Budi dio naše mreže
Izbornik

Sv. Nikola Tavelić proslavljen u Modranu

Modran (IKA)

Osamdesetak vjernika Župe sv. Marka Evanđelista na Plehanu u Bosanskoj Posavini sudjelovalo je u nedjelju 14. studenoga na svečanom misnom slavlju koje je u filijalnoj crkvi te župe posvećenoj sv. Nikoli Taveliću u Modranu predvodio plehanski gvardijan fra Anto Tomas.

Ocrtavajući život i djelo sv. Nikole Tavelića, prvoga kanoniziranog hrvatskog sveca, fra Anto je svojim župljanima pojasnio kako poput toga velikog mučenika svjedočiti svoju vjeru u konkretnom životu. 

„Ovo je zapovjedni dan ovoga dijela naše župe. Kad šetate svojim sokacima molite se sv. Nikoli Taveliću kako biste  više saznali o njegovu životu. Pred ovim postajama koje smo obnovili očitovale su se tisuće molitava vaših djedova i baka. Ako su Isusa osuđivali i nas će, zato nemojmo vikati niti urlikati što se to događalo našem Spasitelju i što se nama događa. Netko mora u tvojoj obitelji nositi križ. Do uskrsnuća se dolazi noseći svoj križ do kraja, ne pravdajući se, ne mrmljajući… Kao kršćani ne smijemo ostati na prvoj postaji, nego hrabro boreći se nositi svoj križ. Nije se bojao to učiniti današnji svečar sv. Nikola Tavelić. Vi u svojoj krvi genima nosite ljepotu Isusa Krista. Toliko smo toga ovdje proživjeli. Zato, ne bojmo se uzeti križ, napose vi koji ste vezani za sv. Nikolu Tavelića. Tko nas to može rastaviti od ljubavi Kristove? Mi hoćemo biti pobjednici u svome životu, a to možemo samo noseći svoj križ do kraja. Po primjeru sv. Nikole Tavelića mnogi su naši franjevci, a i naši preci  čuvali vjeru u Isusa Krista i hrabro o njoj govorili. I mi smo na to pozvani“, rekao je uz ostalo fra Anto.

Na kraju je zaželio da ta filijalna crkva bude mjesto pobožnosti i molitve, mjesto gdje će dobivati snagu Isusa Krista po zagovoru sv. Nikole Tavelića. „Onoliko koliko mi budemo Božji toliko će mira biti na ovome prostoru. To je sv. Nikola Tavelić svjedočio usred Jeruzalema. Imamo li mi za to snage?“, pozvao je fra Anto.

Prije mise vjernici su molili krunicu i litanije sv. Nikole Tavelića. U tom porušenom i opustošenom kraju Bosanske Posavine, kako za povratnike tako i za Posavljake koji su 1992. morali u izbjeglištvo te i sada žive diljem Europe, svaki je i najmanji događaj za njih važan. Posebno se svake godine raduje patronu svoje crkve, koju su oni ponovno sagradili te izvana i iznutra uredili. Pokazali su to i ove godine kako molitvom na misi tako i poslije mise pjesmom i druženjem pred svojom ljepoticom – filijalnom crkvom Sv. Nikole Tavelića. Da čuvaju tradiciju svoga kraja za tu prigodu neki su odjenuli i narodnu nošnju svoga kraja.