U Širokom Brijegu održan mariološko-marijanski simpozij
Foto: Gojko Jelić // Mariološko-marijanski simpozij u Širokom Brijegu
Široki Brijeg (IKA)
Mariološko-marijanski simpozij „Širokobriješka Gospe, Majko milosti!“ održan je u subotu 7. rujna u franjevačkom samostanu u Širokom Brijegu.
Simpozij u povodu 160. obljetnice kipa BDM na Širokom Brijegu organizirali su Hrvatski mariološki institut (HMI) Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Franjevački samostan Uznesenja BDM u Širokom Brijegu i Grad Široki Brijeg.
Pozdrav je uputio gradonačelnik Grada Široki Brijeg Miro Kraljević, istaknuvši društvenu i vjersku važnost prisutnosti franjevaca u tome gradu te pohvalivši plodnu zajedničku suradnju. Gvardijan fra Ivan Marić pojasnio je povod simpozija i predstavio kip širokobriješke Gospe. Predstojnik Hrvatskoga mariološkog instituta prof. dr. fra Ivan Karlić prenio je pozdrave dekana KBF-a prof. dr. Josipa Šimunovića, pohvalio inicijativu gvardijana fra Ivana i izrazio radost što je pozvao Hrvatski mariološki institut da ga organizira.
U prvom dijelu simpozija, kojim je moderirao prof. Ivan Karlić, izloženi su crkveno-učiteljski i teološki temelji nekih suvremenih marioloških tema. Budući da su franjevački samostan, crkva i Marijin kip u Širokom Brijegu posvećeni Uznesenju BDM, prvo izlaganje održala je tajnica Hrvatskoga mariološkog instituta izv. prof. dr. s. Valerija Kovač predstavivši smisao i aktualnost marijanske dogme uznesenja BDM na nebo.
Član HMI-a dr. fra Josip Šimić izlagao je o razvoju koncilske mariologije „Od marijanske sheme ‘De Beata Virgine Mater Dei et Mater hominum’ do ‘Lumen gentium’, VIII. poglavlje“. Profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru prof. dr. fra Iko Skoko i doktorand fra Goran Azinović osvrnuli su se na lik BDM u Katekizmu Katoličke Crkve, a doc. dr. fra Ante Bekavac s KBF-a u Zagrebu predstavio je Mariju kao model ostvarenog života po krepostima.
Drugim dijelom simpozija moderirao je član HMI-a i ravnatelj OŠ Augustina Harambašića u Zagrebu Tomislav Filić, a obuhvaćao je teme vezane za franjevce Hercegovačke provincije i njihovo djelovanje u Širokom Brijegu. Gvardijan Međunarodnoga zavoda Antonianum u Rimu dr. fra Miljenko Šteko proučio je „Franjevačke mariološke obzore, s posebnim osvrtom na škotizam i njegovu protežnicu u Hercegovačkoj franjevačkoj provinciji“.
Izv. prof. dr. fra Draženko Tomić s Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održao je predavanje o temi „Napisi o crkvi i samostanu na Širokom Brijegu u časopisu ‘Kršćanska obitelj’“. Maja Soldo, ravnateljica Zavoda za kulturno-povijesnu baštinu Ministarstva obrazovanja, znanosti i kulture Zapadnohercegovačke županije i doktorandica, govorila je o temi „Franjevci i lokalna zajednica u misiji očuvanja kulturne baštine kao identiteta našega naroda“. Knjižničar Franjevačke knjižnice u Mostaru i urednik provincijskog nakladničkog niza RECIPE fra Ante Marić govorio je o taktilnoj vjeri i kipu Širokobriješke Gospe.
Treći tematski dio simpozija, kojim je moderirala izvanredna profesorica na KBF-u u Zagrebu i članica HMI-a izv. prof. dr. Andrea Filić, obuhvaćao je istraživanja o zaslužnim hercegovačkim franjevcima. Prof. dr. fra Andrija Nikić, predsjednik HKD-a Napredak i HAZU-a sa sjedištem u Mostaru, izlagao je o temi „Fra Petar Bakula i širenje štovanja Gospina uznesenja u Hercegovini“. Profesorica na KBF-u u Zagrebu i članica HMI-a dr. Marija Pehar i doktorand fra Renato Galić predstavili su „Istaknute teme u marijanskim propovijedima fra Rufina Šilića“, a župnik Župe sv. Jeronima u Chicagu i doktorand fra Antonio Musa govorio je o temi „Marijanske propovijedi fra Rufina Šilića na Širokom Brijegu kao modelu suvremenog kršćanskog propovjedništva“.
Teme iz marijanske vjere i pobožnosti predstavljene su u četvrtom dijelu simpozija, kojim je predsjedala s. Valerija Kovač. Komunikolog i župnik župe Kočerin dr. fra Mario Knezović izlagao je o temi „Vrste i modeli verbalne i neverbalne komunikacije vjernika i Gospe“. Izv. prof. dr. Filić predstavila je patrističke temelje i suvremene naglaske govora o „Mariji koja razrješuje čvorove“. Tomislav Filić izlagao je o liku BDM iz perspektive njezina svakodnevnog života i važnosti za vjernički život. Bibličar i međugorski ispovjednik dr. fra Tomislav Pervan predstavio je povijesni i egzistencijalni kontekst pučke pobožnosti u Hercegovini s naglaskom na štovanje Isusa i Marije.
Radni dio simpozija zaključio je fra Ivan Karlić, koji je u nedjelju 8. rujna predslavio i svečanu misu u crkvi Uznesenja BDM u Širokom Brijegu.
Šira verzija izlaganja održanih na simpoziju biti će objavljena u zborniku radova.