Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Rekolekcija svećenika Šibenske biskupije

Redovita mjesečna rekolekcija svećenika Šibenske biskupije, na kojoj je sudjelovao i šibenski biskup Tomislav Rogić, održana je u srijedu 26. ožujka u prostorijama svetišta Gospe od Vrpolja u Vrpolju.

Središnji dio susreta bilo je izlaganje „Što možemo naučiti od kršćanskih mistika“, profesora na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu fra Anđelka Domazeta.

Mistik je zaljubljenik u Boga. On za Bogom čezne jer samo Bog može ispuniti čovjekovu nutrinu, rekao je predavač. Poručio je svećenicima kako su pozvani ljude zainteresirati za duhovni život, a jednako tako postavlja se pitanje jesu li kadri ući u vlastitu nutrinu. Svećeniku je potrebno vrijeme tišine i samoće kako se ne bi pogubio u metežu svijeta.

Mistici nas uče kako se sastati sam sa sobom. Mistika je povratak onome tko nas već čeka – povratak prvoj ljubavi koja me ljubi takvog kakav jesam – povratak u Očev zagrljaj. Život u Kristu nije pun slatkih trenutaka, već je pun i noći i tame i križeva. Najvažnije je u danima pustinje njegovati strpljivost. Put čišćenja je zrela ljubav. Bog nas poziva da iziđemo iz začahurenosti egoizma u ljubav. Manje je važno raspoloženje i osjećaj, ono što je važno jest postojanost u molitvi, kazao je fra Anđelko Domazet.

Naglasio je kako duhovnost ne isključuje misaonost, kršćanstvo nužno uključuje glavu i pamet jer se Bogu, među ostalim, daje slava razmišljanjem. Bog očekuje da ga mislimo, da ga pokušavamo razotkriti. Isus je budio pitanja u ljudima i to je zadaća svećenika. Pozvani smo na mistiku svakidašnjice – tražiti Boga u svim stvarima. Cilj mistike je postati učenik i učiti od Učitelja i to neprestano.

U drugom dijelu rekolekcije, svećenici su upoznati s predstojećim pastoralnim programima u Šibenskoj biskupiji.

O hodočašćima koja će biti u 2025. govorio je Neven Skroza. On je kazao da je broj vjernika za Nacionalno hodočašće u Rim već popunjeno jer Šibenska biskupija može voditi 100 vjernika. U tijeku su pripreme i za biskupijsko hodočašće u Santiago de Compostelu i Fatimu. Istaknuo je kako će se zbog velikog interesa hodočasnika hodočašće odviti u dva turnusa. Prvi dio do dvije trećine hodočasnika, hodočastit će od od 3. do 8. studenoga, a preostali hodočasnici od 8. do 13 studenog. Još ima slobodno tridesetak mjesta, te se može prijaviti. Hodočastiti će oko 480 hodočasnika, kazao je Neven Skroza.

Na rekolekciji su predstavljene pastoralne aktivnosti vezane uz pastoral mladih. Svećenici su upoznati i sa pokretanjem trajnog euharistijskog klanjanja u Šibeniku. Biskup Rogić je izrazio zadovoljstvo tom inicijativom i brzinom njene realizacije.

Povjerenik za pastoral braka i obitelji fra Željko Klarić svećenike je pozvao na animiranje bračnih parova za sudjelovanje u programima povjerenstva. Najavio je i korizmenu duhovnu obnovu za bračne parove i obitelji koja će se održati petak i subotu prije Cvijetnice.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se