Istina je prava novost.

Proslavljen 98. svjetski dan misija u Poreču

Devedeset i osmi po redu Svjetski dan Misija obilježen je u porečkoj katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije u nedjelju 20. listopada. Misu je predslavio predsjednik Vijeća za misije Hrvatske biskupske konferencije te porečki i pulski biskup mons. Ivan Štironja.

Na početku misnog slavlja biskup mons. Ivan Štironja pozvao je na molitvu za sve misionare te se zahvalio njima kao i svim duhovnim i materijalnim dobročiniteljima koji potpomažu misijsko djelovanje Crkve.

Biskup Štironja zatim se ukratko osvrnuo na povijest Svjetskog dana misija te naglasio sveopće poslanje koje ima Crkva, a na koje su pozvani svi krštenici. „Evangelizirati ne znači samo govoriti o nauku Crkve nego Isusa Krista staviti u vlastiti život i naviještati ga svim svojim bićem, riječima i djelima“ , rekao je te istaknuo kako se „kršćani trebaju osobno učiniti instrumentom Isusove prisutnosti i djelovanja u svijetu“. „Stoga se kršćanin ne treba bojati niti sramiti svoga poslanja, nego se osobno založiti kako bi radost Evanđelja i evanđeoski plodovi, kao što su milosrđe, mir, nada i ljubav, zavladali svijetom“ nadodao je.

U svojoj homiliji biskup Štironja osvrnuo se i na geslo obilježavanja 98. svjetskog dana misija „Pođite i pozovite sve na gozbu “(usp. Mt 22, 9) te pozvao prisutnu zajednicu okupljenu oko stola Jaganjčeve gozbe na zahvalnost prema tom beskrajnom daru ljubavi. Također, istaknuo je kako poslanje svih krštenika uključuje pozivanje ljudi oko sebe na tu Jaganjčevu gozbu. „Upravo tu beskrajnu Božju dobrotu, koja je rasuta po svoj zemlji, u današnjoj liturgiji veliča psalmist i poziva sve da se ugledaju u Božju dobrotu i pretočimo ju u život“ poručio je biskup zamolio okupljene da „svakoga dana sa psalmistom vapimo: ‘Neka dobrota tvoja Gospodine bude nad nama, kao što se u tebe uzdamo’ (Ps 33, 22)“.

U kontekstu nedjeljnih čitanja, mons. Štironja je naglasio kako liturgijska čitanja vrlo zorno upućuju na Isusa, Slugu Božjega koji, kako čitamo u Evanđelju, nije došao da bude služen, nego da služi i život svoj dade kao otkupninu za mnoge (Mt 10, 45). „Isusa susrećemo kako liječi, ozdravlja, oslobađa od okova zla, istjeruje sotonu, diže iz smrti u život, izbavlja iz podzemlja smrti i grijeha. Uz sve to, Isusova vrlo važna služba je učiteljska služba. On uči kako se živi na ispravan način u ljubavi prema Bogu i prema braći ljudima. Svojom filozofijom evanđelja Isus mijenja svijet. Tako je Evanđelje postalo temelj međuljudskih odnosa, civilizacije ljubavi i milosrđa, kao i slobode koju Bog jamči svakomu čovjeku. Nažalost, tu je originalno Božju slobodu čovjek falsificirao, izokrenuo i zloupotrijebio“, poručio je biskup.

„Obveza je i dužnost svakog čovjeka širiti oko sebe ljubav, dobrotu i milosrđe, a osobito danas na Misijsku nedjelju ne možemo zatvoriti oči pred tolikom bijedom u svijetu. Ne radi se samo o materijalnom siromaštvu nego i o duhovnom siromaštvu i bijedi koja pogađa svijet. Znak te duhovne bijede nije samo siromaštvo i deseci tisuća umrlih svakoga dana od gladi i žeđi, nego su i ratovi, suluda razaranja izgrađenih gradova i sela, rušenje i uništavanje imovine stotina tisuća nevinih ljudi, širom svijeta. Tolike suze majki, osobito djece, odraz su duhovne bijede i želje za osvetom“, nadodao je.

Propovjednik je zatim naglasio kako „Isus u današnjem evanđelju potiče na svladavanje egoizma koji se prepoznaje u primjeru Zebedejevih sinova Jakova i Ivana. To je dio mentaliteta vladara koji gospoduju nad svojim narodima i drže ih pod vlašću, a taj mentalitet, veli Isus, treba mijenjati. Možda su i naše molitve, i naš životni prohtjevi slični željama ove dvojice učenika?“ upitao je biskup i zaključio da „današnja misijska nedjelja prigoda je da pokažemo širinu svoje duše, osjećaje svoga kršćanskog srca. Svojim nesebičnim služenjem i darivanjem, napose svojom molitvom sjedinjujemo se sa sedamdesetak naših misionara rasutih po raznim misijskim zemljama, kao i sa Papinskim misijskim djelima koja djeluju u okrilju Crkve te tako postajemo jedna Crkva poslana svima.“

Na kraju homilije biskup Štironja pozvao je vjernike da zajedničkim služenjem i predvođeni Crkvom izvrše svoje misionarsko poslanje te da svi, poput sv. Male Terezije pronađu svoje mjesto u Crkvi.

Liturgijsko pjevanje predvodio je katedralni župni zbor pod ravnanjem s. Monike Ikić.