Budi dio naše mreže
Izbornik

Švicarci u nedjelju na referendumu o pobačaju

Bern

Na referendumu će biti ponuđena dva pitanja, jedno koje dopušta pobačaj do dvanaest tjedana, uz neke uvjete, i drugo koje ga potpuno zabranjuje, osim u slučaju smrtne opasnosti za majku.

Bern, (IKA) – Švicarci će se u nedjelju na referendumu izjasniti o promjeni zakona o pobačaju. Oko 4,8 milijuna Švicaraca koji imaju pravo glasa imat će prigodu izjasniti se o dva pitanja: vlada i parlamentarna većina se zalažu za to da “prekid trudnoće” do dvanaest tjedana ne bude kažnjiv; a za naredne tjedne trebalo bi vrijediti “produljeno reguliranje indikacija”. Pretpostavke za nekažnjavanje pobačaja su razgovor u savjetovalištu s liječnikom te izjava žene da se nalazi u stanju nužde.
Drugo pitanje, koje je suprotno tome i bit će također referendumsko, traži “Inicijativa za majku i dijete” zahtijevajući posvemašnju zabranu pobačaja osim u slučaju smrtne opasnosti za majku. Silovanje se ne uzima u obzir kao opravdanje za izvršenje pobačaja, a za taj je koncept spomenuta Inicijativa prikupila i 110 000 potpisa potpore.
Prema nekim istraživanjima javnoga mnijenja, nakon što je 1977, zatim 1978. i 1985. došlo do ublažavanja zakona o pobačaju, sada se čak 63 posto glasača izražava u prilog slobodnog izvršenja pobačaja do dvanaest tjedana dok je 24 posto protiv toga a 13 posto njih još je neodlučno. Prema još uvijek važećem zakonu pobačaj je dopušten samo u slučaju tzv. medicinskih indikacija, no pojedini kantoni to pravilo različito primjenjuju što je, na neki način, pospješilo unutaršvicarski “pobačajni turizam”. Prema procjenama u Švicarskoj se godišnje izvrši od 12 do 13 tisuća pobačaja.
Katolički biskupi niti jednim od ponuđenih pitanja nisu zadovoljni, premda pobačaj strogo odbacuju. Predsjednik BK biskup u Churu Amedee Grab rekao je ta se time prenaglašava samoodređenje trudne žene a da se zaboravlja na prava djeteta te odgovornost liječnika i medicinskoga osoblja. Zbog toga bi bilo nužno donijeti zakone koji bi išli u prilog pogođenim ženama i zaštiti obitelji. Biskupi su za takvo stajalište dobili i podršku stotinjak uglednika svoje zemlje, među kojima je i predsjednik države Antoine Cottier. Biskupi su se distancirali i od “Inicijative za majku i dijete”, čije temeljno stajalište oni, doduše, podupiru, ali s obzirom na jaku dvojbu o društvenoj provedivosti tako rigidne zabrane biskupi vjernike nisu pozvali na obvezu savjesti.