U Rijeci zaključen projekt „72 sata bez kompromisa“
FOTO: Danijel Delonga//"72 sata bez kompromisa" u Rijeci
Rijeka (IKA)
Nakon tri dana volontiranja 80 mladih sudionika akcije „72 sata bez kompromisa“ u Rijeci svoju su misiju završili misom koju je predvodio riječki nadbiskup Mate Uzinić, u nedjelju 15. listopada u crkvi sv. Jeronima.
Volonteri su od petka do nedjelje posjetili 12 karitativno-humanitarnih ustanova i pomogli im u radu, upoznali korisnike i voditelje te im donijeli obilje mladenačke radosti i energije. Svoje su vrijeme i dobru volju darovali Centru za autizam, Udruzi Rijeka 21, Udruzi Srce za nju, Hospiciju, prihvatilištu Ruže sv. Franje, Crvenom križu, nadbiskupijskom Caritasu, Zakladi Bl. Miroslav Bulešić, Dječjem domu Ivana Brlić-Mažuranić, Domu Turnić, Sveučilišnom kampusu i Udruzi Portić.
Nadbiskup Uzinić zahvalio im je za učinjeno istaknuvši kako je ova akcija primjer i poticaj na svakodnevno življenje vjere pomažući bližnjeg u potrebi. „Ova je akcija i više od ova 72 sata, to je pouka kako mi unutar Crkve i društva možemo i moramo funkcionirati, kao beskompromisni dar. Tako odgovaramo poziv Isusa Krista, poziv da na taj način uđemo u njegovo kraljevstvo“, rekao je nadbiskup.
Pozvao je mlade i sve okupljene da budu dio Isusova plana, a njegov plan je radost i spasenje svih. Iz nedjeljnog evanđelja istaknuo je poruku da Kraljevstvo Božje nije isključivo projekt za budućnost, nego za sadašnjost. „Ne trebamo čekati Kraljevstvo Božje, nego ga moramo izgrađivati“, rekao je nadbiskup objasnivši kako to znači propovijedati kao Isus, ali i činiti ono što je Isus činio. Nedjeljno evanđelje, prispodobom o kraljevoj svadbi, upućuje kako ljudi odbijaju poziv u Kraljevstvo Božje zbog svojih planova i interesa. „Učiniti za druge ono što možemo učiniti. Ne biti egoističan nego se darovati u ljubavi braći i sestrama, to je Kraljevstvo Božje.“
Na kraju je objasnio kako, imati svadbeno ruho koje se spominje u prispodobi, znači biti obučen u Isusa Krista, biti njegova živa prisutnost, za to su potrebna tri koraka. „Prvi je da se odazovemo Božjem pozivu. Bog sa svakim ima plan, ali ne može ga ostvariti bez nas, bez naše suradnje.“ Drugi je korak poći u potragu za drugima. „Naša je obaveza da nakon ovog misnog slavlja idemo ususret onima koji se nisu odazvali pozivu na slavlje. Da im pokažemo vrijednost i ljepotu ovoga biti ovdje. Da im pokažemo da nas misa mijenja, čini boljim ljudima, koji žive za druge i žrtvuju se u ljubavi.“ Kao treći korak očitovanja Kristove prisutnosti u svijetu, nadbiskup je naveo zadaću ‘obući se u Isusa Krista’. „To znači dijeliti njegove stavove i razmišljati kako on razmišlja. Ovo što ste vi činili u protekla 72 sata je najbolji izraz kako to činiti.“
Završio je sinodalnim pozivom na zajedništvo, sudjelovanje i poslanje. „To je poziv na činjenje Kraljevstva Božjeg ovdje i sada kako bismo mogli zajedno s drugima, onima okupljenim s rubova, s raskršća, biti dionici onog vječnog Kraljevstvo Božjeg.“