Budi dio naše mreže
Izbornik

SKUPŠTINA KATOLIČKOG INSTITUTA “IVAN ANTUNOVIĆ”

Subotica

Na izbornoj skupštini Katoličkog instituta za kulturu, povijest i duhovnost “Ivan Antunović” članovi su za još jedan mandat ukazali povjerenje dosadašnjem predsjedništvu.

Subotica, 31. 3. 2001. (IKA) – Izborna skupština Katoličkog instituta za kulturu, povijest i duhovnost “Ivan Antunović” održana je u subotu 31. ožujka u dvorani župe sv. Roka u Subotici. Na skupštini je bio i subotički biskup Ivan Penzeš, koji je i suutemeljitelj toga Instituta. Sve sudionike pozdravio je dosadašnji predsjednik Andrija Kopilović, koji se osvrnuo na petogodišnjih rad Instituta. Zatim su pročelnici pojedinih odjela Instituta također izvijestili o radu svojih odijela.
Od uspjelijih aktivnosti u proteklom periodu istaknuto je organiziranje znanstvenih simpozija: “Religioznost i duševno zdravlje” i “Dimenzije religioznosti i osobine ličnosti”, književne večeri posvećene pjesniku Aleksi Kokiću o 60. obljetnici njegove smrti i Antunu Gustavu Matošu; zatim veliki koncert svih renomiranih subotičkih pjevačkih zborova, sudjelovanje u gotovo svim manifestacijama vezanim za Dužijancu, priređivanje različitih izložbi, promocija knjiga… Objavljene su knjige s. Blaženke Vojnić Mijatov “Mile uspomene” i “Pismo(a) Isusu” Lazara Novakovića, uz 12 brojeva katoličkog lista “Zvonik” i godišnjaka “Subotička Danica (nova)”, opsežno sociološko istraživanje religioznosti mladeži (već je objavljeno istraživanje dječjeg uzrasta); etnografski odjel poduzeo je pothvat registriranja svih križeva (postojećih i uništenih) na širem području Subotice… Istaknuta je također dobra suradnja Instituta s ostalim hrvatskim institucijama okupljenim u Forumu hrvatskih institucija i organizacija Vojvodine.
Među problemima navedeni su još uvijek nedostatak odgovarajućih prostorija Instituta kao i problemi financijske naravi, kao i nedostatak barem jedne stalno zaposlene osobe koja bi obavljala administrativne poslove. Nakon toga pristupilo se izboru predsjedništva za novi petogodišnji mandat kao i novih pročelnika odjela. Tajnim glasovanjem za predsjedatelje Instituta izabrani su mr. Andrija Kopilović, župnik subotičke župe Marije Majke Crkve, Josip Pekanović, somborski župnik i mons. Marko Forgić, duhovnik sjemeništa “Paulinum”, a za tajnika Franjo Ivanković, tavankutski župnik. Tako su zapravo članovi Instituta za još jedan mandat ukazali povjerenje dosadašnjem predsjedništvu.
Zatim su aklamacijom izabrani sljedeći pročelnici odjela: Katarina Čeliković, bibliotekar (Bunjevačko-šokačka knjižnica “Ivan Kujundžić”); mons. Stjepan Beretić (Arhivski odjel “Lajčo Budanović”); Grgo Kujundžić, ekonomist (Etnografski odjel “Blaško Rajić”); Jašo Šimić, profesor-defektolog (Odjel za književnost “Miroljub”); Stipan Jaramazović, nastavnik-glazbenik (Glazbeni odjel “Dr. Josip Andrić”; Jozefina Skenderović, nastavnica (Odjel likovne umjetnosti); mr. Josip Ivanović, profesor (Istraživački odjel); Andrija Anišić, župnik župe sv. Roka (Izdavački odjel); Branko Vaci, privatni poduzetnik (Ekonomski odjel). U Vijeće Instituta uz predsjedništvo i pročelnike izabrani su mons. Bela Stantić, župnik župe Isusova Uskrsnuća, o. Marijan Kovačević, franjevac, s. M. Eleonora Merković, redovnica, Bela Ivković, pravnik. Na skupštini Instituta, koja je protekla u ozračju sloge i razumijevanja, predloženo je da smotra dječjih pjevačkih “Zlatna harfa” ubuduće bude organizirana pod pokroviteljstvom Glazbenog odjela Instituta, i da se Odjelu za likovnu umjetnost dodijeli naziv “Cecilija Milanković” po poznatoj umjetnici koja je nedavno preminula, a koja je bila vrijedni član Instituta.
Na kraju skupštine novoizabranim članovima predsjedništva i vijeća Instituta čestitao je biskup Penzeš, zahvaljujući svima na marljivo radu. On je također svima podijelio pastirski blagoslov, poželjevši svima puno blagoslova u predstojećem petogodišnjem mandatu.