Budi dio naše mreže
Izbornik

Simpozij o kršćanstvu i demokraciji u Hrvatskoj

Zagreb (IKA )

"Kršćanstvo i demokracija u Hrvatskoj" glavna je tema okruglog stola, koji se danas i sutra održava u prostorijama Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, a u čijem radu sudjeluju ugledni teolozi, filozofi, sociolozi i politolozi.

Zagreb, 13. 1. 1994. (IKA) – “Kršćanstvo i demokracija u Hrvatskoj” glavna je tema okruglog stola, koji se danas i sutra održava u prostorijama Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, a u čijem radu sudjeluju ugledni teolozi, filozofi, sociolozi i politolozi. Skup je otvorio prof. dr. Tomislav Jantol, dekan toga Fakulteta.
“Temelj kršćanskog shvaćanja međuljudskih odnosa jest ljubav i to je ono što kršćanstvo ugrađuje u demokraciju, tj. da druge ljude poštujemo kao sebe, da se djeluje za dobrobit svakog čovjeka”, istaknuo je prof. dr. Miroslav Brandt u svome predavanju. “Demokracija u kršćanskom socijalno-etičkom kontekstu” tema je izlaganja prof. dr. Marijana Valkovića, koji navodi da je nejasan stav Crkve i kršćana prema zemaljskim vrednotama (konkretno politici), te podređen i neodređen rad laika u Crkvi ometao razvoj kršćanske demokracije, no Drugim vatikanskim koncilom situacija se mijenja i danas most prema dnevnoj politici Crkva vrši preko laika. “Nada u buduću puninu ne smije kršćane voditi u nezainteresiranost za svijet u kojem živimo”, riječi su prof. dr. Branimira Lukšića, koji je izložio temu “Kršćanin i politika: dijalektika demokracije i teokracije”. U nastavku je rada ravnatelj Hrvatskog društva sv. Jeronima Radovan Grgec govorio o kršćanskom svaćanju politike i ekonomije između kapitalizma i socijalizma, a dr. Drago Šimundža u svom je izlaganju istaknuo kako u kršćanskoj demokraciji prvo mjesto zauzimaju individualna prava i slobode. Prof. dr. Ivan Pađen govorio je o mjestu kršćanskog socijalnog nauka u znanosti, naobrazbi i praksi. Za danas popodne predviđena su izlaganja prof dr. Stjepana Balobana i Inoslava Beškera – prikaz papinskih dokumenata i socijalni nauk Crkve. U drugoj tematskoj cjelini predviđena su izlaganja dr. Vjekoslava Cvrlje, bivšeg veleposlanika u Vatikanu, koji će govoriti o Vatikanu i demokraciji, te dr. Anđelka Milardovića, prof. dr. Zvonka Posavca i prof. dr. Štefice Deren-Antoljak koji će govoriti o kršćanskoj demokraciji u Europi. O kršćanskoj demokraciji u Hrvatskoj, odnosu Crkve i države, te o mogućnostima demokršćanskih stranaka u Hrvatskoj, sutra će govoriti dr. Ljubo Boban, dr. Miljenko Žagar, vlč. Luka Vincetić, a o demokraciji i kršćanstvu govorit će i prof. dr. Jure Radić, dr. Marko Veselica i mr. Zdravko Mršić.