Proslavljena svetkovina sv. Dimitrija, zaštitnika Srijemske biskupije
FOTO: Srijemska biskupija // Proslavljen blagdan sv. Dimitrija
Srijemska Mitrovica (IKA)
Svetkovina sv. Dimitrija, zaštitnika Srijemske biskupije i naslovnika katedrale – manje bazilike u Srijemskoj Mitrovici, proslavljena je u subotu 26. listopada svečanom misom koju je predvodio apostolski nuncij u Republici Srbiji Santo Rocco Gangemi.
U koncelebraciji su, uz srijemskog biskupa Fabijana Svalinu bili i novi požeški biskup Ivo Martinović, grkokatolički vladika Đuro Džudžar, subotički biskup Ferenc Fazekas, zrenjaninski biskup Mirko Štefković, umirovljeni srijemski biskup Đuro Gašparović, izaslanik đakovačko-osječkog nadbiskupa i metropolita dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Osijeku prof. dr. mons. Ivica Pažin, te izaslanik beogradskog nadbiskupa i metropolita, generalni vikar Beogradske nadbiskupije mons. Marko Trošt, rektor Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu preč. prof. dr. Stjepan Radić, sudski vikari u Đakovu i Subotici dr. Zdenko Ilić i dr. Ivica Ivanković Radak, kao i svećenici iz Đakovačko-osječke, Zagrebačke, Splitsko-makarske, Beogradske, Subotičke, nad/biskupije, grkokatoličke eparhije sv. Nikolaja te svećenici Srijemske biskupije.
Na misi su sudjelovali vjernici iz Srijemske, ali i iz drugih biskupija.
U uvodu biskup Svalina uputio je okupljenima riječi pozdrava i dobrodošlice te rekao: „Srijemska biskupija bogata je svjedočanstvom svetih Srijemskih mučenika među kojima je i zaštitnik naše biskupije sv. Dimitrije, đakon i mučenik. Slaveći svete mučenike i sami postajemo spremniji svjedočiti Krista i njegovu ljubav. To smo pozvani činiti svakodnevno, svatko u svom redu i na način kako mu je to moguće. Protekla pastoralna godina bila je posvećena duhovnoj obnovi naše Srijemske biskupije i molitvi za duhovna zvanja. Siguran sam da su određeni plodovi već prisutni te želimo da i u idućem razdoblju, u svim našim pastoralnim aktivnostima ostane prisutan isti naglasak. Još uvijek smo pod dojmom središnje proslave 325. obljetnice Karlovačkog mira i posjeta Srijemskoj biskupiji kardinala Pietra Parolina, državnoga tajnika Svete Stolice, te vjerničkoga skupa s njime na Tekijama i molitveno diplomatske točke u Srijemskim Karlovcima.“
Biskup je pozdravio nuncija Gangemija, potom okupljene biskupe, svećenike, redovnike, redovnice, novog katedralnog župnika vlč. Marka Gregića i njegove župne suradnike. Posebno je pozdravio goste, nonet Donum, i njihovog osnivača vlč. Marka Štefanca, sada župnika Župe Svetoga Križa u Hamiltonu u Kanadi, kao i hodočasnike iz Vinkovaca, koji su stigli u pratnji fra Josipa Blaževića.
Poželio je dobrodošlicu i predstavniku Srpske pravoslavne Crkve Stefanu Nediću, đakonu sabornog hrama sv. Dimitrija u Srijemskoj Mitrovici.
Biskup je uputio pozdrave i svim predstavnicima izvršne vlasti, državnih, gradskih, civilnih vlasti i društvenih struktura u Republici Srbiji.
Nuncij Gangemi je u homiliji stavio naglasak na uzor koji vjernicima treba biti sv. Dimitrije: „Prisjećamo se čovjeka koji dolazi iz daleke prošlosti, iz četvrtog stoljeća, vremena kada je biti i otvoreno se izjašnjavati kao kršćanin bilo herojsko djelo. Njegov život obavijen je tradicijama koje se ponekad preklapaju, a ponekad proturječe jedna drugoj. Premda ne poznajemo njegov fizički izgled niti su sačuvane njegove riječi, njegov primjer dopro je do nas. U njemu vidimo uzorno ponašanje, izvanrednu hrabrost u svjedočenju i širenju Evanđelja te herojstvo u borbi protiv progona“, protumačio je.
