Proslavljena 21. obljetnica smrti sluge Božjega fra Ive Perana na Košljunu
Foto: OFM sv. Jeronima // 21. obljetnica smrti sluge Božjega fra Ivana Perana na Košljunu
Košljun (IKA)
U Samostanu Navještenja Marijina na otočiću Košljunu proslavljena je u subotu 14. rujna 21. obljetnica smrti člana Franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri sluge Božjega fra Ive Perana, objavljeno je na mrežnoj stranici Provincije.
Misno slavlje predvodio je fra Ante Vučković, OFM, uz suslavlje braće iz Franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri. U propovijedi se fra Ante osvrnuo na razgovor Isusa i Nikodema (Iv 3,13-17), istaknuvši da je Božja riječ živa samo onda kada je živa u životu čovjeka. „Pjevali smo maloprije dio pjevane Peranove mise. Fra Ivo je umro prije 21 godinu, ali misa koju je napisao nije umrla. Ona je živa kad god je pjevamo. Čak i kad je ne pjevamo, ona je negdje zapisana, ali je možemo pretvoriti u živu misu kad god otvorimo usta i pjevamo”, rekao je fra Ante te dodao da je to dobra slika i za Božju riječ. I ona je „negdje zapisana, nekad je čitamo, ali je živa jedino ako je živimo, ako je pjevamo, ako je pustimo u svoj život. Inače, ona nije živa”, istaknuo je propovjednik.
Osvrćući se na proslavu blagdana Uzvišenja Svetog Križa, fra Ante je istaknuo da sam naziv toga blagdana u sebi nosi neobičnost. „Križ nije mišljen kao uzvišenje, kao uzvisivanje, nego kao poniženje, kao brutalno ubijanje, kao davanje lekcije i obješenima i onima koji gledaju. To je najbrutalnija kazna koju su Rimljani izmislili da drže pokornima narode koje su osvajali. To su radili javno, na ulazu u Rim, na ulicama, ne bi li živima na najgrublji mogući način urezali u pamćenje da se slučajno ne bi pobunili protiv vlasti. I onda se dogodio jedan, jedan jedini, koji je tu sramotnu smrtnu kaznu preokrenuo u spasenje, u uzvišenost. Čime? Silom kojom je došao u ovaj svijet – neshvatljivom silom ljubavi”, rekao je fra Ante te se osvrnuo na razgovor Isusa i Nikodema u kojem, kako je istaknuo, Isus ističe dvije važne stvari.
„Prvo, Isus ističe da je On došao na svijet da bude uzdignut kao što je Mojsije uzdigao, podigao zmiju u pustinji. Drugo, ističe da je Bog tako ljubio svijet da je dao svoga Sina jedinorođenca da se svijet spasi. Dvije krupne, velike stvari koje moramo razumjeti da bismo shvatili zašto je uopće Isus došao i što to znači za nas”, rekao je fra Ante te dodao da se prva slika odnosi na Izabrani narod, koji je izveden iz ropstva i otišao prema Obećanoj Zemlji putem koji će trajati dugo.
„Nakon što su boravili na Sinaju, to je bio težak put kroz pustinju. U jednom trenutku su počeli mrmljati i buniti se protiv Boga i Mojsija. Zašto? Nije im se sviđala hrana, nisu imali dovoljno vode. Zaboravili su da su bili robovi u Egiptu, da je faraon radio s njima što je god htio, zaboravili su s koliko ih je sile nevidljivi Bog vodio i što im je značilo to da ih je oslobodio”, rekao je fra Ante te dodao da su u pustinji bili slobodni, ali nisu znali što je sloboda.
Sloboda u kojoj osoba zaboravi iz čega je oslobođena postane ropstvo u sitnim, malim stvarima, rekao je fra Ante. „Zato je jedna od najvažnijih zapovijedi koju Bog kaže svom narodu: Ne zaboravi, sjeti se! Bio si rob i sad si slobodan. Kaže Isus da je to slika onoga što će On napraviti. Jer On je jasno govorio da je došao osloboditi narod od težeg ropstva nego što je bilo ropstvo u Egiptu. Tamo je bilo fizičko, ali postoji teže, duhovno ropstvo, ropstvo zarobljenosti u grijeh, zarobljenosti u laž, u neistinu. Jer kaže: Ja ću biti tako podignut kao što je Mojsije podigao zmiju u pustinji”, istaknuo je propovjednik.
Bog hoće, dodao je među ostalim fra Ante, da njegova ljubav prema svijetu preko nas postane živa, da bude aktualna. „Da netko otkrije ima li kakav spis kao što je napisana Peranova misa i da ima netko tko može zasvirati i odjedanput ima život koji je ispunjen glazbom, ima spašen život. Na to smo pozvani, to je razlog zašto se i nalazimo na Košljunu, na kojem je fra Ivo živio. Ovdje je propovijedao, skladao, hodao, molio, volio more, volio prirodu, volio Boga. Imamo uzor kako se može živjeti s teškom dramom iza leđa u vlastitom životu i ne dopustiti da ti nepravda i drama zamrači lice, nego da ti osvijetli srce iznutra i da živiš radosno. Tu smo došli zbog toga i molit ćemo Boga da gledajući u njegov križ uvijek iznova dopustimo da nas njegovo svjetlo i njegova radost zahvati iznutra da zajedno s njime pokažemo ovom svijetu da ga Bog voli, da ga voli preko nas“, zaključio je fra Ante.
Na misnom slavlju sudjelovali su hodočasnici iz Rijeke, među kojima i članovi zbora Župe sv. Nikole Tavelića na Krnjevu, te hodočasnici iz Splita. Na kraju misnog slavlja pročitana je riječ o rimskom dijelu kauze za proglašenje blaženim fra Ive Perana. Više informacija o kauzi dostupne su na ovoj poveznici. Na kraju misnog slavlja okupljeni vjernički puk zajedno je s fra Antom pročitao Molitvu za beatifikaciju fra Ive Perana, nakon čega su svi okupljeni svečanim ophodom, u molitvi, posjetili grob toga sluge Božjega, objavljeno je na mrežnoj stranici Provincije.