Budi dio naše mreže
Izbornik

Proslava blagdana sv. Mihaela u Novskoj

Novska (IKA)

Na blagdan svetih arkanđela Mihaela, Gabrijela i Rafaela, 29. rujna, požeški biskup Antun Škvorčević u naselju Bročice Župe sv. Luke Evanđelista u Novskoj predvodio je euharistijsko slavlje o 20. obljetnici izgradnje i blagoslova kapele sv. Mihaela.

U pozdravu župnik Milan Vidaković je podsjetio na zaslužne osobe za izgradnju kapele, kao i na slavlje njezina blagoslova na današnji dan prije dvadeset godina, koje je predvodio biskup Škvorčević. Rekao je kako je znakovito da se izgradnja ove kapele odvijala istovremeno s uspostavom Požeške biskupije. Zahvalio je svima koji su se tijekom minulih dvadeset godina brinuli za nju i uređivali je za liturgijska slavlja. Također je zahvalio novljanskom gradonačelniku Marinu Piletiću za njegov doprinos u najnovijem uređenju kapele. Osobitu pak zahvalnost izrekao je biskupu Škvorčeviću za pažnju i pastirsku brigu koju je od početka iskazivao Župi sv. Luke Evanđelista u Novskoj i mještanima Bročica, izrazivši radost što ih je danas ponovo pohodio i poželjevši mu dobrodošlicu.

Uvodeći u misno slavlje, biskup je zahvalio župniku Milanu za riječi dobrodošlice, rekavši da se raduje što kod vjernika u Bročicama još uvijek vlada radost i ponos od prije dvadeset godina, što u svom naselju imaju mjesto u kojem će se okupljati i slaviti Boga. S posebnom zahvalnošću prisjetio se pokojnog Božidara Pugelnika, ministra znanosti i obrazovanja koji ga je s Martinom Marenićem neposredno nakon uspostave Požeške biskupije pohodio u Požegi i obavijestio o aktivnostima koje vjernici novljanske župe poduzimaju za izgradnju kapele u Bročicama. Podsjetivši vjernike da su se okupili proslavili blagdan sv. Mihaela Arkanđela, zaštitnika Božjih prijatelja, naglasio je kako se i ovdje u Bročicama potrebno zalagati da prijatelji Božji ostanu vjerni Bogu, i da svoj osobni, obiteljski i javni život izgrađuju s Božjih polazišta i uz njegovu pomoć. Svima koji nose njegovo ime čestitao je imendan, a mještanima Bročica svetkovinu njihova zaštitnika. Sve sudionike slavlja pozvao je da se sa sv. Mihaelom sjedine u molitvi da nam obitelji ne propadaju, i da nam domovina ne ide putem na kojima nema života. Pozvao ih je također da u ovom slavlju budu molitelji za poginule hrvatske branitelje, sa zahvalnošću za slobodu koju su nam svojom žrtvom izborili.

Zapitavši u homiliji tko vlada svijetom i upravlja tzv. globalizacijskim procesima, biskup je ustvrdio da se to pitanje postavlja i u naviještenim misnim čitanjima. U naviještenom ulomku iz Knjige proroka Danijela, prorok vidi kako se na svjetskoj pozornici izmjenjuju različita neljudska kraljevstva, uprizorena u životinjskim likovima, koja propadaju a vlast i gospodstvo nad svijetom predani su tajanstvenom liku koji s nebeskih oblaka silazi na zemlju «kao Sin čovječji», i u kojem su kršćani prepoznali Isusa Krista, koji je za sebe upotrebljavao upravo taj naziv. U ulomku drugog čitanja iz Knjige Otkrivenja, apostol Ivan u viđenju promatra rat na nebu između pobunjenih anđela predvođenih Zmajem, i anđela koji su ostali vjerni Bogu, a koje je predvodio arkanđeo Mihael, čije ime znači «Tko je kao Bog», i koji je u toj borbi nadvladao Zloga i njegove anđele te ih zbacio na zemlju. Biskup je ustvrdio kako ta bitka sa Zlim nije bila završena sve dok se u nju nije uključio utjelovljeni Sin Božji, Gospodin Isus Krist, koji je svojom smrću na križu i svojim slavnim uskrsnućem iz nje izašao kao pobjednik. Prvi kršćani su svoju vjeru u Isusovu konačnu pobjedu nad zlom i smrću posvjedočili time što su ga nazivali «Kyrios – Gospodin», jedini i pravi gospodar svijeta, i navješćivali radosnu vijest da je Bog u njemu preuzeo moć nad svom stvorenom stvarnošću, uključujući i samu smrt, te da se ljudi više ne trebaju bojati nikakvih drugih sila ni s neba ni sa zemlje.

