Budi dio naše mreže
Izbornik

SEDAM OSOBA UBIJENO U SUKOBIMA KRŠĆANA I MUSLIMANA U NIGERIJI

Kaduna (Nigerija)

Najmanje sedam osoba ubijeno je u dva teška sukoba između kršćana i muslimana u državi Kaduna u Nigeriji. Do sukoba je došlo 21. veljače u tijeku prosvjednog marša kršćana u glavnome gradu Kaduni protiv prijedloga o uvođenju islamskog (šerijatskog) zakona u toj nigerijskoj saveznoj državi.

Kaduna (Nigerija), 22. 2. 2000. (IKA) – Najmanje sedam osoba ubijeno je u dva teška sukoba između kršćana i muslimana u državi Kaduna u Nigeriji. Do sukoba je došlo 21. veljače u tijeku prosvjednog marša kršćana u glavnome gradu Kaduni protiv prijedloga o uvođenju islamskog (šerijatskog) zakona u toj nigerijskoj saveznoj državi. U sukobima je spaljena tržnica te više automobila. Prema mjesnim neovisnim izvorima stanje je i dalje napeto.
Guverner te države nedavno je utemeljio posebnu pravnu komisiju koja će proučavati načine primjene šerijatskog zakona. “Ako bi islamsko zakonodavstvo moralo biti uvedeno u našoj državi, to bi predstavljalo najteže kršenje prava na vjersku slobodu”, izjavio je za misionarsku novinsku agenciju Misnu predstavnik društvenog života koji je iz sigurnosnih razloga želio ostati anoniman.
Glasnogovornik Nigerijske biskupske konferencije Emmanuel Badejo u razgovoru za agenciju je istaknuo kako je “Crkva u Nigeriji uvijek bila otvorena međuvjerskom dijalogu te se uvođenje islamskog zakona otvoreno suprotstavlja federalnom ustavu zemlje”. Komentirajući najnovije sukobe u Kadeni, u kojoj kršćani čine većinu, o. Badejo je izvijestio kako je krajem siječnja posebno izaslanstvo katoličkih biskupa primio nigerijski predsjednik Olusegun Obasanjo zajamčivši im da će se osobno zauzeti za sprječavanje pothvata zagovornika uvođenja islamskog zakona u svim federalnim jedinicama. “Nažalost, moramo konstatirati da do sada od središnje vlasti nisu stigli konkretni znaci u tome pogledu”, rekao je o. Badejo. On je također izvijestio kako će se 13. ožujka u Lagosu održati opće zasjedanje nigerijskih biskupa na kojoj će, među inim, biti pokrenuta rasprava o pitanju nacionalnog pomirenja te opasnostima koje bi uvođenje islamskog zakona prouzročilo u pogledu “nepovredivog prava na vjersku slobodu”.