Budi dio naše mreže
Izbornik

SVEČANA MISA 700. OBLJETNICE UTEMELJENJA STONSKO-KORČULANSKE BISKUPIJE I BRATOVŠTINE SVIH SVETIH

Korčula

Biskup Puljić: Ova velika obljetnica prigoda je za sve nas prisjetiti se svojih vjerskih i narodnih korijena, posvijestiti svoja zaduženja i svoje poslanje.

Korčula, 29. 7. 2001. – “Sinoć smo čuli u povijesnom recitalu riječi: #!U ime Kristovo, tekuće godine od njegovog rođenja 1300-te, mjeseca lipnja, ja Ivan Kružić obvezujem se da ću se osobno pobrinuti kod Vrhovnog svećenika da se Stonska stolica prenese u Korčulu#!. A godinu dana kasnije, u listopadu 1301. godine, isti biskup Kružić ustanovljuje bratovštinu Svih Svetih. To su dva važna povijesna događaja kojih se danas spominjemo”, rekao je na početku propovijedi dubrovački biskup dr. Želimir Puljić, koji je u suslavlju s nadbiskupom splitsko-makarskim i metropolitom Marinom Barišićem, riječkim nadbiskupom Ivanom Devčićem, varaždinskim biskupom Markom Culejem, hvarskim Slobodanom Štambukom, kotorskim Ilijom Janjićem, splitsko-makarskim nadbiskupom u miru Antom Jurićem, generalnim vikarom Vojnog ordinarijata Josipom Šantićem i brojnim svećenicima i redovnicima danas, na blagdan sv. Todora, u Korčuli slavio 700. obljetnicu utemeljenja stonsko-korčulanske biskupije i bratovštine Svih Svetih.
“O njima smo imali prilike ovih dana, posebno na znanstvenom skupu čuti dosta podataka koji nas vraćaju našoj bogatoj prošlosti i pokazuju kako su duboki korijeni naše vjere i narodnog identiteta na ovom otoku”, rekao je biskup Puljić i istaknuo “Mi smo generacija koja je imala sreću doživjeti ostvarenje vjekovnog sna slobode i nezavisnosti Hrvatske države. Nas je vjernike iznenadilo, ali i iskreno obradovalo ponovno otkriće povijesne veze između religije i tradicije. Dugo godina, naime, slušali smo i učili iz školskih udžbenika ideološke opise povijesti. A kad su ideologije počele stvarati znanost i tehniku, društvo i kulturu bez Boga, bez transcedencije, započela je prava kriza čovjeka i čovječanstva. Nije li nedavna agresija na Hrvatsku i rat u Bosni i Hercegovini bio vrhunac takve ideološke krize i zastranjenja”.
Obraćajući se stanovnicima Korčule poručio je “Budite ponosni na svoje kršćanske korijene i ne bojte se Krista i njegove spasenjske poruke ljubavi i mira. Otvarajte mu sve više vrata svoga srca, svojih obitelji i svojih institucija. U mukotrpnom nastojanju izgradnje boljeg i pravednijeg društva, Isusova riječ neće vam smetati. Dapače, bit će garancija da kuću #!slobodne i neovisne države Hrvatske#! koju vam valja nastaviti zidati na početku novog stoljeća, gradite na čvrstim i sigurnim temeljima”. Ohrabrio je vjernike da se ne boje unatoč okolnostima opće globalizacije koje nisu ni malo lake. Osobito je djelatnicima i promicateljima kulturnog života poručio da nastave stvarati u slobodi, a Crkva im ustupa prostore djelovanja i širom otvara svoja vrata.
Živimo u svijetu u kojem logika “vladanja”, “gospodarenja” i različitih manipulacija truje međuljudske odnose. Kršćani stoga osjećaju potrebu svjedočiti drugačiji način “ophođenja i služenja drugima” (diakonia). Pred iskustvom zla i besmisla, koje vodi fatalizmu i beznađu, oni se osjećaju pozvanima biti nositeljima nade i protivnicima besmisla, jer, nema kršćanstva bez služenja, a ni evangelizacije bez diakonije, istaknuo je biskup, dodavši kako je ova velika obljetnica prigoda za sve nas prisjetiti se svojih vjerskih i narodnih korijena, posvjestiti svoja zaduženja i svoje poslanje.
Bratovštini Sviju Svetih poručio je kako im je to i posebna prigoda da zahvale Bogu za dar nasljedstva koje su primili i čuvali 7 stoljeća, i poručio im da ustraju “vršiti dobra djela, milodarima hraniti siromahe, te molitvama i pjesmama sudjelovati u pobožnostima čitavoga puka”, kako je o njihovim predšasnicima, davne 1456. godine, zapisao vizitator biskup Luka Leonni.
nazočnim predstavnicima vlasti biskup Puljić je kazao kako su duboki vjerski povijesni korijeni, kao i dobri stoljetni odnosi svjetovne i duhovne vlasti obilježje hrvatske prošlosti. Uz male povijesne iznimke antiklerikalnog duha u dvadesetom stoljeću, koje su prouzročile tri opake ideologije nacizma, fašizma i komunizma, hrvatska je prošlost obilježena duhom uvažavanje, tolerancije i visokog stupnja suradnje narodnih predstavnika i duhovnih predvodnika. Stoga je ova velika obljetnica dobra prigoda i za nositelje građanske vlasti koji imaju moć pojedincima i skupinama jamčiti sigurnost, mir, pravdu i poštovanje, neka svojim predanim služenjem odgajaju srca ljudi za mirotvorne zadatke i osjećaje.
Roditeljima je poručio kako je to prigoda da prva životna stanica društva koja je u službi izgradnje kraljevstva Božjeg i poslanja Crkve, jedno srce i jedna duša. Mladima je kazao da se ohrabre i krenu, jer predstavljaju silni potencijal u današnjem svijetu. na kraju je izrazio nadu da će graditelji suvremene Hrvatske pred izazovom tehnike i automatike znati prepoznati i uvažiti duhovnu dimenziju čovjeka, otkriti važnost i ljepotu Crkve Kristove, te u duhu starog Benediktovog pravila “ora et labora” uspješno povezati rad i molitvu kao sastavni dio ovozemnog hoda i života.
Veliki broj vjernika toga kraja i onih koji odmor provode na Korčuli sudjelovali su u euharistijskom slavlju, a bili su nazočni i predstavnici javnoga i kulturnog života kao i nositelji vlasti. (i07405sd/aa)