Budi dio naše mreže
Izbornik

SV. STOćIJA U SVEMIRU

Moskva (IKA )

Moskva, 28. 7. 1995. (IKA) - S ruske svemirske postaje, satelita "Mir", od utorka, 25. srpnja odačilje se poruka za mir u cijelom svijetu. Austronauti Anatolij Solovjov i Nikolaj Budarin donjeli su letjelicom Progress M-28 u tu svemirsku stanicu dvije i

Moskva, 28. 7. 1995. (IKA) – S ruske svemirske postaje, satelita “Mir”, od utorka, 25. srpnja odačilje se poruka za mir u cijelom svijetu. Austronauti Anatolij Solovjov i Nikolaj Budarin donjeli su letjelicom Progress M-28 u tu svemirsku stanicu dvije ikone, svete slike, koje su blagoslovili papa Ivan Pavao II. i moskovski patrijarh Aleksij II. Obje ikone prikazuju sv. Anastaziju, jedna prema katoli~koj a druga prema pravoslavnoj tradiciji. Patrijar Aleksij je pri blagoslovu ikone istaknuo da je mu~enica Anastazija pogubljena po~etkom 4. stoljeđa (oko 304. pod carem Dioklecijanom), a sveticom je proglačena prije crkvenoga raskola koji je podijelio Crkvu na katoli~ku i pravoslavnu, te je zato znak zajedni~koga korijena krčđanskoga Istoka i Zapada. Lik sv. Anastazije u oba izdanja treba poticati krčđane na ponovno traženje jedinstva. Posebno zna~enje sv. Anastazija ima i zato čto je mu~eni~ku smrt podnijela u Srijemu, na podru~ju susretanja isto~nog i zapadnog krčđanstva. Stoga njezini likovi poti~u nadu u mir za sve narode, a na svemirskoj đe postaji ostati do sije~nja g. 1996.
U hrvatskim se krajevima sv. Anastazija čtuje pod imenom sv. Stočija. Njoj je posveđena zadarska katedrala u kojoj po~ivaju ostaci njezina tijela (relikvije ili svete mođi). Te su svete mođi u doba seobe naroda iz Mitrovice bile prenesene u Carigrad, a odande u srednjem vijeku u Zadar. Prije sadačnjega rata na načim podru~jima zadarski nadbiskup Marijan Oblak je sve~ano vratio dio tih svetih mođi u njezinu rodnu Srijemsku Mitrovicu gdje se čtuju u tamočnjoj katoli~koj katedrali.