Istina je prava novost.

Proslavljen blagdan Blažene Djevice Marije od Anđela na otoku Krapnju

Blagdan Gospe od Anđela proslavljen je u petak, 2. kolovoza 2024. u Samostanu Sv. Križa na otoku Krapnju, izvijestila je Franjevačka provincija sv. Jeronima.

Misno slavlje predvodio je provincijalni ministar fra Tomislav Šanko. Na početku misnog slavlja, gvardijan fra Ivan Lelas pozdravio je predslavitelja i nazočne svećenike među kojima je bio i generalni vikar Šibenske biskupije mons. Marinko Mlakić.

Fra Tomislav se u propovijedi osvrnuo na porcijunkulu kao mjesto milosrđa, ali i mjesto na kojem je nastao Red Manje braće i odakle su fratri krenuli po svijetu. To je mjesto, dodao je, na kojem se sv. Franjo brinuo za gubavce te je na tome mjestu sv. Klara započela svoj put. Porcijunkula je mjesto gdje je sanjao o potpunom oprostu, tamo je želio preminuti i s tog je mjesta želio sve ljude poslati u raj, istaknuo je propovjednik.

Osvrnuo se i na odlomak evanđelja u kojem anđeo govori Mariji „Ne boj se Marijo, našla si milost u Boga“ te pojasnio da je zapravo ta milost Marijin dio, Marijin udio u Božjem životu i ekonomiji spasenja. Povezavši naziv porcijunkula s prijevodom koji znači porcija, propovjednik je izdvojio četiri posebne porcije koje su čovjeku u životu darovane. Prva porcija je porcija milosrđa i milosti, druga porcija je porcija poslanja, treća porcija je porcija patnje i četvrta porcija je porcija oprosta.

U porciji milosti i milosrđa krije se Božja milost koja je svakome čovjeku dana kako bi ispunio svoje poslanje, istaknuo je propovjednik. „Bog od nas nikada neće tražiti ono što ne možemo i dat će nam dovoljno milosti da mu služimo najbolje što možemo. Pozvani smo biti originalni. Bog od nas ne traži da budemo netko drugi, već da budemo onakvi kakvima nas je stvorio. Na kraju života će nas pitati jesmo li bili vjerni sebi, njemu i poslanju koje nam je dao“, kazao je.

Uspješnost poslanja očituje se u strastvenosti s kojom se obavlja to poslanje, rekao je propovjednik te pojasnio da čistoća nije samo moralna kategorija, već se očituje u tome da osoba djeluje s potpunim predanjem i raspoloživošću svoje duše. To se kod Marije posebno očitovalo u rečenici „Neka mi bude po tvojoj riječi“. U toj se rečenici očituje čistoća odnosno njezina raspoloživost, dodao je.

Fra Tomislav je naglasio da čistoća jednoga muškarca nije u tome da je moralno potpuno čist u smislu pogleda ili misli, već da se potpuno daje za svoju ženu i za svoju djecu, da živi potpuno raspoloživost za njih. Također, za jednog svećenika čistoća nije u tome da je pobožan i moralni čistunac, već u tome da se potpuno daje za Boga i stado koje mu je povjereno.

Što se tiče porcije patnje, propovjednik je naglasio da svako ima svoju porciju patnje u kojoj nadopunjuje ono što nedostaje patnjama Kristovim. Ta patnja, pojasnio je, nije dana čovjeku da ga ubije, već da pročisti njegovu ljubav i predanje. „Kada doživimo neku patnju, instinktivno se svakome od nas prvo javlja misao ‘Bože, zašto meni’. Međutim, ono što nas uče Sveto pismo i Božja riječ jest da je svaka patnja šansa za potpunije pripadanje u ljubavi, kao što je to primjerice u braku i u svećeništvu“, napomenuo je.

Propovjednik je podsjetio da su supružnici na obredu vjenčanja jedno drugome obećali vjernost u dobru i u zlu, u zdravlju i u bolesti. Upravo je patnja prilika da se vidi voli li se nekoga radi njega samoga ili samo radi onoga što se dobiva od te osobe. Najveće je čudo ostati u ljubavi onda kada se ništa ne dobiva zauzvrat, dodao je.

Govoreći o oprostu, fra Tomislav je naglasio da svatko u životu, s obzirom na količinu milosti koju je primio, ima i količinu milosti koju treba udijeliti drugima. U jednoj zbornoj molitvi se kaže da Bog svoju svemoć najviše očituje praštanjem i milosrđem, rekao je te dodao da je čovjek najjači baš onda kada oprašta i traži oprost. To je potkrijepio slikom čovjeka koji ide u planine te ga ugrize zmija. „Kada te zmija ugrize, nećeš ići za njom kako bi ju ubio jer ako ju i uspiješ sustići i ubiti, njezin će ti otrov već nauditi. Kada te zmija ugrize potrebno je odmah ubrizgati protuotrov. Taj otrov koji je zmija ubrizgala je zapravo grijeh. Potrebno je odvojiti grešnika od grijeha i ne dopustiti da se zaraziš tim grijehom. Čin oprosta je zapravo čin ljubavi prema sebi jer time ne dozvoljavaš da te grijeh zarobi“, istaknuo je, među ostalim, fra Tomislav.

Nakon mise uslijedila je svečana procesija s Gospinim kipom te su vjernici, prošavši mjestom, procesiju nastavili ukrcavši se na brodove. Brodovi su zatim plovili po krapanjskpm kanalu i na taj način je blagoslovljen cijeli otok. Blagoslovljene su i brodice koje su sudjelovale u procesiji. Vjernici su se zatim ponovno uputili u crkvu gdje im je fra Tomislav udijelio blagoslov i čestitao blagdan Gospe od Anđela.

Na misi je sudjelovalo i oko 30 bračnih parova koji su u sklopu Malog tečaja kršćanstva – Kursilja toga tjedna bili na duhovnim vježbama za obitelji. Na duhovnim vježbama za obitelji ove je godine sudjelovao i provincijal fra Tomislav, održavši nekoliko nagovora i slavivši misu, izvijestila je Franjevačka provincija sv. Jeronima.