitao: “Što ima tako privlačno u liku sv. Krševana, danas, nama, u ovom gradu duga vijeka, bogate kulture, burnih i teških tisućljeća? Bolje bi bilo upitati se, a što nije privlačno u njegovu životu i trpljenju, u njegovoj smrti i u proslavi? U naravi je čovjeka da želi utjecati na tijek povijesti, na zbivanja i promjene za koje drži da su potrebne njegovu vremenu, njegovoj sredini. Kršćani koji Krista stavljaju u temelj svoga vjerovanja od početka smatraju da su pozvani osobno, svjesno i trajno iz svoje vjere mijenjati svijet”. Završavajući svoju riječ nadbiskup Prenđa stavio je na srce gradskim dužnosnicima i kulturnim vlastima hrvatske države da se sačuva crkva Sv. Krševana, koja je jedinstveni spomenik vjere i kulture, a čija je obnova ovoga časa iznimno potrebna.
Liturgijsko pjevanje predvodio je Katedralni pjevački zbor.