RADNI SUSRET NOVINARA S PODRUČJA ĐAKOVAČKE I SRIJEMSKE BISKUPIJE
Đakovo (IKA )
Radni susret novinara radija, tiska i televizije s područja Đakovačke i srijemske biskupije, na kojem su sudjelovali i svećenici koji surađuju u medijima, održan je 22. veljače u dvorani Teologije u Đakovu.
Đakovo, 23. 2. 2000. (IKA) – Radni susret novinara radija, tiska i televizije s područja Đakovačke i srijemske biskupije, na kojem su sudjelovali i svećenici koji surađuju u medijima, održan je 22. veljače u dvorani Teologije u Đakovu. Svrhu susreta naznačio je đakovački i srijemski biskup Marin Srakić u svome pisanom pozivu: “U pripremi sinodskih zasjedanja predviđeni su susreti i razgovori s različitim skupinama vjernika te profesionalnim djelatnicima u različitim područjima crkvenog, ali i društvenog života… Htjeli bismo čuti Vaša razmišljanja, iskustva i očekivanja s obzirom na nazočnost Crkve, crkvenih službenika i kršćanskih tema u sredstvima društvenog priopćivanja te osvrt na eventualna vlastita novinarska iskustva i poteškoće s kojima ste se susretali u svome dosadašnjem radu s crkvenim ustanovama i njihovim djelatnicima…”.
Na susretu je bilo više od dvadeset novinara iz Osijeka, Vinkovaca, Slavonskog Broda, Đakova, Donjeg Miholjca i Valpova. Pozdravili su ih koordinator susreta i generalni tajnik Sinode dr. Đuro Hranić, te uime biskupa generalni vikar dr. Nikola Dogan. Novinari su iznijeli vlastita iskustva i poteškoće u dosadašnjem radu s crkvenim ustanovama i vjerskim temama. Istaknuli su da često teško dolaze do informacija iz crkvenih struktura. Razgovor je iznio na vidjelo nekoliko hitnih potreba da se takvo stanje izmijeni. Prva je: crkvene ustanove moraju imati osobu (glasnogovornika) od koje bi novinari uvijek mogli dobiti traženu informaciju. Takva je osoba potrebna ponajprije na biskupijskoj, a također, i na dekanatskoj i regionalnoj razni. Trebalo bi, rečeno je, mnogo više učiniti da “Crkva” govori bliskim, življim i razumljivijim jezikom, ali i da novinari nauče termine i pojmove nužne i specifične za vjersko-crkveno područje. Više je nazočnih novinara istaknulo potrebu da se povremeno organiziraju predavanja ili kraći seminari za novinare (laike i svećenike) koji se bave (i) vjerskim temama. Kao posebno važno istaknuto je da voditelji vjerskih emisija trebaju imati na umu ne samo vjernike, nego i vrlo raznoliko slušateljstvo njihovih emisija te one stoga trebaju biti svima prihvatljive. Istaknuta je i ideja da se priredi stručna “proizvodnja” nekih vjerskih tema koje bi se onda mogle emitirati na različitim mjestima.
Nakon razgovora sudionici susreta posjetili su biskupa Srakića. Pri tome je dr. Hranić biskupu sažeto prenio sadržaj razgovora te poruke i potrebe izrečene na susretu. Izrazivši posebno zadovoljstvo što je došlo do takvog rada i susreta, biskup je njihove preporuke, koliko do njega stoji, obećao prihvatiti.