Budi dio naše mreže
Izbornik

RAZLIČITI NAČINI PRUŽANJA POMOĆI SUVREMENOJ OBITELJI

Rijeka (IKA )

Teološko-pastoralni tjedan u Rijeci “Obitelj u globaliziranom svijetu” (3)

Rijeka, 27. 6. 2001. (IKA) – Prvi dio trećeg i posljednjeg dana seminara u srijedu 27. lipnja bio je posvećen iznošenju iskustava i prijedloga s predbračnih tečajeva i bračnih vikenda. Mr. Emil Svažić iznio je svoja iskustva iz osam godina iskustva na tečajevima koje je u Riječkoj nadbiskupiji u 32 turnusa prošlo 3.200 mladih ljudi. Mr. Tomislav Šporčić bio je prisiljen u Ogulinu sam početi s bračnim tečajevima te se to pojavilo više spontano. Samo god. 1993/94. u Ogulinu je bilo 80 vjenčanja a tečaj je do sada prošlo 338 parova. Vlč. Milivoj Koren je govorio o bračnim tečajevima u Porečko-pulskoj biskupiji, gdje su sedamdesetih godina s bračnim tečajevima počeli isusovci. Posljednjih godina kroz tečajeve prođe oko 550 parova a pripravu za brak osmišljava nekoliko redovnika, svećenika i laika. Vlč. Ivan Brnić ml. iznio je podatak kako se u Krčkoj biskupiji tečajevi održavaju dva puta godišnje, redovito kroz šest predavanja a naglasak je stavljen na predavanja. Kroz tečaj prođe 80% bračnih parova. U drugom dijelu predavanja vlč. Antun Zec govorio je na temu “Bračni vikendi: iskustva i prijedlozi”. Na predavanje je pozvao bračni par Milana i Ivanku Došlin kao predstavnike tima voditelja bračnih susreta. Oni su u Opatiji održali 55 tečajeva kroz koje je prošlo 666 parova. To je tečaj komunikacije gdje sudionici nastoje upoznati sebe, drugoga i Božji plan sa svakim pojedinačno.
Nakon kraće stanke na zajedničku temu “Obiteljske zajednice i savjetovališta” izlagali mr. Marinko Barbiš, mr. Veronika Reljac i prof. Ana Volarić-Mršić. U uvodu je mr. Barbiš, voditelj terapeutske zajednice ovisnika o drogi u svetištu Majke Božje Goričke u Baškoj na otoku Krku, objasnio kakvo mora biti savjetovalište kršćanskog nadahnuća. Obiteljsko savjetovalište je socijalna udruga koja računa na pomoć dragovoljaca, profesionalaca, obitelji, prijatelja i mass-medija. U Hrvatskoj postoje samo dva takva registrirana savjetovališta i to u Puli i Šibeniku. Osobama se kroz povjerenje i suradnju nastoji pomoći da prevladaju svoju poteškoću. Riječ je o različitim kategorijama osoba, od obitelji s brojnom djecom, samohranih roditelja, osobama u drugom braku te obiteljima čiji je član ovisnik o drogi. Mr. Veronika Reljac je istaknula kako takva savjetovališta nikada nisu pravno zaživjela na terenu. Prof. Ana Volarić-Mršić govorila je o novoj nevladinoj udruzi u Hrvatskoj “Forum obiteljskih udruga u Hrvatskoj”. To je zajednica dragovoljaca koja nastoji okupiti pedesetak udruga koje djeluju u okviru Crkve a predstavnici udruga se okupljaju jednom godišnje u Velikoj Gorici. Udruga želi biti neprofitabilna te uz humanitarni rad nastojala bi promicati savjetovališta za obitelji, tribine za stručnjake s toga područja i sl.
Teološko-pastoralni tjedan u Rijeci animirali su dr. Anton Tamarut, dr. Josip Grbac i vlč. Anton Peranić. Na kraju se svima predavačima zahvalio predstojnik Teologije u Rijeci dr. Milan Špehar. Na tečaju je sudjelovalo više od 300 sudionika. Tjedan je molitvom i zahvalom svim sudionicima zaključio krčki biskup Valter Župan. (i06569tomislav.hrstić/sa)