Budi dio naše mreže
Izbornik

Središnje proslava sv. Ante za Cetinsku krajinu, zabiokovlje, vrgorsku krajinu

Turjaci

Turjaci, (IKA) – Glavna proslava sv. Ante za Cetinsku krajinu, održana je na njegov blagdan u nedjelju 13. lipnja u Turjacima, župi svetoga Ante nedaleko od Sinja, koja je počela nakon trodnevnice od 10. do 12. lipnja, kojom su se župljani duhovno pripravili za proslavu glavnog blagdana svoje župe. U župnoj crkvi-svetištu Sv. Ante u Turjacima, po toplom lipanjskom jutru, a tako je protekao i cijeli dan, prva blagdanska misa slavljena je u 7 ujutro, u 8 sati bila je pjevana misa, tradicionalno slavljena za župljane nedalekog Trilja, štovatelje sv. Ante, koji u velikom broju od starine hodočaste sv. Anti u Turjake, i uvijek na drugu jutarnju misu u 8 sati. Misu je predslavio i propovijedao triljski dekan i župnik don Stipe Ljubas. Glavna blagdanska koncelebrirana misa počela je u 10.30 sati ophodom iz župne crkve Svetoga Ante s kipom sveca, kojega su okićenog cvijećem, glavnom cestom nosili muževi i mladići. U ophodu su sudjelovali i članovi Udruge za očuvanje kulturne baštine Cetinskog kraja, koji su nakon mise priredili prigodan kulturno-umjetnički program. Povratkom u župnu crkvu, misu je predvodio i propovijedao fra Blaž Toplak, profesor na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju, u suslavlju s mjesnim župnikom fra Bernardinom Vučićem i fra Bernardom Dukićem rodom iz obližnjih Košuta. U prigodnoj propovijedi o sv. Anti, svecu svega svijeta, propovjednik je govorio o tom najomiljenijem pučkom svecu, kojemu se pripisuju mnoga čuda, te je on u katoličkom svijetu čašćen kao veliki čudotvorac. Istaknuo je da je on posebni Božji izabranik, po kojemu Gospodin čini mnoga čuda onima koji mu se zaufano utječu. Na posljednjoj blagdanskoj misi u 17 sati, koju je predvodio župnik fra Bernardin, blagoslovio je djecu i ljiljane, što je na Antunovo stari vjersko-pučki običaj u franjevačkim župama. Na proslavi Antunova u Turjacima, i ove je godine bilo je mnoštvo vjerničkog puka iz cijele Cetinske krajine, osobito zavjetnih svecu, od kojih su mnogi došli pješice i iz najudaljenijih župa Cetinskog dekanata.

Blagdan sv. Ante Padovanskoga, svečano je proslavljen i u Ugljanima, istoimenoj župi nedaleko od Trilja, gdje su u nedjelju 13. lipnja na svečev blagdan, slavljene tri mise. Prvu ranojutarnju misu predvodio je domaći župnik fra Mile Marović, u 10.30 sati je bila svečana koncelebrirana misa. Svečanost je počela velikim ophodom iz župne crkve s kipom sv. Ante, koji je, prošavši kroz mjesto, vratio se do župne crkve, gdje je nastavljeno koncelebrirano misno slavlje. S mnoštvom svijeta iz domaće kao i iz okolnih župa, ophod i misu je, uz domaćeg župnika fra Milu, predvodio fra Josip Grbavac, profesor na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju. Završna blagdanska misa bila je u 16 sati, pod kojom je bio blagoslov djece i ljiljana. U sve tri blagdanske misne sudjelovao je velik broj hodočasnika, štovatelja sv. Ante iz cijeloga ovoga kraja, također i mladići iz Cenacola, zajednice za liječenje ovisnika u Ugljanima.

Zabiokovska župa svetoga Ante Padovanskoga u Zadvarju, koja svog svetog nebeskog zaštitnika slavi već više od tri stotine godina, i ovogodišnji je blagdan proslavila svečano u nedjelju 13. lipnja. Antunovo je u Zadvarju od starine središnja proslava za sela i župe ovog dijela zabiokovlja i priobalja, pa na hodočašće k staroj crkvi Svetoga Ante na groblju, nekada župnoj, dolaze i mnogi štovatelji iz podbiokovlja te župa udaljenog priobalja. Svečanost je počela prvom misom u 9 sati ispred crkve na groblju koja je upravo u temeljitoj unutrašnjoj obnovi, a po toplom lipanjskom jutru, s mnoštvom vjernika koji su stalno pristizali, slavio ju je zadvarski župnik don Ivan Lendić. Premda je bila nedjelja, mnogi su okolni svećenici došli pomagati u sakramentu pokore, kojemu je pristupio velik broj vjernika. Oko tisuću petsto vjernika, štovatelja sv. Ante, okupilo se u svečanoj procesiji, koja je sa cvijećem urešenim kipom, koji su okitile vrijedne župljanke, pošla iz crkve u 10.30 sati, te išla oko groblja i po glavnoj cesti za Imotski, vrativši se natrag do crkve, cijelim putem praćena molitvama i pjesmom. Staro raspelo na čelu ophoda nosio je župljanin Frane Čizmić. Euharistijska žrtva slavljena je u hladu pod borovinom, a uz župnika don Ivana te više svećenika, predslavio je i propovijedao don Luka Vrljićak, profesor na Nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji u Splitu. Govoreći u propovijedi o sv. Ante, stavio je njegov sveti život vjernicima za uzor, pozvavši ih da i oni slijede njegov sveti primjer u poniznosti, jednostavnosti i ljubavi prema Bogu, te da se u svojim potrebama utječu u zagovor Božjim ugodnicima, među kojima je i sv. Anti, u katoličkom Božjem puku najomiljeniji svetac, zato je i dobio naziv svetac svega svijeta. Pod misom je podijeljeno nekoliko stotina pričesti, a k staroj crkvici Svetoga Ante iz 17. stoljeća, koja pamti Turke i Francuze i Austrijance koji su u prošlosti vladali ovim krajevima, hodočastilo se do kasnih večernjih sati. U znak zahvalnosti za primljene milosti po zagovoru sv. Ante, kao i za mnoge prošnje u nevoljama i potrebama, mnoge su žene na golim koljenima i po nekoliko puta zavjetno obišle oko kipa, pa i oko crkve, a na čast i za zagovor sveca svega svijeta, “plaćeno” je na stotine misa.