Istina je prava novost.

Seminar za animatore i suradnike župnih misijskih skupina Đakovačko-osječke nadbiskupije

Seminar za animatore i suradnike župnih misijskih skupina održan je u subotu, 14. listopada na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu. Program seminara je započeo Molitvom za misije, a pedesetak prisutnih pozdravio je preč. Ante Šiško, nadbiskupijski povjerenik za misijsku djelatnost Crkve i suradnik Papinskih misijskih djela.

U uvodnom dijelu, preč. Ante predstavio je ovogodišnju prigodnu brošuru izdanu za Svjetski dan misija, te pozvao sudionike da se okoriste njezinim sadržajem. „Žar u srcu, noge na putu“ ovogodišnja je ideja misijske poruke nadahnuta događajem „puta u Emaus“, i gorljivoj želji učenika da odnesu radosnu vijest evanđelja ostalima.

Prokomentirao je Papinu poruku i prisutnima donio životopisan presjek poruke, a budući da je bivši misionar s Madagaskara i Francuske, bio je vidljiv i poseban žar kada je govorio o misijama.

O radostima i izazovima u misijskom poslanju Crkve kroz svoje predavanje „Kristova nas ljubav obuzima i potiče“ (2 Kor 5, 14) proveo je vlč. dr. Ivan Benaković, profesor na KBF-u u Đakovu. Govorio je o misijskoj djelatnosti sv. Pavla, misionara nad misionarima, i njegovim problemima na koje je nailazio te rješenjima tih problema, a to je Kristova ljubav koja obuzima misionara i samim tim i potiče na misijsku djelatnost. Usporedio je to s krepostima koje nam Bog daje u želji da se spasimo, tako nam daje (obuzima) ljubav i radi te ljubavi želju (poticaj) da i drugima donesemo to spasenje, bilo tjelesno bilo duhovno. „Misionar nije misionar radi sebe, nego radi bližnjega (Boga)! Bog želi ruke. Ljudske ruke da to odrade. Žetva je velika, a radnika je malo“ – naglasio je dr. Benaković.

Jedan od tih radnika je i vlč. Leon Noudeviwa Sabohan iz Benina, danas upravitelj u Župi Kraljice svete Krunice u Kuševcu. On je prisutnim „misionarima“ približio situaciju u Beninu iz kojeg dolazi. Pojasnio je početnu religiju koja je bila prije dolaska misionara, a riječ je o Vodunu koja je rasprostranjena diljem Afrike, a preko robova je otišla i diljem svijeta. Iako je to mnogobožački tip vjerovanja vlč. Leon kaže da ju velik broj ljudi nije prakticirao nego da je više služila za moć pojedinaca i plašenje masa. Tumačeći sudionicima religioznu povijest Benina, vlč. Leon je svoje predavanje obogatio slikama i video isječcima te tako omogućio da sudionici seminara kvalitetnije vizualiziraju tamošnji vjernički život. Budući da danas djeluje u Hrvatskoj, napravio je zanimljiv presjek, tj. usporedbu Benina i Hrvatske kroz vjernike i obrede i zaključio je da je ono što je nama možda neobično ili čudno kod njih, njima su također čudni naši običaji.

Posljednje izlaganje imale su sestra Ignacija Ribinski i sestra Jelena Kovačević pod nazivom: „Hitnost misijskog djelovanja Crkve“ s naglaskom na materijalnu pomoć misionarima izvan Europe. Navele su neka svoja iskustva i djelovanja u misijama i prikazale video-primjere.

Na samom kraju podijeljena su iskustva i ideje kako dalje djelovati u ovim vremenima. Posvjedočena je daljnja odlučnost u radu i zazvan je Nebeski blagoslov na sve sudionike.