Budi dio naše mreže
Izbornik

Sv. Josip, zaštitnik očeva i Hrvatske, proslavljen u Trogiru

Trogir (IKA)

U župi sv. Jakova apostola na Čiovu u Trogiru, u crkvi Sv. Josipa u kojoj se nedjeljom održava misa za mlade, proslavljen je 19. ožujka blagdan sv. Josipa.

Svečano misno slavlje predvodio je fra Ivan Lelas, gvardijan samostana na otoku Krapnju ispred Brodarice, uz suslavlje župnika fra Matije Matoševića i pratnju župnog zbora kojim je ravnao maestro Vinko Buble te nazočnost mnoštva obožavatelja sv. Josipa sa širega trogirskog područja.

U propovijedi fra Ivan napomenuo je da je sv. Josip, uz Isusa i Mariju, neponovljiva osoba u povijesti našega spasenja. Onoga koga je Bog obećao kao našega Spasitelja, a proroci ga naviještali, Josip ga je na ruke primio pred ljudima i na svoje ime zapisao kao sina na ovoj zemlji. On ga je učio radu, prvim koracima i prvim riječima. Pred ljudima je Isus bio njegov, i za njega je on odgovarao. Kad je Isus počeo svoju misiju propovijedanja, ljudi su se čudili njegovoj mudrosti i čudesnoj sili kojom je čudesa činio, pa su se pitali: „Nije li to sin tesarov? Odakle mu ta mudrost?”

Otac nebeski, u toj nazaretskoj obitelji od tri člana, Josipa ne preskače. Bog njega stavlja na prvo mjesto, ispred Isusa i Marije. Po tome se najbolje vidi što je Josip značio u očima Božjim i koje povjerenje je Bog imao u Josipa. Život svetog Josipa opet je nešto posebno. On je nekoliko puta u svom životu počinjao život iz ničega. Kao stolar prihvatio se skrbiti i brinuti skupa s Blaženom Djevicom Marijom o Isusu. Sveti Josip zaručnik je Marijin i Isusov hranitelj. Odlukom Hrvatskog sabora 10. lipnja 1687. godine proglašen je zaštitnikom hrvatskog naroda i Domovine. On je zaštitnik očeva.

Josip je bio potomak iz Davidova kraljevskoga roda te je po njemu i Isus bio Davidov potomak. Sv. Josipa nazivaju i šutljivim svecem, jer evanđelja ne prenose niti jednu jedinu riječ koju je on izgovorio. Ali, to ne umanjuje njegovu ulogu koju mu je Bog povjerio u djelu spašavanja čovjeka i u odgoju njegova Sina.

Stoga se za sv. Josipa može reći da je upoznao vrijednost šutnje i da nije bio čovjek velikih riječi, nego čovjek djela i rada. Upravo zato Crkva slavi sv. Josipa Radnika, 1. svibnja. Poniznost je bila najveća vrlina svetog Josipa, ugledajmo se u njega da bismo i mi bili veliki, zaključio je gvardijan Lelas.

Prije blagoslova, župnik Matošević zahvalio je župnom zboru što je glazbom i pjevanjem izvrsno pratio misno slavlje, svima koji su uredili crkvu i okitili je cvijećem i onima koji su kip sv. Josipa u naručju s Isusom namjestili na pravo mjesto u crkvi kako bi mu se vjernici mogli pomoliti, te na kraju zahvalio gvardijanu Lelasu, rodom iz Vrlike, na poticajnim riječima.

Blagdanu je prethodila devetnica koju je predvodio župnik Matošević.

Ključne riječi:
josipovo trogir