Budi dio naše mreže
Izbornik

Sveta Stolica i Sultanat Oman uspostavljaju pune diplomatske odnose

New York (IKA)

Sporazum koji je sklopljen u četvrtak 23. veljače 2023. predviđa apostolsku nuncijaturu pri Sultanatu Oman i veleposlanstvo pri Svetoj Stolici, izvještava Vatican News.

Sveta Stolica i Sultanat Oman uspostavili su pune diplomatske odnose. Kako objašnjava bilješka koju je objavio Tiskovni ured Svete Stolice, ta su dva subjekta međunarodnog prava „u želji da promiču međusobno razumijevanje i dalje ojačaju prijateljstvo i suradnju između Svete Stolice i Omana, uvjereni da uspostava diplomatskih odnosa služi zajedničkim interesima Svete Stolice i Omana, vođeni načelima suverene jednakosti, neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti i nemiješanja, odlučili na temelju Bečke konvencije o diplomatskim odnosima od 18. travnja 1961. uspostaviti pune diplomatske odnose na razini Apostolske nuncijature u Sultanatu Oman i Veleposlanstva pri Svetoj Stolici”.

Svečanost potpisivanja održana je u New Yorku, u sjedištu Stalne misije Sultanata pri UN-u. Predstavnik Svete Stolice bio je stalni promatrač pri UN-u nadbiskup Gabriele Caccia, a Omana veleposlanik Mohammed Al Hassan.

S Omanom, broj država koje održavaju diplomatske odnose sa Svetom Stolicom penje se na 184. U bilješci stoji da je ta odluka također potaknuta nadom da „uspostavom potpunih diplomatskih odnosa sa Svetom Stolicom, Katolička Crkva u Omanu, preko svećenika i redovnika, može nastaviti doprinositi društvenoj dobrobiti Sultanata”.

Sultanat Oman nalazi se na jugoistočnom dijelu Arapskog poluotoka, graniči s Ujedinjenim Arapskim Emiratima na sjeverozapadu, Saudijskom Arabijom na zapadu i Jemenom na jugozapadu, a zemlja također izlazi na Omanski zaljev i Arapsko more. Administrativno, Oman je podijeljen na 11 upravnih jedinica (Muḥāfaẓa), koji su pak podijeljeni na 61 provinciju (Wlaya). Glavni grad je Muscat.

Na institucionalnoj razini, Oman se predstavlja kao monarhija, sa sultanskim sustavom, na čijem je čelu od 11. siječnja 2020. sultan Haitham bin Ṭāriq bin Taimūr Āl Saʿīd. U zemlji postoji dvodomni sustav koji uključuje dom kojeg bira narod (Savjetodavno vijeće Majlis Al-Shura), sastavljen od predstavnika izabranih na mandat od četiri godine, te Državno vijeće Majlis Al-Dawla sastavljeno od članova koje imenuje državni poglavar.

Omanski temeljni zakon proglašava islam državnom religijom, a šerijat glavnim izvorom nacionalnog zakonodavstva, no u njemu se također potvrđuje sloboda vjeroispovijesti, zajedno sa zabranom diskriminacije na konfesionalnoj osnovi. Što se tiče mjesne Crkve, teritorij Omana dio je Apostolskog vikarijata Južne Arabije, sa sjedištem u Abu Dhabiju, koji je povjeren pastoralnoj skrbi biskupa Paola Martinellija, OFM. U zemlji postoje četiri župe u kojima služi 12 svećenika, piše Vatican News.