Split: Održana promocija zbornika učeničkih radova „Ja Domovinu imam“
Foto: Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije // Promocija zbornika „Ja Domovinu imam“
Split (IKA)
U organizaciji Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije održana je u srijedu 14. prosinca u dvorani Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu svečana promocija zbornika učeničkih literarnih i likovnih radova „Ja Domovinu imam“.
Zbornik obuhvaća radove učenika i njihovih mentora iz Splitsko-makarske nadbiskupije, čitave Hrvatske, ali i inozemstva. U prigodi 30. obljetnice međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i 30. obljetnice od uvođenja katoličkoga vjeronauka u odgojno-obrazovni sustav, tema Zbornika bila je ljubavi prema Domovini.
Na predstavljanju su se okupili učenici, roditelji, vjeroučitelji, nastavnici i ravnatelji škola, a sve okupljene, uime splitsko-makarskog nadbiskupa Dražena Kutleše, pozdravio je biskupski vikar za kler don Zvonimir Mijić.
Zahvalio je svima koji su, radeći na ovim zbornicima, uložili veliki trud da se otkrije blago koje se nalazi u dječjim srcima. „Danas, kada se često omalovažava vrijednost doma i domovine, nailazimo na ljude koji lutaju ovim svijetom, apatride, koji nemaju svijest o tome tko su, što su i odakle potječu. Zato je važno da ste odabrali ovu temu, jer ona odgaja svijest naše djece o svojoj pripadnosti i u njih utiskuje sve ono što je stoljećima ovaj mali narod ostavio za sobom. Ostavili smo velike vrijednosti, baš kao što su i ova djeca malena, ali u sebi nose puno vrijednoga i lijepoga što trebaju dalje razvijati“, rekao je te zahvalu uputio djeci koja, kako je rekao, svojim radovima bude novu nadu i u kojima vidimo ljepšu budućnost.
O Zborniku, ali i pozadini i kontekstu ovog projekta Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije, najprije je govorio njegov pokretač i koordinator bivši predstojnik don Josip Periš. Naglasio je kako je do prvog zbornika 2016. došlo zahvaljujući ideji vjeroučiteljica Mirjane Vučice i Marine Šimić, a niz zbornika nastavljen je na prijedlog i poticaj nadbiskupa u miru Marina Barišića.
„U svim radovima prepoznatljiva je vrlo snažna književno-umjetnička kreativnost naših učenika koja odiše ljepotom, jednostavnošću, iskrenošću, neposrednošću i toplinom, ali i još važnije, vidljivo je svjedočanstvo vjere, ljubavi, obiteljskog života, sklada, poštivanja te ostalih kršćanskih i općeljudskih vrednota“, istaknuo je. Zahvalio je svima koji su sudjelovali u realizaciji svih pet zbornika – „Djeca Oca milosrđa“ (2016.), „Na ramenima moga tate“ (2017.), „U zagrljaju moje mame“ (2018.) i „Na koljenima djeda i bake“ (2019.) i ovoga – nadbiskupima Barišiću i Kutleši, prosudbenim povjerenstvima, učiteljima, nastavnicima, profesorima mentorima i učenicima osnovnih i srednjih škola koji su, kako je rekao, svojim stvaralačkim radovima obogatili crkvenu i društvenu stvarnost.
Uime Povjerenstva za literarne radove sadržaj ovogodišnjeg zbornika predstavila je Marina Šimić, vjeroučiteljica u Osnovnoj školi Tučepi koja je rekla da su izabrani oni literarni radovi kojima se može uspostaviti živi, stvaralački odnos između čitatelja i teksta, a svako novo čitanje obogatiti poput susreta s dragom osobom u kojem se događa uzajamno davanje i primanje kao i poziv na ispitivanje stavova.