Nuncij je, prema tri odrednice iz života sv. Dimitrija, predočio vjernicima kako ga mogu nasljedovati u suvremenom svijetu. Prva je odrednica da je, prema nekim tradicijama, taj svetac bio vojnik, te je u tom kontekstu kazao: „Naš zaštitnik, kao osoba posvećena obrani svoje domovine, služi nam kao primjer. Potrebno je samo razjasniti što podrazumijevamo pod pojmom borbe i ne dopustiti da nas licemjerno sablazne njegova prikazivanja. Isus nam u Evanđelju koje smo čuli govori o borbi i sukobu. Čak nadilazi sva naša očekivanja, kada On sam kaže da ‘nije došao donijeti mir na zemlju… nego mač’. Ispravno razumijevajući ovu riječ Otkupitelja, jasno shvaćamo s kakvom se borbom i mi trebamo suočiti u današnjem svijetu, unutar društva koje nas okružuje i čiji smo dio, ali i u našim međuljudskim, pa čak i obiteljskim odnosima. Kao kršćani, trebamo se odlučno suprotstaviti sveprisutnom svjetovnom mentalitetu koji je oduvijek postojao, ali se danas pojavljuje s još većom drskošću, nastojeći osvojiti svaku utvrdu zdrave doktrine, ispravnog učenja i svega što proizlazi iz točnog tumačenja Evanđelja i autentične crkvene tradicije. Život i sjećanje na svece, posebno na svetog Dimitrija, te njihova pobjednička borba, potiču nas da molimo za ‘posebnu snagu Duha Svetoga’ kako bismo ‘riječju i djelom širili i branili vjeru, kao istinski svjedoci Krista’“, rekao je nuncij.
Drugi važan aspekt života sv. Dimitrija, kako je istaknuo mons. Gangemi, je taj što je bio mučenik. Ali, nuncij je više želio ukazati na mučeništvo kao čin svjedočenja, nego na pretrpljene muke. A za sv. Dimitrija tradicija govori da je bio širitelj Evanđelja, „što znači da svoje znanje o Kristu nije smatrao ‘ljubomorno čuvanim blagom’. Nije samo on pio s izvora spasenja, već se pretvorio u entuzijastičnog i neumornog navjestitelja ‘Kristovih bogatstava’ te je ono što je ‘besplatno primio, besplatno i dao’. Evo njegovog pravog mučeništva i evo mučeništva na koje smo pozvani svi mi, muškarci i žene koji vjeruju u Krista… Mučeništvo, u suvremenom kontekstu, zahtijeva sljedeće: na nekim mjestima možda čak i prolijevanje krvi, ali prije svega vjerodostojno svjedočanstvo koje može potaknuti ravnodušne, udaljene ili one koji su strani crkvi i kršćanskoj poruci da uzviknu: ‘Bog postoji i danas sam ga susreo’“, rekao je.
Nuncij je kao treći važan element iz života sv. Dimitrija istaknuo služenje: „Iz života svetog Dimitrija moramo naučiti da ne zatvaramo srce i oči pred potrebama naše braće. Ponekad se skrivamo iza izgovora: ‘Što ja mogu učiniti?’; drugi put opravdavamo svoju neaktivnost tvrdeći da su drugi ili institucije zaduženi za to; na kraju, ponekad etiketiramo potrebite kao lijenčine ili kao one koji žele narušiti naše tradicije, zagađivati naša društva ili ugroziti našu vjeru“, istaknuo je nuncij.
Mons. Gangemi zaključio je homiliju izražavajući nadu „da ćemo mi danas uspjeti slijediti primjer svoga zaštitnika“, te kazao: „nadamo se da ćemo i mi s velikodušnošću obavljati svoju službu, pružajući riječ i potrebne stvari svima koji to od nas traže i onima za koje smatramo da im je potrebno. Bez sumnje, ovo je najljepši čin pobožnosti i ljubavi koji možemo prinijeti svetom Dimitriju, a posredstvom njega i našem nebeskom Ocu.“
Misu je animirao katedralni zbor Sveta Cecilija. Domaćinima su se priključili i gosti iz Varaždina, nonet Donum. Oni su večer prije za Mitrovčane održali koncert, kojim su ih duhovno uveli u ovo misno slavlje.
Na misi su bili i mladi obučeni u hrvatske i mađarske narodne nošnje koje se nose u Srijemu.
Proslava sv. Dimitrija na sam dan svetkovine počela je prijepodnevnom misom koju je predvodio župnik Marko Gregić.