Budi dio naše mreže
Izbornik

U Bartolovcima proslavljen spomendan sv. Ivana Pavla II.

Bartolovci (IKA)

Spomendan sv. Ivana Pavla II. proslavljen je u petak, 22. listopada u filijajnoj crkvi u Bartolovcima kod Slavonskog Broda, jedinoj crkvi u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji posvećenoj ovom svetom papi naših dana.

Svečano misno slavlje uz domaćeg župnika vlč. Peru Stanića predvodio je dr. Stjepan Radić, rektor Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu. Misno slavlje počelo je pjesmom tako dragom sv. Ivanu Pavlu II. „Krist na žalu“.

Aktualizirajući misna čitanja ovoga blagdana dr. Radić posvijestio je kako i mi u ovim vremenima pandemije i raznih egzistencijalnih strahova, poput sv. Pavla propitujemo sebe što nam je ispravno činiti. „Pozvani smo prepoznati unutarnji zakon koji je zapisan u našoj osobnosti, koji je glas Božji u nama – našu savjest. Svaki čovjek naime, htio priznati ili ne, prepoznaje taj unutarnji zakon u sebi i poanta je samo koliko će dati da on dođe do izražaja. Ako u njemu ustrajemo i u njemu se vježbamo, mnogo ćemo postići u svakodnevnom životu i biti ćemo uistinu sretni i zadovoljni ljudi… Pozvani smo na mudrost, razboritost, sagledavanje koje će nam pomoći u stvaranju uvjerenja, a onda će biti puno lakše nešto činiti, nego li u onim slučajevima kada za to tražimo neki razlog“, pojasnio je dr. Radić.

Promišljajući o velikom papi Ivanu Pavlu II. ustvrdio je da je taj veliki papa naših dana učinio mnogo ne samo za Crkvu nego i za cijeli svijet.

„Proputovao je 130 država svijeta, napisao ogroman broj tekstova, enciklika, apostolskih pisama, nagovora, propovijedi, prvi papa koji je ušao u džamiju i sinagogu; zalagao se za kulturu života; proglasio je 1338 blaženika i 482 sveca; 2011 (Benedikt XVI. ga je proglasio blaženim), samo tri godine kasnije, 2014. papa Franjo svetim. Bio je uistinu karizmatska osobnost koja je utjecala na procese 20. stoljeća i urušavanje totalitarnih sustava, poput komunizma. On je od početka išao onim putem koji je štitio čovjeka i život. Sv. Ivan Pavao II. se očitovao u zaštiti života u njegovoj cjelovitosti i potpunosti. U tom smislu on je ostao nadaleko poznat s izričajem ‘kultura života’ nasuprot ‘kulturi smrti’. Kultura života označava potpunu zaštitu života od njegovog početka do prirodne smrti. Zaštita života i dostojanstva čovjeka u svim aspektima koji on dotiče. Sv. Ivan Pavao II. štitio je život po svojem djelovanju, nastupima, enciklikama, nagovorima i propovijedima. Među mnogim aspektima njegovog života i misli, on se zalagao za ispravan odnos vjere i razuma. Vjera nije protu-smislena i protu-logična već u najdubljoj osnovi sadrži bitno nešto bitno razumsko i bitno smisleno. Isto je i s druge strane: razum potrebuje vjeru da bi bio ljudski i životni inače skreće u potpuno hladnoću i bezosjećajnost kakva se često pokazuje kod onih koji ističu samo razumski aspekt poput inteligencije i snalaženja n uštrb drugih“, rekao je uz ostalo rektor Radić o Ivanu Pavlu II. Vjernike je pozvao da im ovaj veliki sveti papa bude izazov i nadahnuće u životu. Na kraju mise župnik Stanić predvodio je kratko klanjanje pred Presveti Oltarskim Sakramentom.