„Kažu da crte lica otkrivaju naš karakter. Navodno na licu postoji sto točaka pomoću kojih se mogu analizirati crte karaktera. U Zborniku ima više od 100 točaka odnosno 198 literarnih radova koji otkrivaju lice naše Domovine. Ako mu se dobro približimo vidjet ćemo: hrabro lice hrvatskog branitelja, napaćeno lice Vukovara, usne u molitvi krunice koje lice čine izražajnim, oči boje mora, snagu zlatnog žita i poseban odraz hrvatskog stijega. To su i teme ovog Zbornika“, istaknula je. Izrazila je vjeru da će zbornik mnogima pomoći u otkrivanju istinskog domoljublja koje se očituje u odgovornom radu i dobrim međuljudskim odnosima s ciljem izgrađivanja bolje i sretnije Hrvatske.
Uime Povjerenstva za likovne radove o slikama i crtežima uvrštenim u zbornik govorila je doc. dr. sc. Dubravka Kuščević s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu koja je istaknula da su pri odabiru radova koji će se uvrstiti u Zbornik imali težak i zahtjevan zadatak. Kriterij odabira bio je spontanost, ekspresivnost, kreativnost i maštovitost, kvaliteta u izražavanju likovnim jezikom te dobra primjena likovnih tehnika i materijala.
„Tema ‘Domovina’ kao likovni motiv za učenike dosta je zahtjevna i apstraktna, pogotovo za mlađe učenike, i uvijek postoji opasnost da se upadne u šablonski način prikazivanja teme. No, učenici su uspjeli vrlo dobro prevladati ovaj problem te su svoju Domovinu prikazali kroz naše krajolike, kulturnu baštinu, hrvatske svece, motive Vukovara, branitelje i naše sportaše“, rekla je i zaključila da su kroz svoje radove učenici pokazali da poznaju povijest svoga naroda i da vole svoju domovinu.
Nakon predstavljanja Zbornika uslijedilo je svečano proglašenje najboljih literarnih i likovnih radova učenika, po tri nagrade u tri kategorije učenika – od prvog do četvrtog razreda osnovne škole, od petog do osmog razreda osnovne škole te u kategoriji srednje škole. Svi su nagrađeni likovni radovi projicirani na platnu, a literarni radovi naglas pročitani. Don Zvonimir Mijić je svim nagrađenim učenicima i njihovim mentorima svečano uručio po jedan primjerak Zbornika i prigodne darove. Također, svi učenici i njihovi mentori čiji su radovi uvršteni u Zbornik dobili su po jedan primjerak.
Prisutnima se obratila i predstojnica Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije dr. sc. Jadranka Garmaz, koja je čestitala svim nagrađenima te je zahvalila svima koji su sudjelovali u pripremi i izvedbi ovoga velikog projekta. Istaknula je kako Zbornik nije samo jedna od izdanih knjiga, već pokret prema dobru i inicijativa koja nas sve okuplja oko kršćanskih vrednota, temeljnih nosivih sastavnica društva, a to su obitelj i domovina.
„Ovaj, sad već šestogodišnji ciklus natječaja i izdavanja Zbornika nije mogao biti završen na ljepši način i ljepšom temom. Domovina je u srcu svih nas. Ona je teško izvojevana, krvlju stečena, stoljećima priželjkivana i napokon ostvarena. Domovina je naša zadaća, da ju čuvamo i gradimo. Nema boljeg načina nego međugeneracijski se založiti za izgradnju Domovine. Stoga i ovaj večerašnji skup, ova divna promocija predstavlja već sada jedan bolji svijet i ljepšu Domovinu“, istaknula je.
Na samom kraju predstojnica Garmaz zahvalila je dosadašnjem predstojniku don Josipu Perišu koji je, u protekle 23 godine koliko je bio na čelu Katehetskog ureda, pokrenuo mnoštvo stručnih inicijativa, projekata i aktivnosti u Katehetskom uredu. Uime svih vjeroučitelja Splitsko-makarske nadbiskupije prigodni dar don Josipu Perišu uručila je jedna od voditeljica Županijskih stručnih vijeća Ružica Maleš. Program promocije, koji je moderirala Helena Balajić, glazbeno je uveličala klapa Pasika iz Kostanja. Svečana promocija završila je razgledavanjem prigodne izložbe likovnih radova objavljenih u Zborniku.