Istina je prava novost.

Rijeka: Predstavljena zbirka meditacija križnog puta „Susret“

U katedrali sv. Vida u Rijeci predstavljena je, na Čistu srijedu 5. ožujka, zbirka meditacija križnog puta „Susret“ autorice Darije Ljevar, objavljeno je na mrežnoj stranici Riječke nadbiskupije.

Događaj je organizirao Odsjek za pastoral osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju Riječke nadbiskupije. Uz autoricu, o djelu su govorili član Odsjeka prof. dr. sc. Budislav Vukas, rektor riječke katedrale Ivan Stošić i ilustratorica Lana Benzia. Taj se križni put molio prošle godine na hodočašćima dekanata Riječke nadbiskupije u prvostolnicu, rekao je u pozdravnom govoru Vukas te zahvalio na podršci Odsjeka osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju te njihovim obiteljima, riječkom nadbiskupu Mati Uziniću i vikaru za pastoral Mariu Geriću, te rektoru katedrale Ivanu Stošiću, koji je dao teološki osvrt na napisano djelo.

Misao vodilja križnog puta autorice sadržana je u riječi „susret“, rekao je Stošić. Riječ je najprije, kako piše autorica, o „zemaljskim susretima“  –  o susretu sa samim sobom i s drugima. U svim tekstovima postaja, osim uvodne molitve, autorica se molitvom ne obraća direktno Isusu Patniku, nego čitatelja odnosno molitelja križnog puta ohrabruje i potiče da uđe u susret s Isusom, dodao je.

„Križni put netipičan je po formi i sadržaju“, istaknuo je predstavljač pojašnjavajući da „kasični“ križni  put čini razmatranje pojedine postaje i molitva upućena Isusu koju upućuje autor križnog puta. „Ovdje predstavljeni križni put ne drži se ove tipične sheme. Tako u tekstu za neke postaje križnoga puta, u prvi se mah ne vidi povezanost s naslovom postaje. Tako, primjerice, u tekstu prve postaje, autorica piše o zahvalnosti, a naslov je postaje: ‘Isusa osuđuju na smrt’. Kakve to veze ima jedno s drugim? Tek pri dubljem promišljanju ovako sročena teksta prve postaje, počinju se javljati poveznice napisanog teksta s klasičnim naslovom prve postaje“, rekao je, među ostalim, Stošić.

Uz prvu, izdvojio je i 12. postaju u kojoj autorica promišlja o smrti kao preduvjetu za susret. Zaključno, čestitajući autorici istaknuo je „da za napisati takav križni put, pored sposobnosti uočavanja i artikuliranja onog što je bitno, potrebna je odvažnost i to je ono za što autorici odajem priznanje“. „Bog, u kojega kao kršćani vjerujemo, misterij je koji ljudskim razumom nikada nećemo obuhvatit. Ako je tako, onda ne preostaje drugo doli uvijek iznova pokušavati približiti se tom otajstvu.  Stoga ovaj tekst križnoga put spada u takav dobar pokušaj približavanja, uvođenja u otajstvo“, poručio je Stošić.

Autorica je u obraćanju govorila o procesu nastanka križnog puta. Istaknuvši kako je, kada je završila pisati, shvatila da je „Gospodin sve savršeno posložio“, zahvalila je svima koji su joj pomogli u nastanku meditacija. Okupljenima je zaželjela da „im korizma bude najbolja i drugačija od svih dosadašnjih“. Napomenula je kako je „važno da molitva ovog križnog puta svakome pomogne otkriti njegov vlastiti put kojim će ga Isus dovesti tamo gdje ga On želi“. Na kraju je naglasila kako je „važno da naša nada bude utemeljena u Isusu Kristu te da iz nje izrasta zahvalnost za sve životne situacije“. U glazbenom dijelu programa nastupili su Leonarda Bernobić uz glazbenu pratnju prof. Davora Juretića, objavljeno je na mrežnoj stranici Riječke nadbiskupije.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se