Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Proslava obljetnicâ rođenja i smrti nadbiskupâ Franića i Jurića i prijenos njihovih zemnih ostataka u kriptu crkve Svete Obitelji na Gospinu Otoku u Solinu

Euharistijsko slavlje i obred prijenosa posmrtnih ostataka splitsko-makarskih nadbiskupa mons. Frane Franića i mons. Ante Jurića održano je u srijedu, 23. ožujka u crkvi Svete Obitelji u Solinu.

Ove godine vjernički puk Splitsko-makarske nadbiskupije sa zahvalnošću se spominje 110. obljetnice rođenja i 15. obljetnice smrti nadbiskupa mons. Frane Franića te 100. obljetnice rođenja i 10. obljetnice smrti nadbiskupa mons. Ante Jurića.

Tim povodom održano je svečano euharistijsko slavlje te je učinjen obred prijenosa njihovih zemnih ostataka iz konkatedralne crkve Sv. Petra u Splitu, gdje su do sada počivali, u kriptu nove crkve Svete Obitelji koja se nalazi na Gospinu Otoku u Solinu – svetom tlu gdje su obojica navedenih nadbiskupa željeli počivati i čekati uskrsnuće.

Liturgijski obred ekshumacije posmrtnih ostataka splitsko-makarskih nadbiskupâ Franića i Jurića održan je u jutarnjima satima u konkatedrali Sv. Petra u Splitu, a potom su prevezeni u crkvu Svete Obitelji u Solinu.

Obrede i misno slavlje predvodio je splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Marin Barišić, a koncelebrirali su apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj mons. Giorgio Lingua, predsjednik Hrvatske biskupske konferencije i zadarski nadbiskup mons. Želimir Puljić, splitsko-makarski nadbiskup koadjutor i apostolski upravitelj porečki i pulski mons. Dražen Kutleša, vrhbosanski nadbiskup i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić, riječki nadbiskup mons. Mate Uzinić, vojni biskup u RH Jure Bogdan, hvarski biskup mons. Ranko Vidović, dubrovački biskup mons. Roko Glasnović, šibenski biskup mons. Tomislav Rogić, bjelovarsko-križevački biskup mons. Vjekoslav Huzjak, kotorski biskup mons. Ivan Štironja, mostarsko-duvanjski biskup i trebinjsko-mrkanski apostolski upravitelj mons. Petar Palić, umirovljeni kotorski biskup mons. Ilija Janjić, križevački vladika mons. Milan Stipić, provincijal Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja fra Marko Mrše te oko 60 svećenika.

Ovom povijesnom događaju za Splitsko-makarsku nadbiskupiju nazočili su i predstavnici iz društveno-političkog života, obitelji pokojnih nadbiskupâ Franića i Jurića, redovnici i redovnice, bogoslovi te mnoštvo vjernika, a slavlje su animirali Mješoviti zbor i Pučki pjevači župe Gospe od Otoka.

U homiliji nadbiskup Barišić kazao je „da su nas nadbiskupi Franić i Jurić, svaki na svoj način, trajno zadužili da spomen na njih ne može izblijedjeti, nego ga kao duhovno bogatstvo prenosimo novim naraštajima“. „Pastiri Frane i Ante naši su novozavjetni patrijarsi koji su nas u najtamnijim vremenima 20. stoljeća poput Mojsija u Knjizi Ponovljenog zakona pratili i hrabrili na putu vjernosti Bogu i ljubavi prema čovjeku. Svojim ljudskim, kršćanskim i pastirskim primjerom života pozivali su nas da volimo svoju zemaljsku domovinu, ali da se ne zatvorimo u granice prostora i vremena, nego i sami uvjereni, uvjerljivo su nas podsjećali da je Domovina naša na nebesima; da je pobjeda svetih i spas u Kristovu križu ljubavi; da je Isus Krist ispunjenje Zakona i Prorokâ, mjera punine ljudskog života i cjelokupne povijesti“, naglasio je.

Tumačeći apostolsko naslijeđe od Isusa Krista preko sv. Petra i sv. Dujma pa do nadbiskupâ Franića i Jurića te nadalje, mons. Barišić je spomenuo i dugu povijest te bogatu evanđeosku i crkvenu tradiciju Splitsko-makarske nadbiskupije, nekoć Salonitanske biskupije. Okupljenim vjernicima detaljno je približio životni put i biskupsko djelovanje mons. Frane Franića i mons. Ante Jurića. Pojasnio je da su u nizu do nadbiskupa i metropolita Frane bila 34 biskupa koji nisu rođeni na području Splitsko-makarske nadbiskupije, a kako nije bilo moguće pokapati se u prvostolnici, pokapali su se u svojim rodnim mjestima. Ovim ukopom pastira Frane i Ante u toliko željenu kriptu splitsko-makarskih nadbiskupa započinje jedan novi povijesni niz.

Na samom kraju nadbiskup Barišić obratio se nadbiskupima Franiću i Juriću istaknuvši da se osjeća velikim dužnikom prema njima, kao i prema Splitsko-makarskoj nadbiskupiji, u koju su oni nesebično ugradili svoje služenje Bogu i hrvatskom narodu. „Svakodnevno vas se sjećam u svojim molitvama. Preporučam vašem zagovoru sebe i našega novog apostolskog nasljednika Dražena, naše svećenike, redovnike, redovnice, bogoslove i sjemeništarce i vjerni puk Božji. Nije daleko dan kada ću i sam biti pridružen vama u kripti naših nadbiskupa. Pohranjujemo vaše zemne ostatke dolje u kripti, a gore iznad kripte u apsidi umjetnički je prikazano naše konačno odredište – Nebeski Jeruzalem. U korizmenom smo vremenu i idemo prema slavlju Uskrsa. Čitavo naše ovozemaljsko hodočašće je svojevrsna korizma u nadi Kristova i našega uskrsnuća. Svjedočili ste nam ovu nadu i hrabrili ste nas na tom putu. Pratite nas, svoje duhovne sinove i kćeri, kako bismo po Križu u kojemu je spas, došli do pobjede Svetih, do ponovnog susreta u kući Oca nebeskoga“, zaključio je nadbiskup Barišić.

Poslije popričesne molitve uslijedio je obred polaganja u kriptu i blagoslova groba. Nakon završnog blagoslova nadbiskupi, svećenici i rodbina spustili su se u kriptu gdje su odali počast pokojnim nadbiskupima. Potom su i ostali vjernici obilazili novo mjesto njihova ukopa.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se