Budi dio naše mreže
Izbornik

Redovnice protiv Busha

Denver (IKA )

Američkim redovnicama koje su u listopadu protekle godine simbolički razoružale atomsku raketu, za što ih je sud proglasio krivima za "ugrožavanja nacionalne sigurnosti i uništavanje vladine imovine", izrečena je u Denveru zatvorska kazna

Denver, (IKA) – Američkim redovnicama koje su u listopadu protekle godine simbolički razoružale atomsku raketu, za što ih je sud proglasio krivima za “ugrožavanja nacionalne sigurnosti i uništavanje vladine imovine”, izrečena je u Denveru 25. srpnja zatvorska kazna. S. Carol Gilbert (55) osuđena je na dvije godine i devet mjeseci, s. Ardeth Platte (67) na gotovo tri godine i s. Jackie Hudson (68) na dvije godine zatvora. Dominikanke su tvrdile da su, u skladu sa sigurnosnom doktrinom američkog predsjednika Georga Busha koju je proglasio u rujnu 2002., a po kojoj SAD pridržava pravo preventivnog rata, odlučile poduzeti nešto protiv opasnosti koja dolazi iz “vlastitog dvorišta”. Na obljetnicu afganistanskog rata, 6. listopada 2002., preodjevene u “specijaliste za razoružanje” ušle su u vojnu bazu u blizini grada Greelya u saveznoj državi Colorado, odnosno polje kukuruza ispod kojeg se nalazi jedna od 150 lansirnih rampi za više od 500 strateških nuklearnih raketa dalekog dometa “Minuteman”, izgrađenih u nepristupačnim predjelima Colorada, Nebraske i Wyominga. Budući da sve one nose nuklearne bojeve glave od po 300 kilotona, redovnice su tvrdile da je očito riječ o oružju za masovno uništenje kakvo je osudio američki predsjednik, te su zakucale više dasaka preko poklopca silosa N-80, koji je od specijalnog betona i teži 20 tona, i svojom krvlju iscrtale 6 križeva i pomolile se za mir u svijetu. Zatim su probile otvor u ogradi, simbolički predajući bazu “javnoj kontroli naoružanja”. Zbog toga pothvata mediji su redovnice prozvali “raketnim časnama”. Porota ih je 7. travnja u Denveru proglasila krivima, a redovnice, koje su 7 mjeseci provele u ženskom zatvoru u Georgetownu, puštene su uz kauciju do izricanja presude. U međuvremenu su se javnim nastupima odazvale na brojne pozive američkih mirovnih organizacija, izjavljujući da se ne osjećaju krivima, te ističući kako ih je američki napad na Irak utvrdio u njihovu uvjerenju.
Njihovi su odvjetnici na sudu tvrdili da nema razloga zašto se pravila koja vrijede za Irak ili Sjevernu Koreju kojima se niječe pravo posjedovanja atomskog naoružanja, ne bi odnosila i na SAD te su se pozivali i na Nuernberški proces protiv nacističkih ratnih zločinaca, po kojemu ako neka država i pozove svoje građane na zločine protiv čovječnosti, pravo je, ali i obveza građana zemlje prekršiti te zakone. Budući da te rakete nisu u stanju razlikovati vojne i civilne ciljeve, one su sredstvo za zločin protiv čovječnosti. No, državni tužitelj Robert Brown zahtijevao je najstrožu kaznu, osobito što su spomenute dominikanke već više puta kažnjavane. One su, naime, još od sedamdesetih godina proteklog stoljeća uz punu potporu svoga Reda u Grand Rapidsu u Michiganu opetovano sudjelovale u prosvjedima protiv “američkih ratnih zločina”, te je svaka već provela više mjeseci u zatvoru.