Istina je prava novost.

U đakovačkoj katedrali održana smotra crkvenih zborova

Smotra crkvenih zborova održana je u subotu 19. listopada u đakovačkoj katedrali, izvijestio je Tiskovni ured Đakovačko-osječke nadbiskupije.

Ured za crkvenu glazbu Đakovačko-osječke nadbiskupije pozvao je župne crkvene zborove i pjevačke skupine na smotru koja je upriličena u dva termina. Prvi termin smotre bio je 5. listopada u Župi sv. Martina biskupa u Bošnjacima i tamo je sudjelovalo 10 zborova.

Na smotri u Đakovu sudjelovali su zborovi iz župa: Krista Kralja Brodski Varoš, Sv. Antuna Padovanskoga Podvinje – filijala Bukovlje, Rođenja BDM Višnjevac, Sv. Mateja Štitar, Bezgrešnog Srca Marijina Vinkovci, Svete Obitelji Osijek, Bezgrešnog Srca Marijina Slavonski Brod, Sv. Leopolda Bogdana Mandića Osijek, Duha Svetog Nuštar, Sv. Josipa Vuka – filijala Široko Polje, Gospe Brze Pomoći Slavonski Brod, Rođenja sv. Ivana Krstitelja Ivankovo, Sv. Euzebija i Poliona Vinkovci, Sv. Mateja Garčin, Preobraženja Gospodinova Piškorevci, Gospe Snježne Selci Đakovački, Svete Obitelji Slavonski Brod, Mučeništva sv. Ivana Krstitelja Osijek i Sv. Martina Strizivojna, ukupno 20 zborova.

Više od 400 pjevača sudjelovalo je na misnom slavlju koje je predvodio kancelar Nadbiskupskog ordinarijata mr. Dario Hrga. Misu su suslavili župnik u Vuki Ivan Marković, župnik u Nuštru Krešimir Jukić, župnik u Brodsko Varošu Božidar Nađ, župnik u Višnjevcu Dejan Bubalo, župni vikar u Valpovu Antonijo Pekić i župnik u Vinkovcima fra Matija Antun Mandić, OFM Conv.

Impresivnim zborom s više od 400 pjevača ravnao je maestro Ivan Andrić, a za orguljama je bio maestro Vinko Sitarić. Zborovi su se za sudjelovanje pripremili iz pjesmarice „Pjevajte Gospodu pjesmu novu“, a pjevana je „Misa u čast blaženom Leopoldu Mandiću“ skladatelja o. Zvonka M. Pšaga.

U uvodu u misno slavlje predvoditelj Hrga je rekao: „Lijepo je vidjeti vas 20 zborova sabranih u ovom Božjem hramu koji ste se odazvali pozivu na ovu smotru crkvenih zborova i pjevačkih skupina naše Nadbiskupije. Svojom prisutnošću ispunili ste ovu katedralu koja kao rijetko kada ima privilegij da se u njoj kroz pjesmu združi više od 400 glasova, a svi s jednim ciljem – pjesmom slaviti i hvaliti Boga. Zato vam na samom početku zahvaljujem na vašem dolasku i svakoj žrtvi koja je bila potrebna da biste bili danas ovdje na ovoj smotri.“

U homiliji kancelar Hrga govorio je o glazbi koja obilježava čovjekov život od trenutka rođenja do trenutka smrti. Na tome tragu istaknuo je kako je „glazba, shvaćena u najužemu smislu riječi, postala dijelom svakodnevice svakoga od nas: prati nas u sredstvima javnoga prijevoza, potkrjepljuje naše strpljenje u čekaonicama, razbuđuje želje u trgovačkim centrima, stvara ugodu u trenutcima zajedništva, a mnogi se od nje ne odvajaju ni za vrijeme rada ni za vrijeme odmora. Možemo reći kako glazba obilježava naš život od trenutka rođenja do trenutka smrti. Zašto je to tako? Pa zato jer je čovjek u sebi zvukolik, glasolik i ritmolik. Neki će danas reći kako nemaju sluha za pjevanje. Istina, neki slabije čuju, ali uz ove tri odrednice koje sam maloprije spomenuo (zvukolikost, glasolikost i ritmolikost) čovjek jednostavno mora imati sluha. Onaj za koga se kaže da nema sluha za pjevanje,  taj zapravo nema interesa ni volje to troje ujediniti u jedan unutarciklički glazbeni proces.”

Govoreći o prožetosti liturgije i glazbe kazao je kako „onaj izričaj koji je prepoznatljiv u liturgiji je čovjekova molitva Svetom. Izričaj je to koji čovjeka mijenja, koji čovjeka preobražava i uzdiže u jedne više sfere. Pjesma je jedan od najstarijih bogoštovnih čina, radosni poklik udivljenja pred Božjom objavom i pred njegovim spasenjskim djelima. Zato svaki put kada pjevamo psalme, popjevke i druge pjesme u liturgiji, kada svoj glas usmjeravamo k Svetom, naša osoba postaje svetom. Mi postajemo sveti. Jednostavno, pjesma Bogu nas preobražava. Kroz pjesmu svaka riječ, svaki ton odjekuje u našem biću kao eho Božje ljubavi upućene nama. Ona nije tek tupi govor nego izraz našeg nutarnjeg vjerničkog življenja. Zato je liturgija bez glazbe i pjevanja danas gotovo i nezamisliva jer je glazba jezik kojim se liturgija izražava, no uvijek treba imati na umu da glazba ne čini liturgiju svečanom, nego se svečana liturgija tako izriče kroz glazbu i pjevanje.“

Potaknuo je pjevače da rado idu na pjevačke probe jer su i one susret s Gospodinom. „Osim što pjevamo Bogu, kroz pjesmu častimo i njegovu majku Blaženu Djevicu Mariju kao i druge svetce. Tako naša pjesma postaje zagovorna molitva koja se pretače iz našeg srca, preko glasa sve dok ne isčezne u jeci prostora i vremena”, istaknuo je vlč. Hrga.

Homiliju je zaključio riječima: „Sv. Cecilija, zaštitnica svih pjevača, neka vas trajno zagovara kod Gospodina, neka izmoli što više dobrih pjevača i svirača koji će Boga slaviti svojim glazbenim talentom i da jednog dana svi zajedno u nebeskoj slavi nastavimo zahvaljivati Trojedinom Bogu koji je jedini dostojan svake hvale i slave.“

Na kraju misnog slavlja zahvalio je mo. Ivanu Andriću za trud oko organizacije ove smotre zborova i svima onima koji su dali svoj doprinos kako bi i ovogodišnja smotra zborova protekla dostojanstveno.

Uslijedio je revijalni dio smotre u kojemu se, od 20 nazočnih, 17 zborova predstavilo izvedbom jedne skladbe po vlastitom izboru. Izvođene su skladbe od zahtjevnijih četveroglasnih do onih jednostavnijih. Zborovi su nastupili kompetentno i dobro uvježbano. Za pohvalu je staloženo i sabrano držanje i solista i zborova i dirigenata i orguljaša, iza čega stoji ustrajan rad i trud. Nakon što su zborovi izveli ono što su priredili, kao znak zahvale i priznanja, vlč. Hrga je svim voditeljima zborova uručio prigodne zahvalnice.