Istina je prava novost.

Sveti Otac primio članove inicijative „Otvorene bolnice“

Primivši u subotu 3. rujna u audijenciju članove inicijative „Otvorene bolnice“ koja djeluje u Siriji, papa Franjo pozvao je na brigu za one koji pate i na promicanje multietničkog i međureligijskog suživota, izvijestio je Vatican News.

Inicijativu „Otvorene bolnice“ podupiru tri katoličke zdravstvene ustanove, četiri klinike te razne institucije, a pod pokroviteljstvom je Dikasterija za cjeloviti ljudski razvoj.

Sirijsko stanovništvo već 12 godina proživljava patnju zbog krvavog sukoba koji je izazvao brojne mrtve i ranjene, kao i uništenje čitavih četvrti i sela te infrastruktura – uključujući bolnice, prisjetio se papa Franjo u obraćanju članovima inicijative, koji su došli u pratnji dugogodišnjeg apostolskog nuncija u Siriji, kardinala Marija Zenarija.

Crkva – poljska bolnica za patnike

Jedna je to od najozbiljnijih kriza u svijetu glede razaranja, rastućih humanitarnih potreba, društveno-ekonomskog kolapsa, siromaštva i gladi na vrlo ozbiljnim razinama, po mišljenju međunarodnih promatrača.

Gotovo je 14 milijuna interno raseljenih osoba i izbjeglica – više od polovice sirijskog stanovništva prije sukoba, istaknuo je Sveti Otac, koji je prepričao kako je na dar dobio rad umjetnika Massimiliana Ungarellija koji je, nadahnut fotografijom, portretirao iscrpljenog sirijskog oca koji nosi svoje dijete na ramenima. Slika je Papu podsjetila na svetog Josipa, prisiljenog pobjeći u Egipat, te ju je poklonio članovima inicijative na kraju audijencije, jer kako je rekao, slika podsjeća na svakodnevni bijeg u Egipat, na „ovaj narod koji toliko pati“.

„Suočena s tom golemom patnjom, Crkva je pozvana biti ‘poljska bolnica’, liječiti duhovne i tjelesne rane“, rekao je Sveti Otac.

Isusov poziv na ozdravljenje bolesnika i liječenje bolesnika

Isus je taj koji je prvi izveo različita ozdravljenja, koji je poticao svoje apostole da liječe i da se brinu za bolesne, podsjetio je Papa, dodajući da je više puta, osobito na Veliki četvrtak, pozvao svećenike da dodiruju rane, grijehe, tjeskobe naroda, kao i vjernike da dotaknu Isusove rane, a to su mnogi problemi, poteškoće, progonstva, bolesti ljudi koji trpe i ratovi. Papa je istaknuo predanost „Otvorenih bolnica“, inicijative koja, zajedno s drugima koje promiču Crkve u Siriji, „cvjeta iz kreativnosti ljubavi“.

Crkva, dom otvorenih vrata i mjesto bratstva

Biti „otvoren siromašnim bolesnicima, bez razlikovanja etničke i vjerske pripadnosti“, karakterizira Crkvu „koja želi biti dom otvorenih vrata i mjesto ljudskog bratstva”, naglasio je Papa.

„U našim ustanovama socijalne skrbi i karitativnim ustanovama, ljudi, osobito siromašni, moraju se osjećati ‘kao kod kuće’ i iskusiti ozračje dostojanstvenog prihvata“, rekao je Sveti Otac.

Cilj je „iscijeliti tijela i popraviti društveno tkivo“, „promicati taj mozaik uzornog suživota između različitih etničko-vjerskih skupina karakterističnih za Siriju“, dodao je Papa.

Milosrdni Samarijanci

Papa Franjo se osvrnuo i na ikonu Isusa, Milosrdnog Samarijanca – koju su mu poklonili članovi „Otvorene bolnice“ – kako bi opisao današnju Siriju. Napadnuta, opljačkana i napuštena, ali nisu ju zaboravili Krist i pojedinci, udruge, institucije i toliko milosrdnih Samarijanaca, na stotine njih koji su izgubili živote pomažući drugima.

Istaknuo je ono što je zapisano u enciklici „Fratelli tutti“: društvena i politička inercija čine da mnoga mjesta postanu puste ulice, „gdje unutarnji i međunarodni sporovi i otimanje prilika ostavljaju mnoge marginalizirane u zemlji na rubu ceste“. U enciklici je Papa pozvao na razmišljanje o tome kako svatko ima odgovornost za ranjenike, pripadnike vlastitog naroda i ljude na svijetu.

Male kapi vode u pustinji

Pred tolikim i ozbiljnim potrebama osjećamo granice naših mogućnosti, kao što su to osjećali Isusovi učenici pred mnoštvom koje treba nahraniti ili pak kao „kap vode u pustinji“. No, potrebno je s nadom gledati na ono malo što svatko može učiniti, ohrabrio je Sveti Otac.

„Čak je i kamenita sirijska pustinja, nakon prvih proljetnih kiša, prekrivena zelenim pokrivačem. Mnogo malih kapi, mnogo vlati trave!“, poručio je Papa.