Biskup je podsjetio sudionike slavlja da ih je Isus Krist u sakramentu krštenja i svete potvrde učinio dionicima svoje pobjede nad smrću, i time im darovao najveće dostojanstvo, koje im nitko drugi političkim, gospodarskim ili nekim drugim putem ne može dati. Prvi vjerni suradnici Božjeg programa i nauma s nama ljudima su anđeli, za koje Isus u naviještenom evanđeoskom ulomku kaže učeniku Natanaelu da će ih vidjeti kako uzlaze i silaze nad njim. Isus je Natanaela nazvao pravim Izraelcem zato što je progledao onom moći našeg duha koja se zove vjera. Anđeli kao duhovna bića svjedoče nam kako osim ovog našeg vidljivog i opipljivog svijeta postoji Božji svijet duhova. Pozvao je okupljene vjernike da ne ostanu zarobljeni ovozemaljskim, nego budu uzdignuti u Božji svijet, da zahvale sv. Mihaelu i drugim Bogu vjernim anđelima što su zametnuli duhovni boj sa Zlim i pobijedili, da zajedno s njima zahvale Isusu Kristu što je svojom smrću na križu i slavnim uskrsnućem izvojevao konačnu pobjedu nad zlom i smrću, i što ih je u svetom krštenju učinio dionicima svoje pobjede. Također ih je pozvao da im ovo slavlje bude poticaj da sve svoje životne odluke i opredjeljenja donose u svijesti svoje krsne povezanosti s Isusom Kristom, i da svojim sudjelovanjem na nedjeljnoj svetoj misi u ovoj kapeli uvijek iznova prepoznaju tko s oni po Božjoj riječi i Isusovoj žrtvi na oltaru, da im nitko ne potamni oči srca koje vide i preko groba, do same vječnosti. Još im je pripomenuo da se u teškim životnim situacijama nikad ne razočaraju, jer im je Bog u Sinu svome Isusu Kristu zajamčio da su njegovi ljubljeni sinovi i kćeri, te svakom pojedinom dodijelio osobnoga anđela čuvara da ih čuva i brani od zla, te im pomaže da ostanu u prijateljstvu s Bogom. Pozvao ih je da vjerničkim srcem osluškuju poticaje svoga anđela čuvara, u uvjerenju da im se ne može dogoditi nikakvo zlo dokle god su u Božjim rukama. Potaknuo ih je neka Isusovoj Majci, koja se i pod Isusovim križem uzdala u Božju dobrotu i ljubav, povjere sebe i svoje obitelji, i da po njezinu zagovoru i u trajnoj povezanosti s Bogom grade svoju budućnost. Sv. Mihaela je zamolio da ih brani u boju protiv svih napasti Zloga, njegovih prevara i zavođenja, te im pomogne da ostanu Božji, i da Isusu Kristu svaki dan govore kako je On – i u životu i u smrti – njihov Gospodin.

Nakon popričesne molitve sudionici slavlju svoju su zahvalnost Bogu posvjedočili pjevanjem himna «Tebe Boga hvalimo». Potom je župnik Milan uputio zahvalnu riječ svima koji su doprinijeli organizaciji ovog slavlja, pročitao imena zaslužnih vjernika za izgradnju i održavanje kapele sv. Mihaela, a biskup im je uručio prigodne darove. To su: Mirko Androšević, Zora Iličić, Kata Šepović, Nada Števinović, Mirjana Tutić i Martin Marenić. Završavajući misno slavlje biskup je rekao kako je lijepo kad se nađemo oko nekih naših ljudskih projekata i ostvarujemo ih, ali da je najljepše kad se okupimo oko Božjeg projekta s nama ljudima, kad o njem razmišljamo, za njega molimo i djelujemo njemu u prilog. Podsjetio je sudionike slavlja na dva projekta u Novskoj: Nova Župa Bl. Alojzija Stepinca i Katolička osnovna škola – te ih je pozvao da ih svesrdno podrže. Zahvalio je župniku Milanu Vidakoviću za sve ono što u svojoj službi čini, zajedno sa župnim vikarom Ivanom Rončevićem i drugim suradnicima, te mu je zaželio sretan imendan. Zahvalio je gradonačelniku Piletiću i drugim članovima gradske uprave za suradnju s Požeškom biskupijom u njezinim nastojanjima da služi ljudima u Novskoj. Poželjevši svim sudionicima da se s ovog slavlja vrate u svoje domove čvršće povezani s Bogom, na sve je zazvao Božji blagoslov.