Budi dio naše mreže
Izbornik

Salonitansko-splitska Crkva u prvom tisućljeću

Split (IKA )

Međunarodni znanstveni skup u povodu 1700. obljetnice mučeničke smrti sv. Dujma, zaštitnika Splita i Splitsko-makarske nadbiskupije

Split, (IKA) – U Splitu je 14. svibnja otvoren Međunarodni znanstveni skup “Salonitansko-splitska Crkva u prvom tisućljeću”, koji se priređuje u povodu 1700. obljetnice mučeničke smrti sv. Dujma, zaštitnika Splita i Splitsko-makarske nadbiskupije. Dvodnevni znanstveni skup na kojem sudjeluju hrvatski i inozemni stručnjaci nudi nova i produbljuje stara razmišljanja o Salonitansko-splitskoj Crkvi u prvom tisućljeću. Kroz 20-ak izlaganja stručnjaci dotiču povijesna, arheološka i teološka pitanja vezana uz početke i razvoj kršćanstva u Saloni i rimskoj pokrajini Dalmaciji. Međunarodni znanstveni skup održava se u sklopu trećega međunarodnog simpozija o hrvatskoj crkvenoj i društvenoj povijesti. Organiziraju ga splitski Katolički bogoslovni fakultet i Arheološki muzej Split, a o važnosti događaja svjedoči i pokroviteljstvo Papinske rimske akademije za arheologiju (Pontificia Accademia Romana di Archeologia).

Skup je otvorio splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić, ističući da se njime želi zaroniti u prvo tisućljeće, prateći duhovni rast salonitanske Crkve koja među nama živi kroz Splitsko-makarsku nadbiskupiju. Nisu se izgubile poruke, napori, svjedočenja ljudi Dujmova vremena, upravo nas one čine svjedocima za nove generacije. Želimo osvijetliti bogatstvo tisućljetnih govora i sjećanja i osvježiti našu memoriju da možemo jasnije govoriti i svjedočiti budućnost civilizacije života i ljubavi, pojasnio je nadbiskup Barišić, podsjetivši na znamenitu rečenicu koju je Sveti Otac izrekao u splitskoj prvostolnici “Ovdje povijest nije šutjela”. U toj je rečenici sažeta tisućljetna povijest naše mjesne Crkve, koju i ovaj simpozij želi osluškivati, kazao je nadbiskup.

Umjesto Letizie Pani Amini, koja nije mogla doći na splitski skup, ispred Papinske rimske akademije za arheologiju nazočne je pozdravio ravnatelj splitskog Arheološkog muzeja dr. Emilio Marin i podsjetio na 13. međunarodni kongres za kršćansku arheologiju koji je prije 10 godina održan u Splitu i Poreču. Taj je kongres učvrstio položaj Hrvatske u arheologiji, a splitski Arheološki muzej smjestio na važno mjesto u svjetskoj arheologiji. Dr. Marin istaknuo je kako se nada da će i ovaj skup uroditi jednako dobrim plodovima. Nazočne, među kojima su bili mnogobrojni predstavnici crkvenoga, te prosvjetnog, političkog i kulturnog života grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije, pozdravili su prorektor za znanost Sveučilišta u Splitu Željko Dujić i dekan splitskog Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Marijan Vugdelija, koji je izrazio želju da se u sklopu splitskog Sveučilišta otvori Filozofski fakultet, jer bi to bila ustanova s kojom bi Katolički bogoslovni fakultet mogao iznimno dobro surađivati.

Simpozij koji se održava na splitskom Katoličkome bogoslovnom fakultetu donosi u svjetlu posljednjih arheoloških istraživanja interpretirane salonitanske cemeterije i episkopalni centar, te na temelju proučavanja epigrafskih spomenika proširuje spoznaje o životu i vjeri salonitanskih kršćana. Također prati razvoj crkvene organizacije u Saloni od njezinih početaka, uspona i najveće krize u vrijeme pada antičkoga grada kao i nastavak salonitanske Crkve u novom sjedištu u Splitu do kraja prvog tisućljeća.
Znanstveni program skupa otvorio je Slavko Kovačić, profesor na splitskom KBF-u, predavanjem o pitanju prvih početaka salonitanske Crkve u historiografiji i u sklopu općih spoznaja o procesu širenja kršćanstva na Sredozemlju u doba djelovanja apostola i njihovih učenika. Skup je nastavljen izlaganjem Milana Ivaniševića o papi Kaju i njegovu štovanju u Solinu i općenito u splitskoj Crkvi. Rajko Bratož govorio je o progonima kršćana u rimskoj pokrajini Dalmaciji u Dioklecijanovo doba, Emilio Marin o štovanju sv. Dujma i ostalih salonitanskih mučenika na Manastirinama, Kapljuču i Marusincu u svjetlu najnovijih arheoloških istraživanja, a Ivanka Petrović o srednjovjekovnoj hagiografiji o salonitanskim mučenicima sv. Dujmu i sv. Anastaziju i njezinim ranijim proučavanjima. Po završetku prvog dijela izlaganja sudionici skupa su zajednički posjetili izložbu Štovanje svetog Dujma kroz vjekove, koja je postavljena uoči blagdana sv. Dujma u splitskom Nadbiskupijskom sjemeništu. Kako je skup međunarodni, službeni jezici su hrvatski, francuski i talijanski, a sva predavanja simultano su prevođena. KBF Sveučilišta u Splitu i Arheološki muzej Split najavili su i objavljivanje zbornika s radovima toga skupa.