Foto: Vrhbosanska nadbiskupija // U Sarajevu započeli ovogodišnji Arhiđakonatski susreti
Sarajevo (IKA)
U prostorijama Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih „Ivan Pavao II.“ u Sarajevu započeli su u srijedu 26. veljače susretom svećenika Fojničkog arhiđakonata ovogodišnji Arhiđakonatski susreti, objavljeno je na mrežnoj stranici Vrhbosanske nadbiskupije, a prenosi KTA.
Susret je započeo misom u kapelici Centra koju je predslavio vrhbosanski nadbiskup Tomo Vukšić u koncelebraciji s oko 40 svećenika među kojima su bili generalni vikar Vrhbosanske nadbiskupije mons. Slađan Ćosić, sudski vikar Vrhbosanske nadbiskupije fra Šimo Ivelj, fojnički arhiđakon preč. Marko Zubak te ravnatelj Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih „Ivan Pavao II.“ vlč. Šimo Maršić.
U propovijedi je mons. Vukšić na temelju starozavjetnog čitanja iz Knjige Sirahove istaknuo kako je poglavlje koje se čitalo posvećeno mudrosti kao čovjekovoj odgojiteljici. „Ponajprije, govoreći o otajstvu Mudrosti, Sirah poručuje kako je vrhunac čovjekove mudrosti u saznanju istine koja glasi: ‘Svaka je mudrost od Gospoda i s njime je dovijeka. (…) Samo je jedan mudar i uistinu strašan kad sjedi na prijestolju svojem – Gospod’ (Sir 1,1.8). Ta mudrost je prije svega ostalog jer misaoni razbor vječan je. Postoji, međutim i stvorena mudrost kojom je Božja svemoć obdarila svoja stvorenja koja Boga ljube. Naime, Gospodin ‘ju je stvorio, gledao i izbrojio, izlio je na sva svoja djela, na svako tijelo prema veličini njegovoj i obdario njome one koji ga ljube’ (Sir 4,9-10)“, pojasnio je, među ostalim, vrhbosanski nadbiskup.
Radni dio susreta započeo je kratkim pozdravom vrhbosanskog nadbiskupa nakon čega je fojnički arhiđakon preč. Zubak uveo u susret te najavio predavanje o crkveno-pravnim pitanjima koja je izložio sudski vikar fra Šimo o temi „Svećenik i odgovornost u slavljenju euharistije prema liturgijskim propisima i kanonskim normama“. Predavanje je podijelio u četiri dijela. U prvom je govorio o upisivanju i spominjanju imena pokojnika za vrijeme mise. Pri tome je istaknuo kako je pastoralno razborito u svagdanjim misama izbjegavati spominjati imena pokojnika u kanonu te je bolje to napraviti prije početka euharistije. U drugoj točki govorio je o pravilima binacija i trinacija odnosno slavljenja više misa istoga dana. Treći dio posvetio je tzv. zbirnim misama koje su na području Vrhbosanske nadbiskupije zabranjene. Na kraju je progovorio o darovima vjernika povezanih s misnim nakanama. Dao je prijedloge koji bi se trebali proglasiti na kraju Arhiđakonatskih susreta.
Drugo predavanje o uvjetima, kriterijima i postupcima za odobrenje gradnje i obnove crkava, kapela i crkvenih objekata u Vrhbosanskoj nadbiskupiji održao je generalni vikar mons. Ćosić. Istaknuo je kako je obnova i gradnja i dalje prisutna u Nadbiskupiji. Podsjetio je i da je nadbiskup Vukšić 2023. imenovao novi saziv Građevinske komisije koja prati sve procese građevinskih projekata. Napomenuo je kako je spremna nova odredba o kriterijima i postupcima za gradnju i obnovu koju je predstavio kolegama i koja bi na snagu trebala stupiti 1. travnja ove godine.
U posljednjem dijelu programa dekani iz četiri dekanata: preč. Miroslav Ćavar (sarajevski), preč. Pero Brkić (sutješki), fra Josip Tomas (kreševski) i mons. Marko Tomić (ramski) iznijeli su pastoralne prakse koje su tiču prije svega obreda ukopa. Ujedno su predstavili i načine održavanja groblja te su progovorili o spomenicima i spomen obilježjima na prostorima njihovih dekanata i pojedinih župa. Zatim su svećenici mogli iznijeti opažanja i mišljenja koja se tiču obrađenih tema. Sljedeći Arhiđakonatski susret za svećenike Gučogorskog arhiđakonata planiran je za četvrtak 27. veljače u Bugojno prema istom programu, prenosi KTA.