Budi dio naše mreže
Izbornik

VATIKAN: POZITIVNA BILANCA 2000.

Vatikan (IKA )

Unatoč velikim izdacima Svete godine, Vatikan je 2000. zaključio "u plusu" od 17 milijardi i 720 milijuna lira.

Vatikan, 7. 7. 2001. (IKA) – Unatoč velikim izdacima Svete godine, Vatikan je 2000. zaključio “u plusu”. Konsolidiranu bilancu koja ukupno predstavlja sve troškove i izvore različitih vatikanskih uprava: Uprava imovine Apostolske stolice, koja je najvažnija: Kongregacije za evangelizaciju naroda, Apostolske komore, Radio Vatikana, L#!Osservatore Romana i Vatikanske tipografije, Vatikanskoga televizijskog centra i Vatikanske knjižnice predstavio je jučer kardinal Sergio Sebastiani.
Bilanca pokazuje višak od 17 milijardi i 720 milijuna lira – sveukupni troškovi bili su 404 milijarde i 378 milijuna, a prihodi ili izvori 422 milijarde i 98 milijuna. U usporedbi s prošlogodišnjim izvještajem troškovi su porasli za oko 56 milijardi, ali porast prihoda je bio stabilan i dosegao 64 milijarde. Porast troškova vezan je uz proslave Jubilejske godine, koja je između ostaloga zahtijevala i više djelatnika. Broj zaposlenika u 2000. pri Svetoj Stolici bio je oko 2.700 s povećanjem sedamdesetak radnih jedinica. Porast prihoda bio je i rezultat pozitivne valutne situacije, osobito jakog dolara. U analizi godišnje bilance raznih sektora Svete Stolice kardinal Sebastiani istaknuo je da su Radio Vatikan i L#!Oservatore Romano najviše “opteretili” ukupnu bilancu. Radio Vatikan je u tijeku 2000. ostvario 24 tisuće sati prijenosa i mnogi su jubilejski događaji bili prenošeni na 60 jezika. Također su visoki i pokazatelji slušanosti, zbog povezanosti s brojnim lokalnim radio postajama.
Kardinal Sebastiani novinarima je na kraju rekao: “U zaključku mogu istaknuti da su od 1993. do 2000. sve završne bilance Svete Stolice zaključene pozitivnom nulom ili malim viškom. To je postignuto ne samo zahvaljujući ozbiljnom nadzoru nad troškovima, nego prije svega prinosima koji dolaze od biskupa, redovnica i redovnika, zaklada i udruga, katoličkih tijela i jednostavnih vjernika, kojima ovom prilikom upućujem veliku zahvalnost, povezanu uz sljedeću napomenu: Za Crkvu je ekonomska autonomija najbolje jamstvo slobode u njezinu evangelizatorskom poslanju, bez ovisnosti o imućnicima ovoga svijeta; Stoga se Sveta Stolica ne srami pružiti ruku, jer siromasi su oni koji ne uživaju samodostatnost, a ne bogati”. (i07096rv/sd)