Budi dio naše mreže
Izbornik

RATZINGER: GDJE NEMA BOGA TAMO JE PAKAO

Pariz

Korizmena konferencija kardinala Ratzingera u katedrali Nôtre-Dame u Parizu

Pariz, 11. 4. 2001. (IKA) – “Nedavno sam u nekoj reviji čitao razmišljanja nekoga njemačkog intelektualca koji, govoreći o Bogu, izjasnio se agnostikom te dodaje da se postojanje Boga ne može u potpunosti ni dokazati ni isključiti i zato to pitanje ostaje otvoreno. No nasuprot tome potpuno je uvjeren u postojanje pakla; izjavio je da mu je dovoljno uključiti TV prijemnik da se uvjeri u to postojanje”, upozorio je kardinal Joseph Ratzinger, predstojnik Kongregacije za nauk vjere, na završnoj korizmenoj konferenciji koje su se svake korizmene nedjelje održavali u katedrali Nôtre-Dame u Parizu. Katedrala u Parizu proteklih je korizmenih nedjelja ugostila crkvene velikodostojnike među kojima kardinala Christopha Schönborna, bečkog nadbiskupa te nadbiskupa Chicaga kardinala Francisa Georgea.
Kardinalu Ratzingeru je pripala zadaća da zaključi niz susreta konferencijom o “Crkvi na pragu trećeg tisućljeća”.
“Tamo gdje nema Boga”, rekao je predstojnik Kongregacije za nauk vjere, “tamo ne prodire nijedna zraka njegove prisutnosti – eto pakla. Tomu dokaz možda nije toliko svakodnevni televizijski program već prije svega pogled na upravo završeno stoljeće, koje nam je ostavilo izraze poput Auschwitza, arhipelaga gulagâ ili imena Hitlera, Staljina i Pol Pota”. Ti “pakli”, pojasnio je kardinal, “bili su sagrađeni kako bi pripremili budući svijet ljudi koji su sami sebi dostatni i misle da više ne trebaju Boga”.
Ratzinger je potom naveo primjere: “Kada se danas trguje s ljudskim organima, kada se proizvode zameci kako bi se stvorile rezerve ljudskih organa ili unaprijedilo medicinsko istraživanja, mnogi te prakse smatraju ispravnima s ljudskoga gledišta. U stvarnosti, nedostatno poštivanje prema čovjeku koje se krije u pozadini tih praksi vodi, htjeli to ili ne, prema paklima”. Pokušajmo, međutim, “preokrenuti stvari: tamo gdje je Bog tamo je nebo i život, također unatoč neznatnosti naših života, postaje jasan. Kršćanstvo nije složena filozofija koja je preživjela u tijeku vremena, nije nerazmrsiv splet dogmi i zapovijedi; kršćanska je vjera: biti dirnut od Boga i svjedočiti ga”.
“Liturgija sudjeluje u iskustvu Gospodina koji dolazi: Ne vršimo svoje bogoslužje. Ne izmišljamo nešto nalik svjetovnim blagdanima ili televizijskim spektaklima. Liturgija je rasla, od vremena Krista i apostola, u vjeri Crkve: mi ulazimo u nju, nismo mi oni koji je izmišljaju”, rekao je kardinal Ratzinger. (i04285sa)