Istina je prava novost.

Trinaesti utorak sv. Antunu na Svetom Duhu

Na trinaesti utorak sv. Antunu 8. lipnja misno slavlje u crkvi Sv. Antuna Padovanskog na zagrebačkom Svetom Duhu predvodio je župnik Župe sv. Petra u Zadru fra Žarko Relota, a koncelebrirali su fratri iz svetoduškog samostana.

„Postoje osobe koje se nikada ne zaboravljaju, među koje spada upravo sv. Antun Padovanski, ‘svetac svega svijeta’“, rekao je fra Žarko, istaknuvši da se rijetko može pronaći nekoga tko je u povijesti Crkve ostavio tako dubokog traga kao on. „Teško je naći nekoga tko u svojoj osobnosti objedinjuje apsolutno sve ono što Bog traži od osobe koja je odlučila nasljedovati njega. Teško je naći u povijesti spasenja, pa i među svecima, osobu koja je ostavila toliko dubokog traga u javnosti kao što je ostavio sv. Antun. Zato je on toliko ljubljen, štovan, prisutan među nama jer osjećamo da u toj osobi imamo sve ono što nama kao ljudima treba“, istaknuo je fra Žarko.

No, vjernike je uputio da sv. Ante jest svetac blagoga pogleda, mekog srca, ali je i svetac vrlo oštrih riječi. „Rijetko je naći sveca u povijesti Crkve koji je bio toliko izravan u ukazivanju na negativnosti crkvene i društvene stvarnosti. Nije se sv. Antun nikada libio reći ono što je trebalo, osobito ako su bila ugrožena ljudska prava, obiteljski život, ukoliko je žena bila zanemarena u svojoj ženstvenosti i ponižena u svome majčinstvu. Ukoliko je bilo tko bio u bilo kojem pogledu zapostavljen sv. Antun je ukazivao na takve stvarnosti. Nije on to činio blago, nego oštrim, principijelnim, konkretnim rječnikom bez dvosmislenosti“, pojasnio je fra Žarko.

Istaknuo je i da je rijetko koji svetac u povijesti spasenja tako izravno propovijedao kao sv. Ante, ali on nije kritizirao nego je upućivao na određene pogreške, nije moralizirao nego je htio reći ljudima što čine pogrešno. Njegov rječnik bio je otvoren, konkretan, izravan. Nije bio nikakav diplomat. S druge strane, rijetko je koji svetac u sebi objedinio takvu učenost i takvu jednostavnost. S jedne strane on je crkveni naučitelj, a s druge strane je njegova neizmjerna poniznost i franjevačka jednostavnost. Nikada se nije stavljao u prvi plan, nikada mu nije bilo stalo da netko priča o njemu kao o velikom propovjedniku, nikad se nije isticao kao nekakva evanđeoska veličina, nikada nikome nije htio reći da se ugleda u njega i da vidi kako se treba živjeti. Naprotiv, jednostavna, franjevačka poniznost resila je njegov život i isključivo ukazivanje na život Isusa Krista dovelo ga je do toga da ga i danas nakon gotovo osam stoljeća od njegovog rođenja častimo. Tu leži veličina ove malenosti. I to je ljepota ovoga sveca, rekao je fra Žarko. Istaknuo je da je sv. Antun htio proslaviti se kod Boga, a ne kod ljudi, htio je učiniti sve za Boga preko ljudi. Htio je velikima reći da vode računa o malima. Htio je onima koji su na položaju reći da ne zanemare maloga čovjeka. Fra Žarko je naveo i jedinstveni primjer u povijesti kada je sv. Antun gradskim vlastima rekao da otpuste dugove ljudima koji ih ne mogu vraćati.

Fra Žarko je istaknuo da primjer ovog velikog naučitelja Crkve treba biti putokaz i u današnje vrijeme jer je sv. Antun znao biti toliko ponizan da ga nitko nije primijetio i znao je biti toliko učen da su svi otvorili uši za ono što će reći. „Biti toliko skroman da te nitko ne primjećuje, a tvoja riječ da bude toliko važna da do nje svi drže. To se objedinilo u sv. Antunu. I to je božanska veličina preko koje je Bog htio prodrijeti u naše živote. Volio bih da i mi nešto od toga usvojimo, jer uzaludno bi bilo dolaziti ovdje, a da ništa od toga ne usvojimo“, zaključio je fra Žarko Relota.

Misno slavlje moglo se pratiti u programu Hrvatskoga katoličkog radija i na facebook stranici HKR-a.